החל מראשון הקרוב ניתן להגיש הצעות למגרשים בשכונת רקפות המבוקשת

התעקשות ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, הביאה להישג משמעותי - לפחות 50% מהזוכים יהיו מבאר שבע
send whatsapp messsage send FB messsage
הישג משמעותי לדנילוביץ׳: העדפה לתושבי ב"ש במכרזים (צילום: עיריית באר שבע)

אחרי דין ודברים ודחיות, פורסמו היום, חמישי, רשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון היום, את המכרז לבניית  601 יחידות דיור-מגרשים צמודי קרקע ו- 53 בניה קבלנית -קוטג'ים), שתשלים את שכונת "כלניות" עד לכניסה הצפונית לעיר (מאחורי איצטדיון טרנר – בסיס התחמושת לשעבר). עיקר המחלוקת שגרמה לדחיות, הייתה אחוז בני המקום - תושבי באר שבע - מבין הזוכים. (קישור לחוברת המכרז ומידע אודותיו). 

אחרי שאושרה התקנה שבמסגרתה לפחות 50% מהזוכים יהיו בני המקום (תושבי העיר באר שבע), החל שיווק המגרשים.  288 מגרשים ישווקו לכלל הציבור,  288 מגרשים – רק תושבי באר שבע ו- 25 מגרשים – לבעלי מוגבלויות. שיווקי קרקע במתכונת דומה, עם עדיפות לבני המקום במחצית מהמגרשים נעשו למשל באופקים. רבים חיכו למכרז בבאר שבע, אולם כאמור הוא נדחה מספר פעמים בגלל מחלוקות סביב עניין העדיפות לבני העיר.המכרז הזה הנוכחי לבני המקום - תושבי באר שבע בלבד.בהמשך ייצא מכרז נוסף עם אותה כמות - שבו גם בני המקום יוכלו להשתתף, אבל בו יוכלו גם תושבים נוספי להתמודד. מי שמתמודד בבמכרז הראשון יכול להתמודד גם בשני - אבל ניתן לזכות רק במכרז אחד (שני החוברות והמסמכים נמצאים בקישור).

במכרז נקבעת בבירור ההגדרה מיהו ''תושב המקום'' ובמקרה שאחד מבני הזוג אינו עונה על הקריטריונים (מגורים בעיר ב-4 מתוך 10 השנים ההאחרונות), רק בן הזגו שאכן עונה על הקריטריון יוכל לגשת למכרז. 

כמו כן, חל איסור תיאום הצעות,  כלומר - המציע מתחייב להימנע מכל פעולה שיש בה כדי לחשוף את הצעתו.

מעניין לציין כי המכרז צמוד למדד תשומות הבניה. רוב עלויות הפיתוח עוברות לקבלני פיתוח השכונה, אך קבלנים שזוכים במכרז הם אלו שנותנים את ההנחה המשמעותית ללא מדד. מדד תשומות הבניה משקלל התייקרויות של מלט, ברזל וכד׳, כך שבסופו של דבר הכסף הולך למדינה. המדד הקבוע הינו רטרואקטיבי מפברואר.


להערכת אנשי נדל''ן, המכרז מהווה תקדים חשוב לעיר, שיאפשר לתושבים המחפשים מגורי איכות, להישאר בבאר שבע ולא לעבור ליישובים מסביב. במסגרת חוברת המכרז הראשונה ישווקו 288 מגרשים בגדלים שבין 380 ל-902 מ''ר. הוצאות הפיתוח יהיו בהתאם לגודל המגרש ונעות בין 560,000 שקל, לבין למעלה ממיליון שקלים. גובה הפיקדון לקיום ההצעה יעמוד על 53,000 שקלים - וזאת כדי להשתתף. 

מחיר המינימום שצריך להוסיף על הוצאות הפיתוח עומד על 88,200 שקלים בתוספת מע''מ.  המכרז הינו בשיטת כל המרבה במחיר ולא תתקבלנה בו הצעות מתחת למחיר המינימום. 


שכונת הרקפות בבאר שבע, לדברי מתכנניה, נועדה לייצר סביבת מגורים איכותית, בשילוב איכויות עירוניות כלליות עם מאפייני המקום הספציפיים והיחודיים.  בין עקרונות התכנון: שמירה על גריד מעגלי של באר-שבע, מערך שטחים פתוחים באופן רציף והמשכי, שמירה על נחל כובשים ונחל עשן, יצירת מוקדים במיקומים מרכזיים המשלבים מוסדות ציבור, מסחר, ושטחים ציבוריים פתוחים, נשמרו ופורטו במסגרת התכנית המוצעת.

התכנית מציעה מגוון טיפוסי מגורים, בהתאם לסיטואציה העירונית והטופוגרפית הקיימת. מגורים מדורגים, בנייה רוויה, מתחמי מגורים בשיפועים בינוניים, מתחמי מגורים לאורך רחובות ראשיים, מתחמי מגורים צמודי קרקע סביב חניה פנימית ומגורים צמודי קרקע במגרשים בודדים.

​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3J84mAm