עומר, תוך שעות: קליע תקוע בחצר בית, ירי לעבר בית בו שהה פלסטיני

תושב עומר, המתגורר בקצה הצד הדרום מזרחי הגובל עם תל שבע, מצא הבוקר קליע תקוע בחצר ביתו. הערב, אלמונים ירו לעבר בית בו גר תושב השטחים בעל היתר שהייה
send whatsapp messsage send FB messsage
קליע בביתו של תושב עומר, הבוקר (צילום רשתות / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

גם עומר השכנה לבאר שבע ולתל שבע מתמודדת עם אובדן השליטה והביטחון בנגב: הערב, שישי, התקבל במשטרה דיווח אודות ירי לעבר בית בעומר בו מתגורר תושב שטחים בעל אשרת שהייה. לבית נגרם נזק קל. אין דיווח על נפגעים.  שוטרים הגיעו למקום, אספו ממצאים ונפתחה חקירה. מוקדם יותר, הבוקר, תושב עומר גילה קליע בגינת ביתו, מירי תועה שעל פי החשד הגיע מכיוון תל שבע.

הבוקר גילה תושב עומר, המתגורר ברחוב צבעוני, בצד הדרום מזרחי הגובל עם היישוב תל שבע, קליע רובה M16, כשהוא תקוע במשקוף בגינת ביתו. בשיחה עם ברנז'ה חדשות סיפר אסף, כי מדי ערב יש ירי בלתי פוסק מנשק אוטומטי מכיוון תל שבע. הסיבות לירי שונות - מ''יריות שמחה'' בחתונות ועד לעימותים אלימים בין חמולות ביישוב ומחוצה לו. על פי הערכות שונות, בנגב יש עשרות אלפי כלי נשק בלתי חוקיים, ברובם נגנבו ונגנבים, יחד עם תחמושת ומאמצעי לחימה בכמויות אדירות, מבסיסי צה''ל. 

גם בעבר תושבי עומר, המתגוררים בצד הסמוך לתל שבע, סיפרו על כדורים שהם מוצאים בחצרות הבתים: ''אנחנו שומעים את היריות מתל שבע, מעדיפים במקרים כאלה לא לצאת לגינה או לנתרחק מחלונות. זאת סכנה של ממש''. מספר פעמים יצאו בתושבים להפגנות, אך זה לא כל כך הועיל להפסקת התופעה: במשטרה, בשיחות שלא לייחוס, מודים כי בנגב חסרים מאות תקנים של שוטרים וכי רק בעוד חודשים אפשר יהיה לתגבר את הכוחות.

גפ לפני שנה בדיוק, תושבי עומר התלוננו על תופעת הירי מכיוון תל שבע, אחרי שמצאו קליעים בתוך חצרות בתים (צילומי ארכיון, רשתות)

מדי פעם, יורדות פלוגות מג''ב לבאר שבע והנגב, שוהות בערים לתקופה, בעיקר כדי להראות נוכחות - ואז נעלמות. התשובים למדו להתייחס לירידת כוחות מג''ב כאל תרגיל יחסי ציבור, גם אם הכוחות מסייעים במשהו לכוחות המשטרה בנגב, הפרוסים בשיא יכולתם מזה תקופה ארוכה. 

תזכורת: לפני כשנה, הפגינו תושבי עומר ותל שבע כנגד אובדן תחושת הביטחון ותופעת הירי (צילום וידאו: שפריר גודל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')החשש בעומר מהירי מכיוון תל שבע הוא כי מישהו ייפגע מכדור תועה. סך המרחק בין שולי שני היישובים הוא 650 מטרים. הטווח המקסימלי של כדור M16 הוא 2,650 מטר ומרחק של כקילומטר נחשב לטווח ירי יעיל. ''אני נכנסת להתקלח, שומעת יריות ומורידה את הראש, זה מפחיד'', סיפרה אז תושבת עומר. 

קרא עוד:

הפגנה בעומר כנגד הירי מתל שבע: ''החזירו לנו את הביטחון''

יריות השמחה בתל שבע על הרצח בב''ש, פגעו בבתים בעומר

תושבים מעומר ותל שבע הפגינו הבוקר: ''איבדנו את תחושת הביטחון''