שביתת מוניות בבאר שבע: ''גט שבת גוזלים לנו את הפרנסה''

נהגי המוניות בבאר שבע יוצאים שוב למלחמה נגד ה''גט שבת''- וישביתו את הנסיעות לשעתיים, מחר, ראשון
send whatsapp messsage send FB messsage
שביתת מוניות בבאר שבע (צילום ארכיון: דני בלר)

נהגי המוניות בבאר שבע ישבתי מחר, ראשון, את הנסיעות בבאר שבע בין השעות 12:00 - 14:00. הסדרנים בתחנות לא ייענו לשיחות, המוניות יושבתו. נהגי המוניות טוענים כי שירות ה''גט שבת'' שובר להם את השוק, במיוחד בנסיעות למוקדי הבילוי בלילות שישי. הנוסעים, מצד שני, קובלים על מחירים יקרים במיוחד: 120 שקלים ממתחם הבילויים והקולנוע  לשכונות באר שבע בימי שישי, כמעט פי 4 ממה שגובים נהגי הגט טקסי.

''סתם שטויות: הם לוקחים אפילו יותר מאתינו'', טוען כפיר בן זינו, נהג מונית וממארגני השביתה בבאר שבע. ''אי אפשר להשוות: אין להם הוצאות כמו שיש לנהגי מוניות. שמדינת ישראל תוריד לנו את כל המיסים והוצאות ואנחנו מבטחים לעשות את הנסיעות בחצי מחיר''. 

מוניות בבאר שבע (צילום: דני בלר)​​​​​​​

שירות הגט טקסי פועל בעיקר דרך הוואצאפ: נהגי מכוניות פרטיות מבצעים את הנסיעות, בדרך כלל בין מוקדי בילוי לעיר באר שבע, אך גם לערים אופקים ונתיבות. בבאר שבע אין תחבורה ציבורית בשבת (וככל הנראה לא תהיה) והאפשרות היחידה להגיע למוקדי הבילוי, שנמצאים במתחמים מחוץ לעיר, הוא ברכב פרטי או במונית.

''למשפחה אין רכב וגם אם היה, זה אומר שאני נוסע לבילוי ולא שותה אלכוהול'', מספר עומר, חייל בחופשה. ''ב-3 או 4 בבוקר אתה כבר שפוך ומוכן לשלם כל מחיר לחזור הביתה. הנסיעות עולות יותר מהבילוי''.

''אני לא גונב כסף מאף אחד'', מספר ח', שבימי שישי עושה כמה שקלים בהסעת מבלים. ''התשלום מכסה לי את הדלת ובמקרה הטוב, מנסיעה אני מרוויח כמה עשרות שקלים אם הרכב מלא. אני לא מפעיל את הגט שבת בשביל נוסע אחד, כי לא כדאי לו ולא כדאי לי. 

מאבק נהגי המוניות: פברואר 2018, מול העירייה (צילום: דני בלר)​​​​​​​

חישוב מחיר נסיעה במונית נעשה לפי תקנות משרד התחבורה מ־01/04/2022 . על פי התקנות, בלילות שישי, נסיעה למתחמי בילוי בבאר שבע עולה כ-70 שקלים (לא כולל זמני המתנה ועומסי תנועה). מחיר הנסיעה במונית מיוחדת ("ספיישל") נקבע בהתאם ל-3 סוגי תעריפים וכולל תוספות שונות. על פי תקנות התעבורה, חלה חובה על נהג מונית להפעיל מונה בנסיעה עירונית ובינעירונית. המחירים תקפים מ־01/04/2022 ומתעדכנים ב–1 באפריל של כל שנה. 

לא תמיד נהגי המוניות מקבלים פיצוי על עליית מחירי הדלק וישראל היא אחת המדינות היקרות בעולם בכל הקשור לדלק ואגרות רכב. 

​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK