באר שבע בצמרת גניבות הרכב: ''לא ירחק היום בו יעשה שימוש בנשק חם''

חברה POINTER, העוסקת באיתור והשבה של כלי רכב גנובים, מצביעה על עלייה מדאיגה באירועי גניבת רכב בבאר שבע - וחשש מהסלמת המצב
send whatsapp messsage send FB messsage
רכב ''שחוט'' (צילום: חברת POINTER)

באר שבע, יחד עם תל אביב, מובילות באחוז גנבת כלי הרכב, ברבעון השני של 2023 - כך עולה מנתוני חברת POINTER, העסוקת באיתור והשבה של כלי רכב גנובים. על פי נתוני המערך המבצעי בחברה,   באר שבע טיפסה והשוותה את אחוז הגניבות לתל אביב.אילן גולדשטיין, מנכ"ל פוינטר: "אנחנו מזהים אצל הגנבים יתר מוטיבציה ומוכנות להסלים את ארוע הגניבה ולעיתים ״הליכה על הקצה". אני חושש שלא רחוק היום בו בארועי הגניבה יעשה גם שימוש בנשק חם"

וידאו: משחטת רכב בנגב (צילום: חברת POINTER)
​​​​​​​

על פי נתוני החברה, חל גידול של 120% בניסיונות הגניבה ברבעון השני של 2023 ביחס לרבעון הראשון 2023. מצטרף לגידול של 140% בניסיונות הגניבה ברבעון הראשון של שנת  2023 ביחס לשנת 2022.  גידול משמעותי של גניבות רכבים הברידיים וחשמליים: 153% ביחס לרבעון השני של 2022.

במקביל, ניסיונות הגניבה של רכבי פנאי ושטח SUV פחתו ב-20% ביחס לכל שנת 2022 ומהווים כ- 42% מסך הגניבות. קיטון זה בא ע"ח גידול בגניבת רכבים היברידיים וחשמליים המהווים כבר 23% מכלל ניסיונות הגניבה.

על פי נתוני החברה,  באר שבע טיפסה והשוותה את אחוז הגניבות לתל אביב והיא בין חמשת המובילות בארץ. שתי הערים מהוות 6% כל אחת מכל הגנבות בישראל. פתח תקווה 5.5% הוד השרון 5% וירושלים 5%.  כלי רכב משנת 2021 מהווים 29% מכלל הגניבות, כלי רכב משנת 2020 מהווים 18% מגניבות הרכב.

לטענת החברה, לאחר שהצליחו לחדור לישראל דרך פרצות בגדר והברחות שב"חים באמצעים שונים, לכנופיות גנבי הרכב צפוי מעבר קל במחסומים עם זמן נסיעה קצר ממקום הגנבה ועד מחסומים בקו התפר, אשר לא עוצרים לבדיקה כלי רכב עם מספר רישוי צהוב במיוחד בשעות היום. 

ג'יפון  גנוב בנגב (צילום: חברת POINTER)​​​​​​​

הגנבים הופכים מתוחכמים ומשתמשים באמצעי שיבוש

ב-85% מתוך סך גניבות הרכב, נעשה שימוש במשבש סלולרי היוצר מיסוך על הקליטה הסלולרית ותשדורת GPS. דבר המעיד על כנופיות מאורגנות ומתוחכמות עם ציוד אלקטרוני יקר, אשר מסופק להם על ידי משפחות פשע, בעלות מגרשי פירוק המכוניות, הנמצאים בראש השרשרת וממומן על ידם.

שליש מהמכוניות שנגנבות - דגמי 2021

כלי רכב משנת 2021 מהווים 29% מכלל הגניבות, כלי רכב משנת 2020 מהווים 18% מגניבות הרכב, במקום השלישי נמצאים כלי רכב משנת מודל 2022 המהווים  11%מכלל הגניבות, במקום הרביעי כלי רכב משנת מודל 2019 המהווים 9.5% מכלל הגניבות ובמקום החמישי נמצאים כלי רכב משנת מודל 2018 עם 9% מכלל הגניבות

ברוב הגניבות נעשה שימוש במשבש סלולרי

על פי סיכום החברה,  85% מניסיונות הגניבה מבוצעים בשילוב של משבש סלולרי לצד השיטות הבאות: 

15% הנותרים נעשים בחיבור למחשב רכב ושכפול מפתח: שיטת הגניבה המובילה היא עדיין שכפול מפתח "גולם" בתהליך הגניבה, תוך כדי התחברות לשקע OBD שבאמצעותו מתחברים למחשב הרכב או באמצעות מכשיר אלקטרוני חכם. הגנבים מקודדים מפתח חדש ומוחקים את המפתחות הקיימים.  כ-46%  מסך ניסיונות הגניבה שנרשמו, התבססו על שיטת התחברות לשקע OBD. 

שימוש ברכיב אלקטרוני אלחוטי המשכפל את תדר השלט -  5% מסך הגנבות. תקיפה אלימה: תקיפה אלימה של הרכב על ידי החלפת מחשב   היוו 26%  מסך הגניבות. 

גניבת מפתחות מבית הלקוח (דאבל): כאשר קיים קשר ישיר בין פריצה לבית הלקוח ולרכב בחניה הצמודה. היוו 13% מסך הגניבות שנרשמו השנה.

גניבה בידי מורשה: מתבצעת בדרך כלל על ידי שכפול מפתח בידי משתמש מורשה שקיבל מפתחות וקוד חוקי של כלי הרכב. שיטת גניבה זו היוותה 9% מסך הגניבות שבוצעו השנה.  שוד וגניבת רכב מונע: היוו 1% מסך הגניבות השנה. 

עליה בגניבות הרכב בדרום

באזור הדרום חלה עליה ל- 18% (בהשוואה ל- 14% רבעון ראשון של השנה. גידול של 28%) לעומתו, אזור המרכז ירידה משמעותית  23% מסך הגניבות ( בהשוואה ל- 35% ברבעון בראשון של השנה. 34% קיטון).

בסכנת גניבה הגדולה ביותר בדרום: ג'יפונים

על פי נתוני החברה, ג'יפונים ורכבי פנאי שטח מהווים 42%.  רכבים פרטיים היברידים וחשמליים – מהווים 23% מסך הגניבות. 

אילן גולדשטיין מנכ"ל פוינטר מציין כי: "אנו נמצאים בתקופה שמהווה את שיא ניסיונות גניבת רכב בישראל. שילוב של מחסור בחלקי חילוף, מעברי גבול פרוצים, אובדן הרתעה ושימוש של משפחות פשע בגניבות הרכב כדלק לפעילות עבריינית וטרור הם חלק מהסיבות לכך. המרדפים אחר כלי רכב גנובים שמתחילים בערי ישראל וחלקם נמשכים בשטחי הרשות נעשו מורכבים ומסוכנים יותר. אנחנו מזהים אצל הגנבים יתר מוטיבציה ומוכנות להסלים את ארוע הגניבה ולעיתים ״הליכה על הקצה". אני חושש שלא רחוק היום בו בארועי הגניבה יעשה גם שימוש בנשק חם", הוסיף גולדשטיין