"השר לא רוצה להכפיף את המפכ"ל אליו. הוא רוצה להחליף אותו''

מתיחות שיא במערכת הפוליטית לקראת ההפגנות הערב כנגד הממשלה ודאגה מפני הגברת המעורבות הפוליטית במערכות הביטחון והמשפט - ופגיעה במרקם החיים הדמוקרטי בישראל
send whatsapp messsage send FB messsage
המפכ''ל לשעבר, רנ''צ משה קראדי (צילום: עיריית באר שבע)

דאגה במערכת הפוליטית ובקרב דורמי ביטחון ומשפט, לקראת ההפגנות שייערכו הערב, מוצאי שבת, בתל אביב ומוקדים אחרים בארץ, כנגד צעדי הממשלה המבקשת לעקר את כוחו של בג''ץ ולהכפיף את מערכות המשפט והביטחון לפןליטיקאים.  המפכ"ל לשעבר ומי ששימש במפקד המחוז הדרומי,  רנ''צ משה קראדי, התייחס בשבתרבות בבאר שבע להפגנה הצפויה הערב בתל אביב ולתדרוכי המשטרה על האפשרות כי יהיו הפרות סדר. 

השר לבט''ל, איתמר בן גביר, קרא לא מכבר להפעיל יד קשה גם כנגד הפגנות השמאל בתל אביב, לרבות הפעלת אמצעים לפיזור הפגנות. חבר מפלגתו, צביקה פוגל, ששימש ראש מטה פיקוד דרום, קרא השבוע, בראיון לתאגיד השידור, לעצור את לפיד, יעלון וגולן.

וידאו: הראיון המלא עם רנ''צ קראדי (צילום: עיריית באר שבע)
​​​​​​​


קראדי אמר בשבתרבות: "ההפגנה, כמו כל הפגנה, היא אירוע מורכב. התדרוכים של המשטרה, מבדיקה שעשיתי אתמול בערב, חלקם פייק ניוז. זה לא תדרוכים של המשטרה אלא גורמים מסויימים שהעבירו אינפורמציה שלא יאפשרו חסימת כבישים ועוד".

קראדי רמז בשבתרבות כי שוחח על הנושא עם המפכ"ל יעקב שבתאי: "אני יכול לומר ממקור בדוק, הכי גבוה שאפשר, שהמשטרה תכיל את ההפגנה ככל שאפשר. כמובן שאם המפגינים יפרו את החוק למשטרה לא תהיה ברירה. היא לא תמנע חסימת צירים. לא זו המגמה. המגמה לאפשר את חופש הביטוי. כמו שבוע שעבר. כשהיייתה הפגנה למופת. כשאני קראתי בעיתון את העובדה שהמשטרה הודיעה שלא תאפשר חסימת כבישים ותהלוכות, מצאתי לנכון להתקשר למי שהתקשרתי, ולנסות לתת לו מניסיוני למה ההחלטה הזו מסוכנת. שמחתי לשמוע שזו בכלל לא החלטה של המשטרה. מישהו הוציא את ההודעה הזו לא מטעם המשטרה".


"השר לא רוצה להכפיף את המפכ"ל אליו. הוא רוצה להחליף את המפכ"ל. הוא רוצה לתפוס את מקומו ולקחת את הסמכויות שלו. ההתבטאויות של השר והניסיון שלו לעשות גזירה שווה בין ההפגנה בירושלים בה מפעילים כוח ומכתזיות כנגד חרדים לדוגמא, שצריך להפעיל אותם גם בתל אביב, משול לעובדה ששר הביטחון היה אומר לרמטכ"ל אם הפעל F-35 בלבנון תפעיל גם ברמאללה. ברור שזה לא רלוונטי"
לדבריו, גורמים מהצד השני משתילים מפירי סדר בהפגנות ויש מידעים בנושא גם בהפגנה הזו: "בכל הפגנה בסדר גודל כזה שיש לה רקע פוליטי יש קבוצות קיצוניות שתפקידן לנסות להפר את הסדר. בחלק גדול מהמקרים, גם בעבר, לפעמים מי שעושה את זה בהפוך על הפוך זה מישהו מהצד השני שמשתיל מפירי סדר בהפגנה כדי ליצור את הפרובוקציה. למשטרה יש מידעים כאלה כאלה ולזה היא נערכת". 

"השר לא רוצה להכפיף את המפכ"ל אליו. הוא רוצה להחליף את המפכ"ל. הוא רוצה לתפוס את מקומו ולקחת את הסמכויות שלו. ההתבטאויות של השר והניסיון שלו לעשות גזירה שווה בין ההפגנה בירושלים בה מפעילים כוח ומכתזיות כנגד חרדים לדוגמא, שצריך להפעיל אותם גם בתל אביב, משול לעובדה ששר הביטחון היה אומר לרמטכ"ל אם הפעל F-35 בלבנון תפעיל גם ברמאללה. ברור שזה לא רלוונטי".

"תפקידה של המשטרה לא למנוע הפגנה אלא לאפשר הפגנה. תפקידה של המשטרה לעשות הכל לאפשר את חופש הביטוי. הפגנה היא מבצע. כל השוואה בין הפגנה כזו או אחרת או אזור כזה או אחר לחלוטין שגוי. הגורם היחיד שרשאי להפעיל אמצעים לפיזור הפגנה הוא מפקד המחוז. בטח שלא דרג פוליטי. אני מקווה שלא נחזה בפעם הראשונה במעורבות של גורם פוליטי בפיזור הפגנה. זה לא היה אף פעם". 

​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK"השוטרים סרים למרותם של המפקדים שלהם ולא לשר. הדרג הגבוה ביותר הוא המפכ"ל. אם תיווצר סיטואציה ששר יתערב בהחלטה מבצעית זה יגיע למפכ"ל. אולי הדרך הכי טובה היא לסגור את הטלפון. לא לענות לאף אחד. אני מניח שהשר לא יתערב. מניח שהוא יודע את המגבלות שלו בפעילות מבצעית".