שעות של המתנה דרוכה: חצי מדינה משותקת

למעלה מיממה אחרי סיכול בכירי הגיהאד האיסלמי, טרם שוגרה רקטה אחת - אך אלפים עזבו את ישוביהם בנגב, מקומות עבודה ובילוי סגורים וכל האיזור בשגרה מתוחה
send whatsapp messsage send FB messsage
מקלט ציבורי בשכונה ג' (צילום: דני בלר)

כ-30 שעות חלפו מאז חיסול שלושת בכירי הג'יהאד האיסלמי - ובניגוד לציפיות בישראל, לא שוגרה אפילו רקטה אחת מעזה. ההערכות בישראל נעות מכך שהחיסול הממוקד גרם לשיתוק והלם בצמרת ארגון הטרור ועד לכך שנוצר חוסר אמון בצמרת שלו, מאחר והחיסול המדוייק, במסגרתו נהרגו גם בלתי מעורבים, הצריך מודיעין עמוק. בסבבים קודמים, התגובות היו כמעט מיידיות. הפעם, שקט. 

על פי אחת ההערכות, מערכת התקשורת של הג'יאהד האסלמי נפגעה. הארגון, על פי הערכות שונות, מנסה ליצור פיגוע תודעתי ויכול להיות שהוא רואה בשיתוק העורף הישראלי, סוג של הישג. בלי שירה טיל אחד, הצליח להשאיר למעלה ממיליון תושבים דבקים לממ''דים.

בעזה, יש לחץ אדיר על חמאס להצטרף לתגובה של הג'יאהד האיסלמי, בשל מות הבלתי מעורבים, בהם נשים וילדים. דעת הקהל העזתית לוחצת על חמאס להגיב, חמאס יודע שתגובה תביא איתה ענישה - בעיקר איסור מעבר עובדים לשטח ישראל, צמצום מרחב הדיג ועוד. יש כאן מאזן אימה שמביא את כל הצדדים להתבצר בעמדות שלהם: חמאס יושב על הגדר, הג'יאהד האיסלמי מתקשה לשקם את שדרת הפיקוד לעת עתה וישראל אינה מנמיכה את רמת הכוננות. המצב הזה יכול להימשך עד ליום חמישי הבא, עת אמורה להיערך צעדת הדגלים.בינתיים, הפגיעה בנגב היא כלכלית: לימודים בוטלו, העבודה בחלק מהמקומות בוטלה, מרכזים מסחריים בחלק מהיישובים ריקים ושיגרת החירום נמשכת. לעת עתה, הנחיות החירום נמשכות. מדובר במצב לא רגיל ולא מוכר לתושבי הנגב, לא מתאים לדינמיקה של הסבבם הקודמים. 

על פי ההודעות שיוצאות מהמועצות המקומיות, מה שהיה אתמול, גם תקף היום, לא רק ביישובי הנגב, אלא בחלק  מיישובי לכיש והחוף. כמה זמן המצב הנוכחי יימשך? מערכת הביטחון אינה נותנת תשובה. הערכת מצב נוספת אמורה להתקיים הערב - בהתאם להתפתחויות.

לעת עתה, הנחיות פיקוד העורך תקפות:  בהתאם להערכת המצב, פיקוד העורף מנחה את תושבי ותושבות יישובי עוטף רצועת עזה לשהות בקרבת מרחב מוגן.​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C