מוכנים תמיד: רעם 7 ומי שבע ערוכים לתרחיש של רעידת אדמה

יש על מי לסמוך: ביחידת המתנדבים רעם 7 ובתאגיד המים מי שבע מתרגלים תרחישי קיצון, בהם רעידת אדמה ומתנדבים עוברים הכשרה ברמה הגבוהה ביותר
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: באדיבות רעם 7

מוכנים תמיד: רעם 7, יחידת החילוץ של באר שבע, הנחשבת לאחת המקצועיות מסוגה, מוכנה תמיד, מיומנת תמיד, מצויידת בציוד החדיש למשימות חילוץ. עשרות מתדנבים יקרים, תושבי באר שבע, שעברו הכשרה מיוחדת ואין ספור תרגולי ריענון, עומדים בכוננות 24/7, לכל אירוע שידרוש את התערבותם. ''זו זכות גדולה להתנדב ביחידה. ההתנדבות, שעשויה להציל חיים, להושיט סיוע בעיתות ואירועי חירום - ממאלת אותנו סיפוק גדול'', אומרים מתנדבים. 

שם היחידה לקוח מפסוק ח' מספר תהילים פרק פא':  "בצרה קראת ואחלצך, אענך בסתר רעם".

רעם 7 הינה יחידה התנדבותית בבאר שבע, שהוקמה בשנת 2014. חבירה בה מחויביים להציל חיים, על בסיס סולידריות חברתית וערך עליון לקדושת החיים. ''אנו עושים ונעשה כל יכולתנו לפעול למען רווחת תושבי העיר. למען מימוש עקרון השייכות, הסולידריות והערבות ההדדית למען הצלת חיי אדם והקהילה. תוך שמירה על כבוד האדם, כבוד הדדי ושמירה על סודיות הפרט. 
ככתוב במסכת סנהדרין: "כל המקיים נפש אחת בישראל כאילו קיים עולם ומלואו".''אנחנו פה, ליום שיצטרכו אותנו. אנחנו מצויידים בציוד חדיש, מיומנים לתת מענה. ברגע האמת, אנחנו עוזבים הכל ויוצאים להושיט סיוע. התחושה של כולנו היא כי זו זכות לתרום. להתנדב ביחידה זו תחושה אדירה של נתינה''
​​​​​​​

מענה בעיתות חירום

רעש האדמה הנורא, שפקד את תורכיה וסוריה, אשר גלים ממנו הורגשו בישראל, רק העצים את החשיבות של יחידות מקומיות, שיתנו מענה בעיתות חירום. 

''אנחנו עורכים תרגולים פעמיים בשנה ומכשירים את האנשים ברמה המקצועית הגבוהה ביותר. לרוב המתנדבים שלנו אין רקע קודם  בהצלה, הם עוברים עוברים הכשרה ברמה גבוהה, בקורס מרוכז בצריפין ולאחר מכן בהשתלמויות'', מספר תומר צמח, ראש צוות ביחידה, קצין חילוץ במיל. בחיל האוויר.

צילום: באדיבות יחידת רעם 7

''טרם יצא שהתמודדנו עם רעש אדמה בבאר שבע, אך היו אירועים אחרים בהם מתנדבי היחידה נטלו חלק, כגון פגיעת רקטת גראד בקומה עליונה בבניין בשכונה בעיר, אירוע בו הושטנו עזרה לדיירים, ביחד עם אנשי פיקוד העורף, בדברים כגון הנגשת מים לדיירים בקומות העליונות''.

''אנחנו פה, ליום שיצטרכו אותנו. אנחנו מצויידים בציוד חדיש, מיומנים לתת מענה. ברגע האמת, אנחנו עוזבים הכל ויוצאים להושיט סיוע. התחושה של כולנו היא כי זו זכות לתרום. להתנדב ביחידה זו תחושה אדירה של נתינה''.

מוכנות לתרחיש הייחוס של רעידת אדמה בבאר שבע

עמית ריינגולד, העומד בראש מינהל לוגיסטיקה וחירום בעיריית באר שבע, מכיר היטב את העיר ומודע לתרחיש הייחוס במקרה של רעש אדמה. ''בעיר באר שבע יש מבנים ישנים, שהם המועדים לפורענות. מדובר בבתים שנבנו לפני אמצע שנות השמונים. תרחיש הייחוס מדבר על כך שבמקרה של רעש אדמה בעוצמה 7.1 בסולם ריכטר, 800 מנים ייפגעו חלקית, כ-430 ייפגעו באורח ניכר. תתכן פגיעה של מאות בני אדם. עם זאת, יש לציין כי באר שבע אינה יושבת על השבר הסורי-אפריקאי, המועד לרעש, אך עלולה לספוג פגיעה בשוליים של האירוע. במקרה כזה, ברור שהמשאבים והסיוע של מדינת ישראל יופנו לאיזורים שייפגעו הכי קשה ומכאן, החשיבות של יחידת רעם 7, כמי שתתן מענה ראשוני לתושבי העיר. 

