''שרת החינוך מובילה את המערכת לאסון''

נכון לרגע זה, לא בטוח אם ילדי באר שבע והנגב יחזרו ב-1 לספטמבר לספסל הלימדים. ''השרה שאשא ביטון חושבת שהיא הדוברת של יפעת בן דוד'', אומר מוטי גלר, יו''ר הנהגת ההורים העירונית
send whatsapp messsage send FB messsage
''שרת החינוך מובילה את המערכת לאסון'' שלום כיתה א' בב''ש (צילום: דוברות שירותי כיבוי והצלה)

''כרגע אנחנו נערכים לגרוע מכל מבחינתנו - וזה שלא יהיו לימודים'', אומר מוטי גלר, יו''ר הנהגת ההורים העירונית. המשבר במערכת החינוך, אחרי שנתיים של מגפת קורונה ששיבשו את מהלך שנת הלימודים ופגעו קשה בכלל התלמידים,הוא אחד הקשים בתולדות המדינה. מורים עזבו את המערכת, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חלה ירידה בפונים ללימודי תואר בחינוך וגם השכר לא משהו: מעט יותר מ-6,000 שקלים למורה מתחיל ו-8,000 למורה ותיק. 

מספר בוגרי תואר ראשון במכללות להוראה ירד בשלוש השנים האחרונות ב-8%, מ-7,800  בשנת 2018 ל-7,180  ב-2021.  נרשמת ירידה גם בהרשמה למכללות לחינוך וצפויה ירידה נוספת בכמות הבוגרים. 

תקציב החינוך בבאר שבע עומד על 1,274,235,209 שקלים. מתוכם, 987,265,955 שקלים הולכים לשכר המורים. ההשקעה לתלמיד בבאר שבע גבוהה מהממוצע הארצי. הזכאות לבגרות של התלמידים שלומדים ומתגוררים בבאר שבע גבוהה המעט מהממוצע הארצי ועומד על 80%, אך בחלק מהסעיפים, הממוצע נמוך, במעט, מהממוצע הארצי (מקור: שקיפות בחינוך).

להבדיל מסכסוכים קודמים, שדאגו להחריג את ילדי החינוך מיוחד, הפעם גם הם יושבתו - זאת מאחר והמגמה כיום היא לשלב אותם בכיתות ''רגילות''. עבור הנהגת ההורים העירונית החזרה ללימודים ''רגילים'', בלי מגפה, בלי מלחמה, כשכל המסגרות נפתחות ב-1 בספטמבר הוא בבחינת חגיגה, במיוחד אחרי השנתיים האחרונות. 

החינוך הוא  מסעיפי התקציב הגדולים בישראל ועומד על 68 מיליארד שקלים. 72% ממנו הולך לשכר המורים. עם זאת, מורים רבים, במיוחד בפריפריה מתקשים להגיע לשכר המשקף את המאמצים שלהם. ''בסופו של דבר, הכל עניין של כסף. אני משקיע את הנשמה במקצוע, אבל גם לי יש משפחה לפרנס, ואני לא יכול להביא רק 6,500 שקלים הביתה'', מספר לברנז'ה חדשות באר שבע והנגב מורה מבאר שבע, שעבר למרכז הארץ. ''פה אני עובד בתיכון שמתגמל מורים טובים וגם י אפשרויות קידום''.

החשש בבאר שבע הוא ששנת הלימודים לא תפתח וההשבתה תביא את התלמידים לתקופת החגים: ''התלמידים מחפשים מסגרת, רוצים מסגרת ורוצים לחזר ללימודים מסודרים'', אומר מוטי גלר. ''חברי סיירת ההורים של הנהגת ההורים העירונית שומעים את זה מהתלמידים''.

לדברי גלר, השנה לא נרמשמו אירועים חריגים בקרב בני נוער, בהשוואה לשנים קודמות: ''סיירת ההורים מתקלת באותן תופעות מוכרות - צריכת אלכוהול ועישון לסוגיו, נהיגה באופניים וקורקינטים חשמלייםבצורה לא בטוחה. בדרך כלל אנחנו משוחחים עם בני הנוער וזה עוזר. אנחנו מקשיבים להם והם לנו. יחד עם זאת, צריך לקוות ששנת הלימודים אכן תפתח כסדרה ותיתן מסגרת לתלמידים''.

נכון להיום, ראשון בערב, נשקלים מספר צעדים - בהם הוצאת צווי מניעה כנגד חברי התסדרות המורים. ומה אומרים בהסתדרות מורים? ''האוצר רוצה רק לקחת – לא לתת. 8 חודשים שאנו מנסים לשבת במשא ומתן עם האוצר ולחתום על הסכם שכר מיטיבי עבור ציבור עובדי ההוראה – 8 חודשים שהאוצר מורח זמן וגורר רגליים. הצעת האוצר כוללת פגיעה במשרות אם, פגיעה בשעות גיל, תוספת שעות עבודה ופגיעה בדרגות ובוותק. למעשה, האוצר מנהל משא וקח במקום משא ומתן ואנחנו לא ניתן לזה יד.

הניסיון האובססיבי שלהם לפגוע בציבור עובדי ההוראה ולסכסך ביניהם לא יעבוד, אנחנו לא נפלג את אנשינו! כולנו אנשי חינוך שבאו מתוך מסירות, שליחות ואכפתיות. כולי תקווה שהתערבות ראש הממשלה, יאיר לפיד, תביא לפתרון ראוי עבור עובדי ההוראה כי אם המצב יימשך כפי שהוא היום – יהיה כאוס גדול ושנת הלימודים לא תיפתח. נמשיך במאבק עד שננצח''.​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3J84mAm


​​​​​​​