אושר תקציב עיריית באר שבע: ''הקפאת ארנונה? צריך לזה מקור תקציבי''

תקציב עיריית באר שבע אושר פה באחד במועצת העיר, אחרי שסיעת היחיד באופוזיציה העלתה שורת שאלות. התקציב יעמוד על 2.2 מיליארד שקלים, תוספת של כ-300 מיליון שקלים מתקציב שנה קודמת
send whatsapp messsage send FB messsage
ההצבעה על התקציב (צילום: דני בלר)


בתום דיון ארוך,בעיקר בשל שאלות שהעלתה סיעת היחיד באופוזיציה, מועצת העיר באר שבע אישרה אתמול, רביעי, פה אחד את הצעת התקציב של עיריית באר שבע לשנת 2023. 

התקציב השוטף של העירייה יעמוד בשנה הקרובה על 2.204 מילארד שקלים, גידול של כ-300 מיליון שקלים מהתקציב הקודם, שעמד על 1.993 מילארד. כמדי שנה, מציינים בעירייה כי בתוך עשור הוכפל תקציב העירייה. ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', סיפר כי כשנכנס לתפקידו, בדצמבר 2008, תקציב העיריה עמד על 600 מיליון שקלים בלבד.


וידאו: ישיבת אישור התקציב של עיריית באר שבע (צילום: דני בלר)


התקציב אושר יממה בלבד לפני השבעתה של הממשלה החדשה, אשר הצהירה כי תקפיא את הארנונה, את מחירי המים והחשמל. סגן ראש עיריית באר שבע, טל אל על, הזהיר כי הקפאת הארנונה עלולה ליצור בעיה תקציבית, שכן יהיה על הרשות למצוא מקור תקציבי להחלטה זו ואחרות. מחירי הארנונה מעתדכנים אחת לשנה על פי טייס אוטומטי ולראשי הרשויות המקומיות אין יכולת כמעט להשפיע, אלא אם מדובר בתוספת לעליית הארנונה. 

במאי הודיע משרד הפנים כי עדכון הארנונה לשנת 2023 יעמוד על 1.37%.זו עלייה יחסית מתונה לעומת העלייה שהייתה בשיעור 1.92% בשנה קודמת. עיריית באר שבע החליטה לפני שנה ושנתיים על שורת הקלות לעסקים בתחומים שונים, בין היתר על מנת לעודד פעילות בעיר העתיקה ולמשוך עסקים לשכונות הוותיקות.

משה ינאי, בגבו למצלמה, עם חולצה לבנה, מעלה שורת שאלות על התקציב, אך בסוף הצביע עם כולם (צילום: דני בלר)

תקציב הפיתוח לשנת 2023 יעמוד  לכל הפחות על כחצי מיליארד שקלים, כאשר סכומים גדולים מוקצים לביצוע פרויקטים בשכונות הוותיקות, בהם שיפור תשתיות, טיפול בכבישים ובנוי. כך למשל, בימים אלה מבוצע פרויקט חידוש יסודי ברחוב הגדודים בשכונת דרום, אשר כמו בשכונות אחרות, כולל חידש כולל ועבודת עומק.

''תקציב העירייה אותו סקר בהרחבה גזבר העירייה ליאור דיעי, מבטא את המשך קידומה ופיתוחה של באר שבע כמטרופולין מוביל במדינת ישראל לצד הרחבת השירותים כל העת למען התושבים ובעלי העסקים. באמצעות התקציב תמשיך העירייה לבסס ולבצר את השירותים הניתנים לתושבי העיר בכל תחומי החיים בדגש על תחומי החינוך, התעסוקה, איכות החיים והסביבה, התרבות והקהילה'', אומרים בעיריית באר שבע.

העירייה תמשיך לקדם את התוכניות והפרוייקטים הגדולים עליהם היא אמונה: המשך פיתוח העיר לצד התחדשות השכונות הוותיקות ומרכז העיר – המשך ביצוע פרוייקטים רבים: בתחומי התשתיות, התחבורה, הפארקים והגנים הציבוריים, טיפול בשכונות הוותיקות והחדשות כאחד, בניית שכונות מגורים חדשות במקביל להמשך פיתוח ואיכלוס השכונות החדשות והשירותים לתושב , פיתוח וקידום מוקדי תעסוקה מתקדמים לצד חיזוק עסקים מקומיים ותעשייה, המשך שדרוג ופיתוח העיר העתיקה, השוק העירוני, פיתוח תחום התחדשות עירונית, קידום הפרוייקטים המטרופולינים הלאומיים: הקמת בית החולים החדש, הרכבת הקלה ורכבת מהירה ב"ש-תל אביב, מעבר בסיסי המודיעין של צה"ל ועוד. יש לציין שהעירייה לא העלתה את הארנונה לשנת 2023 (מעבר להעלאה הקבועה בחוק). 

