''תעסיקו את הבדואים והבדואים לא יעסיקו את המדינה''

רהט בדרך להפוך לעיר הערבית הגדולה בישראל. סגן שרת הכלכלה, יאיר גולן: ''הבעיה היא לא בחברה הבדואית בנגב, אלא בחברה הישראלית''
send whatsapp messsage send FB messsage
פאיז אבו סהיבאן, ראש עיריית רהט (צילום: Baloot ADV)

רהט בדרך להפוך לעיר הערבית הגדולה בישראל, כבר בינואר הקרוב וככזו, היא זקוקה לפתרונות בתחום התעסוקה - כך נאמר בכנס שערך מיזם 'קו אימפקט' – השותפות לקידום תעסוקה בחברה הערבית ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב, כנס ראשון מסוגו: "הדרום במרכז: תעסוקת החברה הערבית בדואית בנגב".

במהלך הכנס הוצגו עיקרי הממצאים של מחקר עומק בנושא תעסוקת החברה הערבית בדואית בנגב. המחקר, מטעם קרן אדמונד דה רוטשילד ובשותפות עם קו אימפקט והמרכז לחיבור השכלה גבוהה-תעסוקה מיסודה של קרן אדמונד דה רוטשילד – בוצע ע"י חברת נאס לייעוץ ומחקר חברתי וכלכלי. המחקר העלה תובנות והמלצות מעשיות לאסטרטגיית פעולה ומיפוי של פוטנציאל ההעסקה, של הצרכים והחסמים בקרב המעסיקים והאוכלוסייה הערבית-בדואית באזור.

הכנס נפתח בדברי ברכה מאת נשיא המדינה מר יצחק הרצוג ורעייתו מיכל
: “לאחר תהליך מקצועי של מחקר ולמידה, ההצלחה של קו אימפקט מגיעה גם לדרום. הרבה אתגרים בדרך: אנחנו יודעים שלא קל להשתלב בחברה הכללית. לא קל להתמודד עם תופעות של גזענות הדרה ואפליה. לא קל להנחיל לחברה של אלפי עובדים תרבות של גיוון והכללה. אבל כשאנחנו רואים את הגורמים שמשלבים ידיים במיזם הזה, משרד הכלכלה והתעשייה, יחד עם שאר משרדי הממשלה, ראשי הרשויות, מנהיגי השלטון המקומי, מנכ"לי החברות ונציגי הגיוס, הקרנות הפילנתרופיות ובראש ובראשונה התושבים והתושבות של רהט ובני ובנות החברה הבדואית בכל האזור, אין ספק שהמיזם ינחל הצלחה. הצלחתכם היא הצלחת מדינת ישראל כולה". ​​​​​​​

יאיר גולן, סגן שרת הכלכלה והתעשייה אמר בכנס כי, "הבעיה היא לא בחברה הבדואית בנגב, אלא בחברה הישראלית. אין ספק שהבדואים בדרום מציבים אתגר ייחודי". 

לדברי גולן, על המדינה לגבש פתרונות לבעיית הקרקעות בנגב, האלימות והפשיעה, החינוך וחיזוק הרשויות המקומיות. "מתוך 300 אלף בדואים כ-30% מהם חיים ביישובים לא מוכרים במצב מזעזע, ללא חיבור לחשמל מים וביוב. זה מצב שחייבים לתקן", אמר גולן והוסיף כי על המערכת לוודא שנערות ונערים בני 18 ירכשו את השפה העברית בצורה מספקת כדי להשתלב בעבודה וכי על המדינה להצליח לחזק מערכת שלטון מקומית שתדע לטפל בתושביה.

"זה לא משנה מי האשם, הגיע הזמן לבנות עתיד ביחד. המחקר הוא בסיס שדרכו הגיע הזמן להתחיל לעבוד". גולן אף הוסיף כי כדי ששינוי יוכל להתקיים על המערכת הפוליטית להגיע ליציבות, וזו תגיע אם כל אחד ואחת ייצאו להצביע.  

פאיז אבו סהיבאן, ראש עיריית רהט ויו"ר פורום ראשי הרשויות הבדואים בנגב, אמר כי רהט עומדת להפוך להיות לעיר הערבית הגדולה בישראל בחודש ינואר הקרוב. "כשהמדינה נותנת הזדמנות אנחנו לא מפספסים. ירדנו משיעור של 34% אבטלה ל-11% וניצלנו את ההזדמנות הזאת. לצערי אנחנו מקבלים חשיפה לרוב בכותרות השליליות" והוסיף "תעסיקו את הבדואים ואז הבדואים לא יעסיקו את המדינה. זה חלון הזדמנות ואם הממשלה תיתן לנו חכה אנחנו יודעים היטב להוציא את הדגים." 

להעברת דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת דוא״ל: branzanews.br7@gmail.com‬


הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים>>   https://bit.ly/3J84mAm