משוועים לצל: ''אנחנו במצב חירום''

המשרד להגנת הסביבה מקצה 25 מיליון שקלים לקידום תוכניות הצללה וקירור. לקראת השבוע הלוהט שלפנינו, בדקנו מה קורה בבאר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
גן משחקים בשכונה ה': הצללה, צמחייה ומים (צילום: דני בלר)

המשרד להגנת הסביבה מוביל, יחד עם המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מיזם תקדימי עם שותפים נוספים לגיבוש אסטרטגיה להצללה עבור ישראל. במסגרת זו, פרסם המשרד להגנת הסביבה קול קורא לתמיכה ברשויות מקומיות לבנייה וקידום תוכניות להצללה וקירור באמצעות עצים וביצוע פיילוטים לפעולות הצללה אופרטיביות לצורך היערכות למשבר האקלים בסך 25 מיליון שקל. זו הפעם הראשונה שהמשרד להגנת הסביבה יוצא במיזם מסוג זה לעידוד רשויות מקומיות להגיש תוכניות להצללה כחלק ממערך כולל של הערכות לשינוי אקלים.

תחנת אוטובוס בדרך מצדה פינת טוביהו: בלי צל ובקיץ - זה ממש סיוט (צילום: דני בלר)

בבאר שבע לא מתעלמים מהעובדה שמדובר בעיר על סף מדבר ויחד עם תנופת הפיתוח, שמים לב לאקלים. כך למשל, בציר רגר, שבחלקו מוצלל וחלקו האחר עובר בימים אלה פיתוח. ציר טוביהו, שעל חלקו שדרת עצים, פינות מוצללות וברזיות מים. גני המשחקים בשכונות מוצללים ומרביתם גם ברזיות. גם בשכונות הותיקות - ג' וד', ניתן למצוא פארקים בהם עצים וגם הצללות. כזה המצב בחלק גדול מהכביש ראשי של נאות לון בואכה נווה זאב. בבאר שבע המצב דומה לערים אחרות בארץ, היא אינה מקופחת מבחינת צמחייה או אלמנטים של מים. יש אפילו מי שסבורים בבאר שבע יש ''יותר מדי מזרקות''. אלא שצל הופך להיות משאב יקר ובישראל מבינים שמשבר האקלים כבר כאן. 

בשכנות החדשות בבאר שבע אמנם ניתנת תשומת לב לשטחים ירוקים, אבל העצים עדיין צעירים ורק בעוד שנים ירגישו את השפעתם. במדרחוב הבאר שבעי (עדיין בפיתוח), משולבים אלמנטים של צל, לפחות בשדרת האוכל. כך בחלקים המעיר העתיקה, בהם גנים ציבורים גן אלנבי דוגמא מצויינת, אך הגן הסמוך למוזיאון הנגב חסר צל. הבעיה של באר שבע היא הבעיה של הערים הגדולות בישראל ומזג האוויר לא הולך להתשנות בקרוב.

דוגמא לשכונה ותיקה ומוצלת היא איזור המשעולים בואכה בית הכנסת הכיפתי בשכונה ה'. אמנם הבניה שם בת 50 שנה ויותר, אבל יש משהו מאוד יפה בבתים הנמוכים והמעברים המוצלים, בנוסף לעובדה שתושבי המקום שומרים ומקפידים. 

המשעולים הוותיקים בשכונה ה' (צילום: דני בלר)

במסגרת יישום החלטת ממשלה 1022 בנושא "הצללה וקירור של המרחב העירוני באמצעות עצי רחוב במסגרת היערכות לשינוי אקלים" שהתקבלה בחודש ינואר 2022, הוחלט לגבש תוכניות פעולה להשגת היעדים להצללה וקירור של המרחב העירוני באמצעות עצי רחוב.

תוכנית ההצללה נמצאת בשלבי סיום ולקראת השקה ומהלך לתמיכה ברשויות מקומיות לכתיבת תוכניות הצללה במרחב, לצד תמיכה ברשויות ליישום פיילוטים לפעולות הצללה אופרטיביות.

ציר טוביהו: דוגמא להצללה באמצעות צמחיה ויצירת מסלול טבע עירוני (צילום: דני בלר)

בשל חשיבות הנושא, העמיד המשרד להגנת הסביבה במסגרת הקול הקורא סכום של כ-10 מיליון שקלים לכתיבת תוכניות הצללה ברשויות מקומיות, בנוסף לכך, יתמוך בעוד 15 מיליון שקל לטובת מספר מיזמי ביצוע (פיילוטים).

הכנת תוכניות הצללה וקירור מגיעה כחלק משלים להיערכות למשבר אקלים ברשויות המקומיות. היערכות זו הכרחית וחיונית ביותר: הסיכונים הפיזיים המתרחשים ונשקפים משינויי האקלים משפיעים על מגוון מערכות במשק ובתוכן המערכות המוניציפליות והאזוריות – פגיעה באיכות החיים בתחומים רבים, וביניהם חוסר ספיקה של מערכות פיזיות (כגון מנגנוני הניקוז והביוב מחשש לעלייה בכמות ובעוצמת הגשמים); סכנה של שריפות מוגברות וצורך אמיתי לייצר מנגנוני מנע וחירום; עומס על המערכות (לדוגמה מערך הרווחה); פגיעה ביכולות המוניציפליות לספק שירותים ומענים למצבי דחק; חוסר בעצים ובצל עירוני והתהוות של איי-חום מקומיים; פגיעה במערכות הבריאות, המתבטאת בעלייה בשיעור החולים ועוד.

מרכז שכונתי ב-ד': מעט עצים ואין צל (צילום: דני בלר)

כדי להיערך למשבר האקלים, קיים צורך אמיתי בהערכות מקומיות להצללת המרחב תוך יצירת תוכניות היערכות ייעודיות ברשויות המקומיות, במטרה לסייע לרשות ליזום מהלכים להפחתת פליטות גזי חממה, להתייעלות ומעבר לאנרגיה נקייה ולהיערכות להשלכות של משבר האקלים והתמודדות עימו.


​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3J84mAm