''80% מהילדים הבדואים חיים בעוני''

בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי נדהמו לשמוע את המציאות העגומה של הנשים והילדים הבדואים: מחסור חמור במעונות יום, אלפי ילדים מנועי גנים, מרביתם חיים בעוני
send whatsapp messsage send FB messsage
''80% מהילדים הבדואים חיים בעוני'' ילד בכפר בלתי מוכר בנגב (צילום: עמנואל ילין / נחלת הכלל)

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשותה של ח"כ פנינה תמנו שטה  קיימה אתמול (שלישי) דיון מיוחד על תעסוקת נשים ערביות וחשפה נתונים עגומים.


נציגת הפורום לדו קיום בנגב אמרה: "יש רק 19 מעונות יום לילדים לאוכלוסייה של 300 אלף בדואים כאשר בנתיבות יש 47 אלף תושבים עם 18 מעונות יום. 80 אחוז מהילדים חיים בעוני''נציג משרד התעסוקה אמר כי: "15,500 נשים ערביות ובדואיות מקבלות הבטחת הכנסה שזה כ-30% משיעור מקבלי הבטחת ההכנסה בישראל".

נציגת המכון הישראלי לדמוקרטיה מסרה כי "שכרן הממוצע של נשים ערביות נמוך בלמעלה מ-2,000 שקלים משכרן של נשים יהודיות''.

נציגת הפורום לדו קיום בנגב אמרה: "יש רק 19 מעונות יום לילדים לאוכלוסייה של 300 אלף בדואים כאשר בנתיבות יש 47 אלף תושבים עם 18 מעונות יום. 80 אחוז מהילדים חיים בעוני''.

יו"ר הוועדה התפלאה לנוכח נתונים אלה ואמרה "מה קורה עם סדרי העדיפויות בחברה שלנו? זאת פשוט בושה וחרפה לשמוע נתונים חמורים כאלה''.

אילו נציג משרד העבודה דיווח כי "50% מהנשים הערביות שמשתתפות בהכשרות המקצועיות של המשרד נקלטות בעבודה בתום ההכשרה ומשלשות את שכרן"

הודא אבו עבייד רכזת בפורום דו קיום בנגב אמרה: "יש 5,045 ילדים בדואים בנגב בגילאים 3-5 מנועי גנים (שאינם מגיעים לגנים). חסרים 144 גני ילדים במערכת הכפרים הלא מוכרים .יש רק 19 מעונות יום לאוכלוסייה של 300 אלף בדואים כאשר בנתיבות יש 47 אלף תושבים עם 18 מעונות יוםזה אי שויון חמור .80% מהילדים חיים בעוני ורק 25% מהנשים עובדות רובן פחות משכר מינימום".

ח"כ תמנו שטה לאחר ששמעה את הנתונים מנציגי משרדי הממשלה הסבירה כי חייבים לייצר עבודה ממשלתית מתוכללת. מצב התעסוקה של נשים ערביות רע מאוד וחייבים לשנות אותו''. 

עוד הוסיפה: "מה קורה עם סדרי העדיפויות בחברה שלנו? זאת פשוט בושה וחרפה לשמוע נתונים כאלה."

ח"כ עאידה סולימאן שיזמה דיון זה מתחה ביקורת קשה ואמרה: "אנחנו יודעים שהחסמים הם מבניים ומגיעים מעולמות נתחבורה ,אחפה הכלכלה הממוקדת ,איפה פיתוח מקומות עבודה והכשרות מקצועיות? אנו מדברים על כ-350 אלף נשים בגילאי העבודה.

כל משרד עושה משהו אחר. יש 11 אלף מורות עם תארים אקדמיים ותעודת הוראה ולמרות מחסור עצום של מורות במשרד החינוך אותן נשים ערביות לא מוצאות תעסוקה בתחום ההוראה ולכן הן עובדות בתחומים אחרים''.


​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C