פורסמו נתוני הזכאות לבגרות: מה קורה בבאר שבע - וביישובי הנגב?

באיזה תחומים באר שבע קרובה לממוצע הארצי והיכן יש פערים- ומה הם שלושת היישובים בהגב עם אחוז זכאות זהה - וגבוה?
send whatsapp messsage send FB messsage
בחינת בגרות (צילום המחשה: Omrihayu / CC BY SA 3.0)

משרד החינוך מפרסם היום (ג') את נתוני "התמונה החינוכית הרשותית והבית ספרית", של החטיבה העליונה לשנת הלימודים תשפ"א והשקיפות התקציבית ברמה רשותית ובית ספרית.  מדדים אלה אינם כוללים את מדדי האקלים הבית ספרי כפי שהיו בתמונה החינוכית של שנים עברו, וזאת בשל אילוצי הקורונה. נתוני האקלים העדכניים (תשפ"ב) יפורסמו בקרוב. 

אחוז הזכאים לבגרות בבאר שבע, בשנת הלימודים תשפ''א  עומד על 84.1%. עם זאת צריך לשים לב לנתון מעניין: כשבודקים מה הזכאות לבגרות של תלמידים  הלומדים והמתוגררים בבאר שבע, הנתון נמוך יותר: 83.4%. הממוצע הארצי עומד על 76%.

כשזה מגיע לבגרות מצטיינת, הנתונים עגומים יותר: 8.5% בלבד, לעומת ממוצע ארצי של 13.3%. בנושא טוהר הבחינות - העתקות ובחינות פסולות, הנתון בבאר שבע דומה לנתון הארצי - 0.8%.

באנגלית 4 יח' נרשמה ירידה בזכאות: 28.7% לעומת 30.8% בשנה קודמת. הממוצע הארצי הוא 21.6%. 

הזכאות לתעודת בגרות 5 יח' באנגלית אמנם עלתה ועומדת  על 40.5% אחוזים, אך הנתון מתחת לממוצע הארצי, העומד על 42.9%. בתל אביב, לשם השוואה, הנתון הוא 58%. 

בתעודת הבגרות במתימטיקה, אחוז הזכאות בבאר שבע עומד על 20.9%, מעט נמוך משנה קומת (4 יח' לימוד) ואילו ב-5 יחדות לימוד, הזכאות עומדת על 14.8%, נמוך המהממוצע הארצי. בתל אביב, לשם השוואה, הנתון הוא 20%. 

ומה קורה בעיר השניה בגודלה בנגב, רהט: חלה עליה ניכרת בזכאות לבגרות - 64.9%, אך רק 2.2% זכאים לבגרות מצטיינת. גם בבגרות במתימטיקה 5 יח' לימוד הנתון עגום: רק 4.2% זכאים. באנגלית 5 יח' לימוד, הפער מול הממוצע הארצי גדול ועומד על 13.7% בלבד. 

צילום מסך מתוך אתר משרד החינוך​​​​​​​

פערים בין מרכז ופריפריה

גם כאשר בודקים את המובילים בטבלת הזכאות לבגרות, אין בה ולו יישוב אחד מהנגב. כך גם בזכאות לבגרות מצטיינת. בתחתי הטבלה של הזכאות לבגרות מופיעים שלושה ישובים בנגב: אופקים (47.2%), נווה מדבר (52.9%) ושגב שלום (48.1%). 

ומה קורה בבזכאות לבגרות ביישובים בנגב?

נתון מעניין: אחוז הזכאות לבגרות בירוחם, מיתר ועומר  - זהה:


דימונה - 81.3%. ירוחם - 92.1%. נתיבות - 74.7%. בלהבים אין תנונים זמינים. מיתר - 92.1%. עומר - 92.1%. מצפה רמון - 79.6%. חורה - 73.1%. עיריית באר שבע ביקשה לדייק את הנתונים, אותם פרסם משרד החינוך והיא מציגה נתונים אחרים מאלה שבצילום המסך. לדבריה, יש שיא של כ-90% זכאות לבגרות בקרב תלמידות ותלמידי העיר.

על פי הנאמר בהודעה ששלחה עיריית באר שבע, ''לראשונה בהיסטוריה של העיר באר שבע, עוברת מערכת החינוך את רף 89.3% הזכאים בבחינות הבגרות, כך עולה מחשיפת הישגי הבגרויות בישראל לשנת תשפ"א, כפי שפרסם הבוקר (שלישי, 13/09) משרד החינוך''.

לדברי העירייה,
''מדובר בשיעור זכאות של 89.3% ובשכלול החינוך המיוחד 84.1% (משרד החינוך מפריד בין נתוני הזכאות הכוללים את החינוך המיוחד לבין הנתונים ללא החינוך המיוחד מאחר ומערכת החינוך המיוחד בבאר שבע היא מחוזית וכוללת תלמידות ותלמידים מכל יישובי הנגב). לא מדובר על עליה חד פעמית אלא על מגמה יציבה ומובהקת בבאר שבע, עליה של כ-40% בזכאות לבגרות מאז 2008''.

עוד מבקשים להוסיף מהעירייה, כי ''במקביל העיר באר שבע יכולה להתגאות באחוז הנשירה מהנמוכים בישראל, 0.8 אחוז. ביטוי ממשי לכך שנלחמים על כל ילדה וילד בעיר. בנוסף, נרשמה עלייה במספר הלומדים 5 יחידות לימוד במתמטיקה ואנגלית וכן נרשמה עליה באחוז הבגרות המצטיינת''.

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': " אני מבקש להודות לשותפיי, מ"מ וסגנית רה"ע ד"ר חפצי זוהר, למנכ"לית העירייה אבישג אבטובי, לכל מינהל החינוך בעיריית באר שבע, למנהלות ולצוותי ההוראה והמנהלה בבתי הספר, להנהגת ההורים העירונית, להורים ובעיקר לתלמידות ולתלמידי העיר שחלמו, למדו, השקיעו והצליחו. נמשיך לטפח את תלמידות ותלמידי העיר, לאתר את המצוינות בכל אחת ואחד מהם, לצד חיזוק ערכי הנתינה וההתנדבות ".

מ"מ וסגנית ראש העיר מחזיקת תיק החינוך, ד"ר חפצי זוהר:  " העיר באר שבע שמאמינה בכל מחנכת ומחנך ובכל ילדה וילד, תמשיך כל העת בקידום החזון העירוני, המחבר בין ידע, ערכים ומחויבות אישית וחברתית. החיבור הייחודי בין כל אלו ימשיך להוביל אותנו להישגים בכל התחומים, תוך שאנו מציבים לעצמנו בכל פעם מחדש יעדים נוספים ופועלים להגשמתם."

ראש מינהל החינוך בעיריית באר שבע, אבי אוחיון: " מערכת החינוך בבאר שבע מעניקה רשת של הזדמנויות למידה במגוון תחומי הדעת והיצירה תוך איגום כלל המשאבים העירוניים הפועלים בעיר. חינוך ילדנו עומד בראש סדר העדיפויות העירוני על כן אנו משקיעים ונשקיע את כל המשאבים הנדרשים לצורך כך במסגרת האמצעים העומדים לרשותנו ".

לקריאת הנתונים באתר משרד החינוך, כפי שהובאו בחלקה הראשון של הכתבה, בקישור זה
להעברת דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת דוא״ל: branzanews.br7@gmail.com‬


הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים>>   https://bit.ly/3J84mAm