''דיכוי אלים של מחאה בלתי אלימה'': מוביל המחאה בבאר שבע, עידו אטיאס, נעצר במהלך ההפגנה ברגר

תיעוד מעצרו של מוביל המחאה בבאר שבע: ''סימון מובילים בתקופה שבכירי משטרה מתריעים על פוליטיזציה במשטרה - זה עניין מדאיג מאוד. מפחד לומר רדיפה פוליטית'', אומר עידו איטאס
send whatsapp messsage send FB messsage
שוטרים זינקו על מוביל המחאה, עידו אטיאס והכניסו אותו לניידת (צילום סלולרי)

האם מה שאירע אתמול, חמישי, הוא רץ הפרומו למה שיתחולל בישראל בשבוע הבא? מוביל המחאה בבאר שבע, עידו אטיאס, שהוא גם מועמד למועצת העיר באר שבע, נעצר במהלך ההפגנה בשדרות רגר והובל באלימות לתוך ניידת. למפגינים הודיעו שהוא נלקח לתחנת אופקים, בעוד לשמעשה, השוטרים הסתובבו איתו בניידת ואחרי דקות ארוכות, בהן התארגנה תהלוכה לכיוון תחנת המשטרה בבאר שבע, אטיאס הוחזר למוקד ההפגנה. להערכתו, המעצר נוצר ליצור הרתעה אצל המפגינים, לקראת הצפוי בשבוע הבא, עם אישור בכנסת של ביטול עילת הסבירות. 
 


‘’לא ככה היה אמור להסתיים הערב, במעצר מיותר ואלים. רוח המפקד מחלחלת מלמעלה עד לשוטרים בשטח וגם בבאר שבע  מרגישים את הידוק הרצועה. הערב סימנו אותי. אני זוכה להוביל עם שותפים את מחאת הנגב בחצי השנה האחרונה, מחאה לא אלימה, של תקווה ואהבת הארץ''

 

להערכת גורמי ביטחון, בשיחה עם חדשות באר שבע והנגב, אם יאושר החוק או לחילופין, אם יוחלט שלא להביאו להצבעה, עלולות לפרוץ בישראל הפרות סדר בקנה מידה גדול. דברים ברוח זו אמרו גם במהלך השבוע בכירים לשעבר במערכת הביטחון. ‘’נוצר מצב שבו אף אחד מהצדדים לא ירשה לעצמו לרשום הפסד, אפילו אם מדובר רק בהפסד תודעתי'', אומר, שלא לייחוס, איש שטח לשעבר בגף ביטחוני. ‘’אני לא זוכר קיטוב כזה. זו לא מחאה סתם. פה נוצרו שני מחנות שאין יכולת לפשר ביניהם''.

קדימון למה שעלול להתרחש בקנה מידה גדול נראה השבוע, כאשר תומכי הרפורמה חסמו את הכניסה לקיבוץ חצרים, בטענה שאנשי הקיבוצים חוסמים את באר שבע, תומכי הרפורמה חוסמים את הקיבוצים. ‘’בחצרים עובדים באר שבעים רבים, לא ברור איזו נקמה חיפשו מולנו'', אמר השבוע אחד מחברי הקיבוץ.

אטיאס מזועזע מהאירוע אתמול: ‘’לא ככה היה אמור להסתיים הערב, במעצר מיותר ואלים רוח המפקד מחלחלת מלמעלה עד לשוטרים בשטח, וגם בב"ש מרגישים את הידוק הרצועה. הערב סימנו אותי
אני זוכה להוביל עם שותפים את מחאת הנגב בחצי השנה האחרונה, מחאה לא אלימה, של תקווה ואהבת הארץ''.

לדבריו, ‘’בגלל זה ניגשו אלי שוטרים לא פעם בהפגנות הקודמות לבקש שנזוז, שנמתין, שאייצר סדר זה חלק מהאחריות בהובלה. היום הם באו לחפש אלימות. מהרגע הראשון. והם כבר הרי מזהים אותי. אחרי חצי שנה של תקשורת - בחרו בדרך של כוח ואלימות אמרו שעצרו דווקא אותי כי הייתי אחרון בכביש.  יש פה ובכל הארץ דיכוי אלים של מחאה בלתי אלימה. סימון מובילים בתקופה שבכירי משטרה מתריעים על פוליטיזציה במשטרה - זה עניין מדאיג מאוד. מפחד לומר רדיפה פוליטית''.

‘’לקחו אותי לניידת, משם לתחנת באר שבע, כשההמון היה בדרך אחרינו הודיעו לי שאני נלקח למעצר בתחנת אופקים. לקחו ממני את הפלאפון ושאר ציוד אישי, ומשם יצאנו לסיבובים בעיר. בסיומם שוחררתי חזרה באזור ההפגנה''.