אלפים השתתפו במצעד הגאווה של באר שבע (תיעוד)

כ-5,000 איש השתתפו במצעד הגאווה בבאר שבע, האירוע הגדול היחיד של הקהילת הלהט''ב בדרום. בניגוד למקבילו התל אביבי, האירוע בבאר שבע נושא אופי של מחאה למען שיוויון זכויות של הקהילה
send whatsapp messsage send FB messsage
דגל גאווה ענקי שליווה את המצעד (צילום: דני בלר)

כ-5,000 איש,מכל הגילאים, צעדו במצעד הגאווה בבאר שבע, שנערך היום, חמישי, במרכז חן ולאורך שדרות רגר. במרכז חן התכנסו, החל משעות אחר הצהריים, מאות מחברי הקהילה, בהם לא מעט משפחות להט''ביות המתגוררות בבאר שבע.
​​​​​​​אנדראה פונטירולי, סגן שגריר האיחוד האירופאי בישראל בירך את הנוכחים בעברית ב''חג גאווה שמח'' ודבר אודות מעורבות האיחוד בשמירה על זכויות הקהילה בישראל, כאשר השנה הדגש הוא על הקהילה הטרנסית.

​​​​​​​וידאו: מצעד הגאווה בבאר שבע (צילום: דני בלר)יאיא פינק, ראש אגף קהילת הלהט''ב בישראל, אמר, על רקע דברים שהטיח בקבילה ח''כ יצחק פינדרוס מהידות התורה שאמר כי "הדבר הכי מסוכן למדינת ישראל, יותר מדאע"ש וחזבאללה, זה התנועה הלהט"בית". פינק השיב לו בנאומו בבאר שבע: ''חברי הקהילה, אתם לא אויבי ישראל אתם אוהבי ישראל. אתם מפיצי אור אל מול כל מפיצי השנאה. אתם פועלים על פי הציווי של ואהבת לרעך כמוך וחביב כל אדם שנברא בצלם. אף קהילה ואף אדם לא מגיע לו לפתוח חדשות ולשמוע דברי שטנה. אבל אופטימיות זאת עמדה פוליטית וביחד נתקן גם את זה''.

צילום: דני בלר

רז, ממצפה רמון רכז.ת של מרחב גאווה התייחס.ה למצב הקהילה במצפה, בה אפילו קיומו של מצעד גאווה צנוע וקטן, נתקל בקשיים.

השנה התגברו החששות בקרב קהילת הלהט''ב, על כי השינויים במערכת המשפט עלולים להביא לפגיעה בזכויות הקהילה. האווירה הציבורית גם לא סייעה להרגעת הרוחות. 

צילום: דני בלר

לאחר הנאומים, והופעה של ענת חיטמן, במצעד יצא לדרך, בסדר מופתי, לאורך שדרות רגר, תחת אבטחה כבדה ומבלי שנרשמו אירועים מיוחדים.

''הייחוד של המצעד בבאר שבע הוא שתמצא כאן את כולם, מכל העדות וכל הגילאים'', אומר מיקי, בן 18, שאתמול יצא לחופש הגדול אחרי שסיים תיכון ועוד כמה חודשים יתגייס, ''מקווה לעבור את המבדקים לקרבי. לצבא ממש לא משנה אם אתה להט''ב או לא וגם לחברים שלי בתיכון לא. ארונות יש באיקאה''.

צילום: דני בלר​​​​​​​

למרות הקריאות נגד הקהילה ברשתות  החברתיות, היום יש מי שכבר מסכמים את המצעד כמוצלח מאוד.