נתוני הבגרות נחשפים: באר שבע ויישובי הנגב במיקום גרוע

התנועה לחופש המידע הגישה בקשה לחשוף את נתוני הבגרויות המלאים לשנת 2021. ניתוח הנתונים חושף את הפערים בין מרכז ופריפריה ומציב את באר שבע ויישובי הנגב במיקום גרוע
send whatsapp messsage send FB messsage
מבחני בגרות (צילום המחשה: Omrihayu / CC BY SA4.0)

באר שבעים ב-8200? בטח לא עם ציונים כאלה. תלמידי בירת הנגב, שמיתגה עצמה גם כבירת הסייבר, ממוקמים במקום לא גבוה כאשר הדבר נוגע לתוצאות מבחני הבגרות. בחלק מהמקצועות באר שבע אף ירדה ובאחרים, היא נמצאת בתחתית הרשימה. 

בתחתית הערים הגדולות בחמש יחידות מתמטיקה נמצאת באר שבע, שירדה מקום אחד, עם ממוצע של 78.98. מעליה נמצאות אשקלון ואשדוד, שגם בשנה שעברה היו בתחתית, עם 79.97 ו-80.23 בהתאמה.


"ידע מעין זה יכול להעניק לציבור תמונה רחבה הנוגעת למצב החינוך באיזורים שונים בארץ, כשנקודת המוצא היא שהמידע יכול להעיד על פערים ברמת החינוך הניתנים באיזורים שונים בארץ''


זהו אחד הנתונים המדאיגים הנחשפים בעקבות בקשת מידע של התנועה לחופש המידע למשרד החינוך לחשוף את התפלגות ציוני הבגרות לפי יישובים בשנת 2021. זהו פרויקט מיוחד של התנועה לחופש המידע ו-ynet שחושף לראשונה את תוצאות הבחינות של 2021, השנה שאחרי הקורונה. 

באר שבע היא העיר הגדולה בנגב, בה תקציב החינוך הינו האחד הסעיפים העיקריים בו. למרות ההשקעה, הישגי התלמידים בבאר שבע במקצועות הליבה לא מעודדים ועומדים בלא מעט מקרים הרבה מתחת לממוצע הארצי. 

בבגרות מתמטיקה 5 יחידות לימוד באר שבע ממקומת בתחתית הטבלה. הציון הממוצע ארצי עומד על 84.53. בבאר שבע
הציון הממוצע הוא 78.98. באר שבע ממוקמת במקום ה-182 מתוך 223. 

לשם השוואה: אופקים ממוקמת במקום ה-165, רהט במקום ה-217, נתיבות במקום ה-83, עומר במקום ה-124. 

גם באנגלית 5 יחידות, עוד מקצוע הכרחי למקצועות הסייבר ולאקדמיה בכלל, מיקומם של תלמידי באר שבע אינו מזהיר. באר שבע ממוקמת במקום ה-200 מתוך 298 יישובים. הציון הממוצע הארצי הוא 87.75 ואילו בבאר שבע, הציון הממוצע נמוך יותר, 85.24

לשם השוואה: עומר ממוקמת במקום ה-38, מיתר במקום ה-99, רהט במקום ה-276, אופקים במקום ה-241. 

גם במקצוע חשוב אחר - אזרחות, תלמידי באר שבע שנבחנו ב-2 יחידות לימוד בלבד לא הצליחו להביא הישגים.
הציון הממוצע הארצי עומד על 79.19. בבאר שבע הציון הממוצע הוא 75.83 והיא ממוקמת במקום ה-235 מתוך 326.

החשיבה היא שאולי הנחמה בבאר שבע תבוא ממקצוע כמו תנ''ך, אבל גם כאן תלמידי באר שבע מדורגים במקום לא מזהיר: 
הציון הממוצע הארצי הוא 85.29. בבאר שבע הציון הממוצע הוא 82.63 והיא ממוקמת במקום ה-95 מתוך 122. 

ומצעד הנתונים הלא מזהירים של באר שבע נמשך: בבגרות בהבעה עברית -  2 יחידות לימוד, העיר ממוקמת במקום ה-197 מתוך 232. בספרות 2 יחידות לימוד, באר שבע ממוקמת במקום ה-140 מתוך 170. 

פערים בחינוך הם עניין של גיאוגרפיה

עיון בנתונים מעלה כי בצקועות הריאליים היישובים המובילים בהישגי הבגרויות רובם ככולם ביישובים מבוססים מרכז הארץ. הסיבות מוכרות: יכולת לתגמל אנשי חינוך, יכולתן הכלכלית של משפחות לשלם עבור חינוך מחוץ לבית הספר - וגם אווירה אחרת.

הנתונים מסייעים למשפחות לבחור מוסד חינוכי, אך הם גם חומר נפץ פוליטי

בתנועה לחופש המידע אומרים כי פרסום הציונים מאפשר להורים, לתלמידים ולמורים לקבל מידע מפורט לגבי ההישגים בבתי הספר שלהם, ומסייע למשפחות שמתייחסות להישגי בתי הספר כשיקול בבחירות מקום המגורים. הציונים גם משמשים את ראשי הרשויות ומערכת החינוך.

עו"ד אור סדן, מהתנועה לחופש המידע ומנחה הקליניקה לחופש המידע במכללה למנהל, הסביר: "ידע מעין זה יכול להעניק לציבור תמונה רחבה הנוגעת למצב החינוך באיזורים שונים בארץ, כשנקודת המוצא היא שהמידע יכול להעיד על פערים ברמת החינוך הניתנים באיזורים שונים בארץ. מובן שמידע שכזה יכול לסייע לא רק לציבור עצמו, אלא גם למקבלי ההחלטות בבואם לקדם מדיניות שיש בה כדי לקדם שוויון בחינוך. בסופו של דבר, המידע הזה מונגש על ידינו ועל ידי ynet, וראוי שהמדינה היא זו שתנגיש את המידע לציבור". את בקשת המידע הגיש דניאל גיסר מהקליניקה לחופש המידע במכללה למינהל.

כמובן, בשנת בחירות לרשויות המקומיות, הנתונים האלה הם חומר נפץ פוליטי, לכל צד שלא מביטים. השקיפות הציבורית מבקשת כי אלה ורבים אחרים, יהיו נגישים לציבור מבלי שגופי החברה האזרחית וכלי תקשורת יצטרכו להגיש בקשה לכך, כפי שנעשה במקרה זה. 
​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C