צילום: באדיבות יחידת רעם 7

''צריך להבין: גם אם באר שבע לא תהיה בין הערים שייפגעו בצורה הקשה ביותר, הרי אדם שמאבד את ביתו חש תחושה נוראית והוא זקוק לסיוע. היממה הראשונה אחרי רעש לא תהיה קלה וכאן החשיבות של המודעות בקהילה, של היערכות נכונה''.

עמית ריינגולד מספר, כי נערכים תרגולים, בהם של אירוע רעידת אדמה וכן בארגון מערך המתנדבים שיושיט סיוע  לתושבים. לדבריו, החוסן האזרחי, אותו ידוע התשובים להפגין בימי מלחמה, צריך לבוא לידי ביטוי גם באירוע של רעידת אדמה. ''אני רואה תושבים מסייעים לפנות הריסות, עומדים בשורה על דליים, החוסן האזרחי משחק תפקיד חשוב מאוד''.

מנהלת היחידה, תמי איבגי-חדד, היא גם המנהלת של משמר השכונה:  ''רעם 7 הינה יחידה  מבוססת על מתנדבים ומתנדבות תושבי העיר, בהם גם עובדי עירייה, שעוברים אימונים והכשרה ברמה הגבוהה ביותר. בחודש מאי ייפתח מחזור הכשרה נוסף, אליו מוזמנים תושבי העיר אשר ירצו להתנדב ליחידה''.

לדבריה, היחידה ערוכה לתת מענה באירועי קיצון, גם ביטחוניים וגם בתרחיש של רעידת אדמה. היא רואה חשיבות רבה באימון התושבים, אשר בשעת מבחן, יהוו חוליה חשובה בחוסן העירוני.

גם תאגיד המים "מי שבע" מתרגל התמודדות בחירום

תאגיד המים "מי שבע" מתרגל, על בסיס קבוע, התמודדות עם משבר באספקת מים וסילוק ביוב במסגרת תרחיש "רעידת אדמה" בעיר באר שבע. התרגיל מתקיים אחת לכמה זמן בשיתוף עיריית באר שבע, פיקוד העורף, רשות המים וגורמי חירום עירוניים.

צילום: באדיבות מי שבע
 
מנכ"ל 'מי שבע', אינג' מריו לובטקין: "מי שבע נערכים להתמודדות עם מצבי קיצון בשגרה ובחירום. התרגיל עימו התמודדנו בממשק עם כלל הגורמים הרלוונטיים, המחיש כי התאגיד ועובדיו ערוכים למתן מענה  במצבים יוצאי דופן בקצב מהיר ויעיל".

בהתמודדות עם תרחיש רעידת אדמה, מחוייבת היערכות מיוחדת להמשך שמירה על הרציפות התפקודית הכוללת המשך אספקת מים רציפה באיכות הנדרשת ולסילוק הביוב. התרגיל כלל התמודדות עם מספר אירועים שהתרחשו במקביל, תורגלה פתיחה פיזית של שלוש תחנות לחלוקת מים לתושבים, אשר הוצבו בשכונות שנותקו ממים כתוצאה מרעידת האדמה שהתרחשה בעיר באר שבע. 

על פי התרחיש שהוצג בתרגיל שנערך, התרחשה רעידת אדמה בעוצמה של כ- 8.2 בסולם ריכטר, 'מוקד' רעידת האדמה היה בצפון ים המלח כאשר בין האזורים ש"נפגעו" הכי קשה נמנות הערים טבריה, ערד, יריחו ובאר שבע. משטרת ישראל וצה"ל לקחו את הפיקוד על מצב החירום, כאשר על פי התרחיש הדמיוני, מאות בניינים בשכונות העיר באר שבע "נפגעו", מאות בני אדם "נפצעו" ועשרות "נהרגו".

בנוסף, בשל נזק שנגרם לתשתיות המים והביוב בעיר, נותקה האוכלוסייה מאספקת המים הסדירה ונתגלו קשיים בסילוק הביוב ממוקדים שונים בעיר. התרחיש שתורגל חייב התמודדות מהירה, שכללה תיקון תשתיות מים וביוב במטרה להשיב את המצב לקדמותו ולפעול לחלוקת מים לאוכלוסייה שנותקה ממים באמצעות פתיחה של תחנות חלוקה. כל זאת, תוך תיאום מלא בין תאגיד "מי שבע" לבין כלל הגורמים בעיריית באר שבע, פיקוד העורף ורשות המים. במקביל, תורגל מתן מענה מנהלתי בחירום, לרבות פרסום מידע והנחיות לציבור אל מול איומי התרחיש.

צילום: באדיבות מי שבע

​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK