נגב של פערים: היישובים העשירים והעניים במדינה - אלה לצד אלה

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חושפים פערים עצומים בנגב וגם משגרים נורת אזהרה לבאר שבע: חלה ירידה בדירוג הסוציו אקונומי של בירת הנגב
send whatsapp messsage send FB messsage
רהט, באר שבע (צילומים: דני בלר), עומר (צילום: BASWIM / CC BY SA 3.0)

לא רק אובדן ביטחון וגל פשיעה - הנגב מציג פערים בלתי נסבלים: היישובים העניים ביותר בישראל - וגם העשירים ביותר, נמצאים בנגב, לפעמים אלה צמודים לאלה. יישובים בדירוג סוציו-אקונומי 10, העשיר ביותר, צמודים גיאוגרפית ליישובים בדואים, בדירוג סוציו-אקונומי 1, העני ביותר.

ממצא מדאיג נוסף: העיר באר שבע מאבדת שני מקומות בדירוג בתוך האשכול שלה. מעצם מורכבות עריכתו, הדוח אינו כולל את נזקי הקורונה ואת השפעות אובדן הביטחון וגל הפשיעה שהתעצם אחרי מבצע שומר החומות. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת השבוע את הנתונים בדוח  אפיון יחידות גאוגרפיות וסיווגן לפי הרמה החברתית-כלכלית של האוכלוסייה בשנת 2019.

העיר השניה בגודלה בנגב- בדירוג החברתי כלכלי הנמוך ביותר

מהדוח עולה, כי מרבית היישובים העניים ביותר בישראל, בדירוג סוציו אקונומי 1, נמצאים בנגב, בהם רהט, העיר השניה בגודלה בנגב, ערערה, תל שבע, כסיפה, אל קסום, חורה, שגב שלום, לקיה ונווה מדבר.  נתיבות נמצאת בדירוג סוציו אקונומי 3, יחד עם ערד, אופקים ומצפה רמון. בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסבירים, כי  הרמה החברתית-כלכלית של האוכלוסייה נמדדה באמצעות שילוב של תכונותיה הבסיסיות של האוכלוסייה בתחומים האלה: הרכב דמוגרפי, השכלה וחינוך, רמת חיים, תעסוקה וגמלאות. מקורות הנתונים הם: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המוסד לביטוח הלאומי, משרד האוצר, משרד הביטחון, משרד החינוך, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ורשות האוכלוסין וההגירהבירת הנגב, באר שבע, המטרופולין הגדול, נמצאת בדירוג סוציו אקונומי 5, יחד עם שדרות, דימונה ואשקלון. לגבי באר שבע, מעניין לראות את מיקומה בטבלה: היא מדורגת ב-2019 במקום ה-128 ואילו ב-2017 דורגה המקום ה-130 (מתוך 225). ככל שהנתון גבוה יותר, כך היישוב אמיד יותר. בתרגום לטבלה בסדר עולה, באר שבע ירדה מהמקום ה-125 למקום 127.

​​​​​​​תוצאה זו מתכתבת עם נתונים שפרסמה פירמת COFACE BDI, והממצא המדאיג של סקירת היציבות הפיננסית של הרשויות המקומיות: עומר אחת הרשויות האיתנות בישראל ואילו באר שבע יורדת בחדות בדירוג. 

על פי נתוני חברת COFACE BDI, שהגיעו לידי ברנז'ה חדשות,  ''מניתוח גאוגרפי של מספר החברות והעסקים שנסגרו במהלך 2021 עולה כי באזור הדרום נסגרו כ- 7,500 חברות ועסקים, המהווים כ- 19% מסך הסגירות בשנה זו. בין התחומים בהם נסגרו חברות ועסקים רבים נציין את: שירותי הובלות והסעות, עבודות בנייה ותשתית, בתי קפה ומסעדות ועוד.בין הערים באזור הדרום בהם שיעור החברות והעסקים בקשיים הינו גבוה מ- 11.5%, נציין את רהט, דימונה, וקרית גת. לאחר מכן נציין את הערים באר שבע, אשדוד ואשקלון עם שיעור חברות ועסקים בקשיים של 7%-11.5%. העיר אילת בולטת לטובה עם שיעור חברות ועסקים בקשיים הנמוך מ- 7%''.

בליגה של העשירים: להבים ועומר

באותה יחידה גיאוגרפית, לצד היישובים העניים בישראל, מככבים שני יישובים בליגה של היישובים העשירים ביותר: להבים במקום השלישי ועומר, במקום הרביעי. מיתר מדורגת במקום ה-12 בין היישובים העשירים בישראל. אשכול ורמת נגב, למשל, במצב מעט יותר טוב מבאר שבע והן בדירוג סוציו אקונומי 6.

להבים. דירוג סוציו אקונומי 10 (צילום: Vassilii Khachaturov / CC BY SA 3.0)

בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסבירים, כי  הרמה החברתית-כלכלית של האוכלוסייה נמדדה באמצעות שילוב של תכונותיה הבסיסיות של האוכלוסייה בתחומים האלה: הרכב דמוגרפי, השכלה וחינוך, רמת חיים, תעסוקה וגמלאות. מקורות הנתונים הם: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המוסד לביטוח הלאומי, משרד האוצר, משרד הביטחון, משרד החינוך, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ורשות האוכלוסין וההגירה. 

הניתוח נערך עבור 255 רשויות מקומיות, מתוכן 201 עיריות ומועצות מקומיות ו-54 מועצות אזוריות, לפי המפה המוניציפלית המעודכנת לשנת 2019 .אוכלוסיית המדד כוללת גם את רוב דיירי המוסדות, ואינה כוללת דיירי מוסדות סיעודיים, בתי סוהר וכדומה.

כאמור, מפאת מורכבותו, הדוח המתפרסם משקף את המצב ב-2019 ואינו משקף את נזקי הקורונה ואת גל הפשיעה החמור בנגב, שפגע בעסקים ובתושבים כאחד, אשר החמיר במהלך מבצע שומר החומות.
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3UrCqMK