דנילוביץ תומך במתווה הנשיא: ''גורל המדינה נמצא על כף המאזניים''

ראש עיריית באר שבע מפרסם הערב הודעת תמיכה במתווה הנשיא לסיום המשבר: ''אף אחד הוא לא אוייב ובשביל אחדות ושלום בית, עושים ויתורים. אחים אנחנו, אין לנו ארץ אחרת!''
send whatsapp messsage send FB messsage
ראש עיריית באר שבע (צילום: לשכת רוה''ע)

ראש עיריית באר שבע מפרסם הערב הודעה חריגה, על פיה הוא תומך במתווה העם, שמציע נשיא המדינה, יצחק הרצוג. 
"מתווה העם" מפורסם בלי הסכמות עם הקואליציה והאופוזיציה. בנאום חריף, אמר הנשיא: "העם רוצה פתרון מוסכם. בואו נעשה אותו בשלום בתוכנו". הנשיא הזהיר מפני מלחמת אחים, הנראית ממשית בימים האלה, כפי שלא נראתה ב-75 שנות קיומה של המדינה: "מי שחושב שמלחמת אחים היא גבול שלא נגיע אליו - אין לו מושג".

ראש הממשלה נתניהו
אמר כי הוא מוכן להתפשר על רוב סעיפים, אך מי שאינו מוכן להגיע לפשרה כל שהיא הוא שר המשפטים, יריב לוין. הערב, עם פרסום המתווה, מסתמן כי לא הימין ולא השמאל מוכנים להיענות לו, מה שעלול להוביל את ישראל למשבר חוקתי, כלכלי וחברתי, על רקע אחת התקופות הביטחוניות המורכבות והנפיצות ביותר. כבר מחר, רביעי, צפויה הפגנה של פעילי שמאל בכניסה לעיריית באר שבע, במסגרת יום השיבוש הלאומי המתכונן.דנילוביץ: ''בעת הזו, פשרה מחוייבת, הידברות מתבקשת, אחדות העם קודמת לכל. גורלה של מדינת ישראל נמצא על כף המאזניים. אנא (כולכם) שימו את האגו בצד ותגיעו להסכמות בנושאים המהותיים. זה צו השעה (לביטחון המדינה ולכלכלתה)''

הערב אומר ראש עיריית באר שבע: ''אני תומך במתווה הנשיא (גם אם ידרש להתאמות ולשינויים מסוימים) וברצון המובהק של העם להגיע להסכמות ולמנוע מלחמת אחים. בשבועות האחרונים הייתי שותף לשיח שמנסה לאחד בין שני הצדדים. נפגשתי מספר פעמים עם נשיא המדינה יצחק הרצוג (שדיבר עם כולם והקשיב לכולם) ועקבתי מקרוב אחר מאמציו הכנים לשמור על המדינה שלנו-של כולנו! . בעת הזו, פשרה מחוייבת, הידברות מתבקשת, אחדות העם קודמת לכל. גורלה של מדינת ישראל נמצא על כף המאזניים. אנא (כולכם) שימו את האגו בצד ותגיעו להסכמות בנושאים המהותיים. זה צו השעה (לביטחון המדינה ולכלכלתה). אף אחד הוא לא אוייב ובשביל אחדות ושלום בית, עושים ויתורים. אחים אנחנו, אין לנו ארץ אחרת!''.

הפוסט של ראש עיריית באר שבע (פייסבוק)


מתווה העם של הנשיא הרצוג כולל בין היתר הגבלה משמעותית על יכולתה של הכנסת לחוקק חוקי יסוד, שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים אולם באופן שלא יעניק לקואליציה רוב מובנה  וכן איסור על בית המשפט העליון לבטל חוקי יסוד והגבלת יכולתו לבטל חוקים רגילים. במתווה מוזכרת פסקת ההתגברות.למרות המתווה, מחר, חמישי, אמורות להימשך פעולות המחאה במסגרת ''יום השיבוש הלאומי'' ועל פי המסתמן, גם ההפגנות במוצאי שבתות. מולם, לראשונה, יתקיימו הפגנות של אנשי ימין, התומכים במתווה ומתנגדים לכל שינוי בו. בין היתר, מתוכננות למחר חסימות כבישים, השבתות וצעדות מחאה. 

מחר,חמישי, מתוכננות גם פעולות מחאה כנגד ראש עיריית באר שבע, על כך שהוא לא נוקט עמדה, כאשר  בשעה 7:00 בבוקר יגיעו מפגינים מארגוני שמאל, חברה אזרחית וזכויות אדם להפגין מול עיריית באר שבע: ''אסור לשתוק מול הרס הדמוקרטיה! נקרא לרוביק ולראשי השלטון המקומי להתייצב לצד הדמוקרטיה!''. 

בשעה 18:00 תיערך הגפנה מול ביתו של ח"כ שלום דנינו מהליכוד בעומר. ''דנינו נותן יד להרס המדינה שלנו, ואין סיכוי שנעבור על זה בשתיקה'', אומרים מארגני ההפגנה.