''לאסור גט שבת בבאר שבע. נוסע שייפגע אצל חאפר - אין לו ביטוח''

שביתת מוניות בבאר שבע - מ-12:00 ועד 14:00, במחאה על כניסת מוניות גט שבת לעיר, המציעות נסיעה במחיר נמוך יותר
send whatsapp messsage send FB messsage
לא נוסעים (צילום: דני בלר)

''נוסע שייפגע במהלך נסיעה של גט שבת או אצל חאפר, אין לו ביטוח. אין להם אישור לפעול בעיר ולא עושים כלום נגדם'', אומר תומר, אחד ממנהלי העבודה בתחנת המוניות הוותיקה ''מתי'', שהגיע, יחד עם עשרות נהגי מוניות נוספים, לנקודת המפגש של מחאת המוניות בבאר שבע.

שיירת מוניות סמוך לרכבת מרכז (צילום סלולרי)

וידאו: מחאת נהגי המוניות (צילום: דני בלר)

​​​​​​​​​​​​​​

המחאה היא כנגד ה''חאפרים'', נהגי מוניות עובדים בגט-שבת, נהגי מכוניות פרטיות המסיעים מבלים בימי שישי ובלילות, במחיר נמוך מזה שגובות מוניות. על פי נוסעים עימם שוחחנו, הם נאלצו לשלם כ-140 שקלים לנסיעה ממתחם בתי הקולנוע לשכונת רמות ו-70 שקלים לשכונה ותיקה. ''לא ייתכן שנסיעה במונית בתוך באר שבע, ביום שישי בלילה או בלילות, כשאיו אוטובוסים, תעלה יותר מהבילוי עצמו'', מספרת אוקסנה, שנסעה בשישי האחרון מסינמה סיטי לשכונה ה'.

נהגי המוניות מצדם, אומרים כי לא הם הקובעים את העלויות, אלא משרד התחבורה. ''עוד לפני הנסיעה, אני מחוייב לגבות 5 שקלים על נסיעה מיוחדת, 3 שקלים על כל דקת נסיעה ועוד להפעיל מונה על פי המרחק. אלה ההוראות ואני יודע שנוסעים יתפוצצו עליי אם אקח להם לפי התעריף הזה. רוב הנסיעות שלי הן 30-40 שקלים, אבל הכל עלה, במיוחד דלק, ויש לנו ביטוחים, היטלים ועוד'', מספר לנו סמי, בעל מונית.

עשרות מוניות נעמדו ליד פארק החייל האוסטרלי (צילום: דני בלר)​​​​​​​

הגט שבת אינו חדש בבאר שבע. גם לפני מספר שנים נהגי המוניות יצאו במחאה על כניסת חאפרים. ''אם נוסע ייפגע בנסיעה אצל חאפר, איו לו ביטוח. חאפר אסור לו לגבות כסף'', אומר נהג במוניות מתי. המוניות מזמן אינן שחקן יחיד. בין היתר, פועל ווייז קארפול, שירות נסיעות שיתופי. הוא לא מהווה תחליף למוניות הקלאסיות, אבל משלים אותן.

אלא שלהבדיל מבעל רכב פרטי, לנהגי המוניות הוצאות גבוהות, וחוסר יכולת להציע מחיר תחרותי יותר. אחד הנהגים אומר לנו כי אם המדינה תבוא לקראתם, הם יוכלו להציע מחירים יותר תחרותיים, אך קודם כל, על המדינה לאכוף את החוק מול נהגי הגט שבת.​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK