''חוק הפרוטקשן'' של ח''כ אלמוג כהן יעלה לאישור ביום ראשון

על פי הצעת החוק, העוסקים בפרוטקשן ידונו לעונשים כבדים - כאשר עונש המינימום המוצע הוא 3 שנים. במשטרה הצהירו השבוע כי ''עברו להתקפה'', אישור החוק יאפשר גם להעניש את העבריינים בעונש מרתיע
send whatsapp messsage send FB messsage
''חוק הפרוטקשן'' של ח''כ אלמוג כהן יעלה לאישור ביום ראשון ח''כ אלמוג כהן, יוזם הצעת החוק (צילום: דוברות הכנסת)

חוק הפרוטקשן יוצא לדרך: הצעת החוק שיזם ח"כ אלמוג כהן עולה לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה ביום ראשון. על פי הצעת החוק, יוטלו עונשי מאסר בפועל, לכל הפחות של שלוש שנים, על העוסקים בגביית דמי חסות. רק השבוע, במהלך תדרוך כתבים, הודה מפקד מחוז הנגב במשטרה, תנ''צ נחשון נגלר, כי קיימת בבאר שבע תופעה של גביית דמי חסות מעסקים בבאר שבע, אך  במשטרה לא יודעים מה היקף התופעה בבאר שבע. 


העברת החוק אמורה להוות בשורה של ממש עבור בעלי עסקים רבים, קבלנים וסוחרים בנגב, כאשר עונש המאסר אמור להוות הרתעה לאותם עבריינים
​​​​​​​גביית דמי חסות הינה מכה שהיא מנת חלקם של עסקים רבים בבאר שבע - בהם חנויות, קבלנים ועוד. השיטה שהתקבעה בעיר היא לבוא בהצעה של שירותי שמירה - למעשה, תשלום שכר, חוקי לגמרי, ל''שומרים'', מי שמסרבים - סובלים מנזקים, גניבות והצתות. ''פנו אליי, ייעצו לי לקחת שומרים'', מספר קבלן, אשר מטבע הדברים, ביקש להישאר בעילום שם. ''בתהחלה סירבי ואז התחילו הנזקים, הגניבות והפגיעות באתרים שאני בונה בהם. בסוף נכנעתי ושכרתי ''שומרים''. אז היה שקט''.

מעצר סחטנים בדרום (צילום: משטרת ישראל)

בעלי עסקים אחרים עימם שוחחחנו במהלך השנה האחרונה, מספרים סיפור דומה ומביעים את אותם חששות. השבוע אמרו במשטרה שעברו ''מהגנה להתקפה'', בין היתר בנושא גביית דמי החסות בבאר שבע, בדרך של תשאול בעלי עסקים.

הצעת החוק מבקשת להחמיר בעונשים של הסחטנים

הצעת החוק של ח''כ כהן מגדירה את תופעת הפרוטקשן כ "איום  או הטלת אימה" – לרבות ביצירת מצג הנובע ממעמדו של המאיים או של האדם בשמו פועל המאיים או במסרים המועברים לאדם אליו מכוון האיום או לאחר בנסיבות דומות ולרבות בדרך של כפיית תשלום או רכישת שירות.

אדם המקבל כסף או טובת הנאה מבעל עסק, באופן שאינו חד פעמי, ללא הספקת שירות או תמורה הולמים ומבלי שסיפק הסבר מניח את הדעת, יראו אותו כמי שאיים על המשלם"

על פי הצעת החוק,  עונש המאסר לפי סעיף זה לא יפחת משלוש שנים.

בדברי ההסבר לחוק צויין כי במסגרת מאבק הרשויות בעבירות של סחיטת דמי חסות ("פרוטקשיין") עלה הצורך לחדד את היסוד העובדתי הנדרש להוכחת עבירת סחיטה באיומים הקבועה בסעיף 428 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין" או "החוק").

ח''כ אלמוג כהן בדיון בכנסת (צילום: דוברות הכנסת)

''המציאות בשטח מוכיחה כי איום לשם סחיטת אדם או בעל עסק לא תמיד נעשה בצורה מפורשת וגלויה אלא באופן מרומז, בהסתמך על זהות המאיים, על זהות שולחו או על השם שיצא לו באזור.  בנוסף, המשטרה נתקלת במצבים בהם ארגוני פשע המתחזים לחברות שמירה גובות מבעלי עסקים כסף עבור "שירותי שמירה" לכאורה, כאשר בפועל לא מסופק שירות כלשהו
הצעה זהה הוגשה ע"י ח"כ יצחק קרויזר בכנסת הנוכחית''.

העברת החוק אמורה להוות בשורה של ממש עבור בעלי עסקים רבים, קבלנים וסוחרים בנגב, כאשר עונש המאסר אמור להוות הרתעה לאותם עבריינים.

קראו עוד:
סיירת פרוטקשן: בעל חברה מתראבין חשוד בסחיטת עשרות קבלנים בנגב

''עסקים בבאר שבע משלמים פרוטקשן, לא ידוע היקף התופעה''

מפקד המחוז: ''הפסיקו לשלם פרוטקשן''. האם זה יחזק את הביטחון בעיר?