ניתוח ראשון מסוגו בסורוקה: משאבה למתן כימותרפיה ישירות לעורק הכבד

הניתוח החדשני, אותו עברה תושבת באר שבע, יאפשר לתת טיפול כימותרפי ישירות לכבד, בניגוד למתן הטיפול התוך ורידי, בו ריכוז התרופה נמוך יותר
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: רחל דוד / דוברות סורוקה

בצילום: ד"ר בוריס פרלוב, מרדים בחטיבת ההרדמה, פרופ' יצחק אביטל מנהל מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה והמחלקה לכירורגיה א' בסורוקה, אקטרינה ורטנוב, אחות במחלקה לכירורגיה א', ד"ר עזאלדין אבו זיד, מומחה במחלקה לכירורגיה א' בסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי, כללית

פרוצדורה של  השתלת משאבה למתן כימותרפיה ישירות לעורק הכבד, בוצעה לראשונה בסורוקה. דינה שמאמא, בת 54, תושבת באר שבע ואם לשלושה סבלה מגידול סרטני במעי הגס שהתפשט לכבד ולריאות. דינה טופלה במרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה בסורוקה ובמחלקה לכירורגיה א' ועברה ניתוחים וטיפולים כימותרפים, בינהם הפרוצדורה של השתלת  פורט למתן כימותרפיה ישירות לעורק הכבד.


דינה שמאמא מודה בהתרגשות: "אני מודה לכל הצוות שנלחם יחד איתי במחלה. כבר כמעט שנה שאני מטופלת בבית החולים ומרגישה שכל הצוות נמצא בשבילי. העובדה שלא מוותרים ומנסים בכל דרך ופרוצדורה לצלוח את התפשטות המחלה מוערכת בעיני מאוד. תודה לכל מי שמטפל בי ועוזר לי להילחם המחלה"
בכימותרפיה שניתנת לטיפול בגידול בכבד בדרך המסורתית של עירוי וורידי מדוללת בכל הגוף, התרופה שמגיעה בסוף לכבד נמצאת בריכוז נמוך. בפרוצדורה החדשנית, מושתלת משאבה באופן תת עורי בין הצלעות לאגן המחוברת באמצעות צנתר קטן לעורק הכבד. 

המשאבה  מפנה את הכימותרפיה ישירות אל הכבד ובריכוזים שיכולים להגיע עד פי 400 מהריכוז שיגיע בדרך המסורתית של כימותרפיה במתן תוך ורידי .

את הניתוח החדשני הוביל פרופ' יצחק אביטל, מנהל מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה והמחלקה לכירורגיה א' בסורוקה, יחד עם ד"ר עזאלדין אבו זיד, מומחה במחלקה לכירורגיה א', ד"ר בוריס פרלוב, מרדים בחטיבת ההרדמה וצוות סיעודי בחדר ניתוח.

ד"ר עזאלדין אבו זיד, מומחה בכירורגיה במחלקה לכירורגיה א' בסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי: "שיטה זו מאפשרת לנו לטפל ביעילות בסרטן במצבים שבהם כימותרפיה תוך ורידית מסורתית לבדה לא טיפלה. מכיוון שהכימותרפיה בשיטה זו  מטפלת רק בכבד, אנו משלבים גם טיפול של כימותרפיה תוך ורידית,  בשל יכולתה להוריד את סיכויי התפשטות הסרטן או ההתרחשות במקום אחר. חשוב לציין שהניתוח מיועד לחולים מסוימים, בהתאם למצב הרפואי של כל מטופל,  ולא לכל מי שמקבל טיפול כימותרפי. יחד עם זאת לפורט הכימותרפיה לעורק הכבד יתרונות במינון רב עוצמה של תרופה המגיעה ישירות לכבד והפחתה משמעותית של תופעות הלוואי מהכימותרפיה".

פרופ' יצחק אביטל, מנהל מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה ומנהל המחלקה לכירורגיה א' בסורוקה: "התכלית העיקרית של השתלת פורט כימותרפיה לעורק הכבד היא הפחתת סיכויי הישנות של הסרטן, הפיכת גידולים לא נתיחים לגידולים נתיחים והארכת חיים בהשוואה לכימותרפיה דרך הווריד. עם זאת, אם אין באפשרותנו להסיר את הגידול מהכבד בניתוח הראשוני, אנו עשויים להשתמש במשאבת עורק הכבד כגישה טיפולית ראשונה. במידה והפרוצדורה הניתוחית כוללת רק פורט  משאבה ההליך נמשך כשעתיים, והצפי להחלמה של המטופל מהפרוצדורה הוא כ- 48 שעות. במידה והשתלת הפורט היא כחלק מניתוח כבד אחר שנעשה למטופל אזי ההליך עשוי להימשך יותר שעות וידרש אשפוז ממושך בהתאמה. בנוסף הטיפול הזה ניתן כטיפול משלים לאחר הסרת הגידול וכדי למנוע את חזרתו".

דינה שמאמא מודה בהתרגשות: "אני מודה לכל הצוות שנלחם יחד איתי במחלה. כבר כמעט שנה שאני מטופלת בבית החולים ומרגישה שכל הצוות נמצא בשבילי. העובדה שלא מוותרים ומנסים בכל דרך ופרוצדורה לצלוח את התפשטות המחלה מוערכת בעיני מאוד. תודה לכל מי שמטפל בי ועוזר לי להילחם המחלה".
​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים
https://chat.whatsapp.com/BeAWEs24kfw2qYE4JKYhRW