ההצבעה על התקציב: כולם, כולל אופוזיציה, בעד (צילום: דני בלר)

מדברי ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': "תקציב 2023, נושא בשורה של חיזוק באר שבע כמטרופולין הדרומי של מדינת ישראל, המעניק לתושביו איכות חיים במגוון השירותים והתחומים. בשנים האחרונות התמודדה העירייה, כמו המדינה כולה, עם השלכות נגיף הקורונה שהשפיעו עמוקות על התנהלות הרשויות המקומיות, בנוסף לחוסר היציבות הפוליטית במדינה בעקבות ארבעת סבבי הבחירות לכנסת. אתגרים אלה מחייבים אותנו לנהוג באחריות בעת גיבוש התקציב לשנה הקרובה''.

''גם בשנה הקרובה, נפעל בהתאם לתוכנית האסטרטגית - באר שבע 2030, המציגה תנופת פיתוח חסרת תקדים של באר שבע. 
נמשיך לחזק את מערכת החינוך העירונית ולהביאה להישגים חדשים, תוך עידוד ערכי התנדבות וחברות. נפעל גם לחיזוק הקהילות בעיר ונמשיך לפתח ולהפעיל את השירותים החברתיים והרווחתיים בעיר''.


התקציב אושר יממה בלבד לפני השבעתה של הממשלה החדשה, אשר הצהירה כי תקפיא את הארנונה, את מחירי המים והחשמל. סגן ראש עיריית באר שבע, טל אל על, הזהיר כי הקפאת הארנונה עלולה ליצור בעיה תקציבית, שכן יהיה על הרשות למצוא מקור תקציבי להחלטה זו ואחרות. מחירי הארנונה מעתדכנים אחת לשנה על פי טייס אוטומטי ולראשי הרשויות המקומיות אין יכולת כמעט להשפיע, אלא אם מדובר בתוספת לעליית הארנונה''יחד עם החברות העירוניות, נמשיך לחזק את הקהילות המגוונות הפועלות בעיר ונייצר להם מרחבי פעילות מתאימים, פארקים וגנים ציבוריים, מרכזים קהילתיים ומוסדות ציבור בכל רחבי העיר, בשכונות הוותיקות ובשכונות החדשות''. 

''אחת המשימות החשובות שלנו גם בשנה הקרובה היא עידוד הפעילות הכלכלית בעיר, על ידי פיתוח עוגני תעסוקה מתקדמים ומגוונים. תקציב 2023 ימשיך את התחדשות והרחבת אזורי התעשייה, משיכה של מפעלים חדשים, חיזוק מרכזים שכונתיים, ליווי והסרת חסמים, חידוש השוק העירוני וסיוע לעסקים קטנים ובינוניים. ההחלטה של התעשייה האווירית להקים את המפעל הבינלאומי של אלתא בבאר שבע היא דוגמה חשובה למאמצנו בנושא''.

גזבר העירייה ליאור דיעי (משמאל), תקציב ראשון בתפקידו. מנכ''לית העיריה, אבישג אבטובי וראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ (צילום: דני בלר)

''פארק ההייטק של באר שבע ממשיך להתפתח ולגדול, כאשר גם השנה הצטרפו חברות הייטק וסייבר נוספות, כמו גם חברות הזנק חדשות. חברת אינטל וחברת מייקרוסופט שיצטרפו השנה לפארק, מבטאות את אותה צמיחה והתפתחות''. 

''לפני מספר חודשים, חנכנו את בית הספר למחשוב וסייבר של אגף התקשוב בבניין 4 בפארק ההייטק ואת קמפוס הטר"צים של חיל המודיעין בשכונת רמות, במקביל לבנייה המואצת של קריית התקשוב, ברובע החדשנות של באר שבע. עוגנים אלה יסייעו רבות לחברות הטכנולוגיות הפועלות בעיר, יתרמו ליצירת משרות נוספות בעתיד ויחזקו את באר שבע כמרכז בינלאומי של ידע, סייבר וחדשנות''.

''חידוש הסכם הגג ופיתוח השכונות החדשות, לצד קידום פרויקטים להתחדשות עירונית בליבת העיר ובשכונות הוותיקות, יאפשרו לנו להמשיך בפיתוח פרויקטים לחידוש תשתיות ולהתאימן להתפתחות העיר.  בנוסף, נמשיך לפתח את תחומי התרבות והאומנות, הספורט, התיירות הבילוי והפנאי יחד עם מוסדות התרבות, אגודות ומועדוני הספורט, המגזר העסקי ושותפים נוספים.
אני מבקש להודות לשותפיי לדרך, לחזון ולעשייה, לממלאי מקום וסגני ראש העיר, לחברי הנהלת ומועצת העיר ולמנכ"לית העירייה. תודה מיוחדת לגזבר העירייה, למנהל אגף משאבי אנוש, למנהלי החברות העירוניות, למנהלי האגפים והמחלקות ולכל עובדות ועובדי העירייה - על המחויבות הרבה, האחריות והמאמץ במימוש החזון לחזק את באר שבע כמטרופולין מוביל, שיהפוך לאזור הביקוש הבא של מדינת ישראל".​​​​​​​​​​​​

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK