בתי הכלא בישראל לא עומדים בעומס - ומתחילים לשחרר אסירים

בבתי הכלא בישראל יש מקום ל-14,100 אסירים בלבד- ומספר הכלואים בפועל גבוה יותר. הפתרון לעת עתה: שיחרור מוקדם של אסירים
send whatsapp messsage send FB messsage
בתי הכלא בישראל לא עומדים בעומס - ומתחילים לשחרר אסירים בית סוהר אשל, ליד ב''ש (צילום: שב''ס / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

ועדת ביטחון הפנים של הכנסת דנה היום (שני) בצו בתי הסוהר (שחרור מנהלי) (קביעת תקן כליאה) (הוראת שעה) (מס' 2), התשפ"ב-2022. מטרת הצו המוצע הינו קביעת "תקן כליאה" - סך כל מקומות הכליאה בכלל בתי הסוהר בישראל.  על פי פקודת בתי הסוהר  רשאי השר לביטחון הפנים  לקבוע בצו באישור ועדת ביטחון הפנים של הכנסת, את תקן הכליאה.

בצו הנוכחי מוצע לקבוע כי תקן הכליאה בכלל בתי הסוהר ימשיך לעמוד על 14,100 מקומות כליאה עד לסוף השנה הנוכחית. בדיון בוועדה התברר כי מצבת הכלואים כיום בבתי הכלא בישראל גבוהה משמעותית מהתקן ועומדת על 14,900 כלואים. 

עוד" גלי קרן, ס. יועמ"ש המשרד לביטחון פנים: "מבקשים להותיר את תקן הכליאה כפי שנקבע בתחילת שנה על 14,100. מצב הכליאה היום בבתי הסוהר גבוהה ועומד על  14,955 כלואים, היתה עלייה משמעותית. יש שחרור מנהלי רציף שמתקיים והיתה פנייה של נציבת שירות בתי הסוהר ליועצת המשפטית לממשלה כדי לווסת את השחרור המנהלי ואף להרחיב אותו". 

ח"כ מיכל וולדיגר: "הפוטנציאל של שחרור מנהלי הוא של כמה עשרות. מה קורה עם הפער?" ח"כ אורית סטרוק:" השחרור המנהלי הוא שחרור ללא שיקום ופוגע באסיר ובנפגעי העבירה והשאלה היא לכמה זמן. הארכת התקן צריכה להיות לתקופה קצרה יותר ויש לחשוב ולקדם פתרון אחר". 

אליאסף זכאי, ראש ענף תכנון כליאה, שירות בתי הסוהר ציין כי: "בשחרור מנהלי בלי ועדת שחרורים השתחררו בחודש מאי 374  כלואים ובאפריל 478 . היחידה האמונה על נושא השיקום לוקחת בחשבון את תאריך השחרור המנהלי ונערכת כדי לתת מענה. שחרור עם ועדת שחרורים עומד על סדר גודל של 60 – 100 אסירים בחודש, כאשר בנוסף 60 – 80 אסירים שחרור מוקדם של אלה שעונשם עד שנה". 

ארבעה בתי סוהר בב''ש

כלא באר שבע כולל ארבעה בתי סוהר: 

בית מעצר אוהלי קידר
מיועד לאסירים שתקופת מאסרם אינה עולה על 7 שנים בבית מעצר זה יש אגפים מיוחדים לאסירים ולעצירים נקיים מסמים ולאסירים שומרי מסורת.  

בית סוהר אשל הוא הגדול והמרכזי הוא נחשב ומוגדר ברמת ביטחון מירבית יש בו 12 אגפים מהם אחד המיועד לאסירים ביטחוניים יש בו אגף המיועד לאסירים בגמילה מסמים אגף שיקום לאסירים שמועד שחרורם קרוב.,ומפעלים לתעסוקה לאסירים. 

בית סוהר דקל נועד לאסירים פליליים שיתרת מאסרם אינה עולה על 7 שנות מאסר. ואסירים פלסטינים שיתרת מאסרם אינה עולה על שלוש שנות מאסר כולל שוהים בלתי חוקיים.  ובית סוהר אלה, המכיל 800 מקומות היה אמור להיות בזמנו בית סוהר פרטי.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