פגיעה סביבתית בעקבות דליפה ממפעלי ים המלח

צוות מקצועי מרשות הבטע והגנים שהוזעק למקום איתר פגיעה בקרקע ובצמחייה במניפת נחל צאלים
send whatsapp messsage send FB messsage
איזור הפגיעה (צילום: רשות הטבע והגנים / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

אירוע דליפה מתעלת ההזנה של מפעלי ים המלח למניפת נחל צאלים: אתמול, שבת, התקבל דיווח מנציג חברת כימיקלים לישראל על אירוע דליפה.

צוות מקצועי מרשות הטבע והגנים  הגיע למקום במטרה לבחון את אירוע הדליפה. בשלב זה נראה כי הדליפות גרמו להעמקה בערוצים ולפגיעה בצומח כתוצאה מהמלחה של הקרקע. אין סכנה בשלב זה לשמורת הטבע.יש חשיבות גדולה לטיפול יסודי בדליפות בשל חשיבותה של מניפת נחל צאלים.

זרימת המים חלשה במקור הדליפה ומתגברת במורד הזרימה מזרחה. באזור הבוצה במזרח יש זרימה חזקה יותר ואף איגום של מי הדליפה. בשלה זה לא נראה שזרימה זו גורמת לסחיפת קרקע בצורה משמעותית. נראתה תמותה של צמחיה במורד הדליפה, חלקה מוגדרת כערכי טבע מוגנים. כמו כן נצפו עקבות של צבאים, ארנבות, צבוע, שועל ומכרסמים באיזור הדליפה.
  
בנוסף בוצע צילום רחפן, במטרה למפות את קו הופעת המים ולבחון עד כמה מערבה נמצא קו זה והאם כולו נמצא על קו גובה אחיד. דבר היכול להעיד על הצפה לאורך כל המניפה. צילום הרחפן יהווה נקודת בקרה לאורך זמן לבחון האם הדליפה נעה מערבה.
הפעולות הנדרשות  כרגע הן מיפוי המצב הקיים ותכנון מהיר לתיקון הדליפה. כמו כן נדרש להגביר את הניטור הקיים במניפה.

המשרד להגנת הסביבה עומד בקשר עם רשות הטבע והגנים ועם היחידה הסביבתית האזורית, וכן עוקב אחר פעולות כי"ל, במטרה לבחון את האופן המהיר ביותר להפסקת הדליפה ולמזעור הפגיעה באזור רגיש זה.רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