צפו - דנילוביץ' מזהיר: ''יהיה פה מרי אזרחי''

במשטרה נערכים לאירוע המוגדר ''שומר חומות 2'', שיהיה עוצמתי פי כמה מונים מהאירועים בנגב בשנה שעברה. ראש עיריית ב''ש כינס מסיבת עיתונאים ושיגר מסר לממשלה: ''ישראל בסכנה''
send whatsapp messsage send FB messsage
ראש עיריית באר שבע במסיבת העיתונאים (צילום: עיריית באר שבע)

מסיבת עיתונאים ארוכה, רוויית רגשות ובעיקר עם חשש מהעתיד לבוא: ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' דיבר הבוקר, שלישי, במשך למעלה משעה, על החשש מהעתיד לקרות בנגב בטווח הקרוב, כאשר יהיה סבב לחימה וגם, על עתידה של באר שבע והמדינה כולה, לנוכח גל הטרור המתעצם והכוונה של גופים להקים משמרות חמושות מטעם עצמם. הדברים באים אחרי פגישתו עם ראש הממשלה, נפתלי בנט וסבב שיחות שערך עם שרים, חברי כנסת וגורמים במערכת הביטחון.

הדברים באים במקביל להערכת מצב שנערכה במשטרה, המדברת על תרחיש ''שומר חומות 2'': הפרות סדר שיפרצו ללא הודעה מוקדמת ויהיו עוצמתיות פי כמה מונים ממה שישראל חוותה בסבב הלחימה האחרון. התרחיש מדבר על למעלה מחודש לחימה והפרות סדר אלימות בכל רחבי הארץ, על ניתוק ערים, על אלימות קשה בתוך הערים. 

וידאו: מסיבת העיתונאים שהועברה בשידור חי בעמוד הפייסבוק של ברנז'ה חדשות (צילום: דני בלר)

​​​​​​​


ראש עיריית באר שבע אמר את הדברים גם אחרי שערך ביקורי ניחומים אצל משפחות  נרצחי הפיגוע הרצחני בוואן-ביג והשתתף בהלוויותיהם. "ממשלות מתחלפות, אבל המדינה נשארת  והיא בסכנה קיומית", אמר דנילוביץ'.  

תושבי באר שבע חווים את אובדן ביטחונם מזה למעלה משנה: מעשי אלימות, פגיעה ברכוש, גניבות, הטרדות מיניות, גביית דמי חסות, השתלטות גורמים פליליים על פעילות בתוך העיר. דנילוביץ' הביע חשש ממה שיהיה באיזור בעוד מספר שנים לא רב, בהתבסס על נתונים של המועצה הלאומית לכלכלה (שפורסמו בלעדית בברנז'ה חדשות לפני למעלה מארבע שנים) ומהחשש כי הדור הבא יהיה פחות סבלני - וייקח את החוק לידיים: "ישראל הולכת ליצור שתי מדינות - האחת צפופה וחזקה, והשנייה חלשה וללא רוב יהודי...  בשנת 2050 יחיו בישראל כ-16 מיליון אזרחים,  50 אחוזים מהם יתגוררו בגוש דן ובירושלים, ורק מיעוט יחיו בנגב ובגליל. אם המגמה תימשך כך, לא יהיה רוב יהודי בנגב. תושבי גוש דן יתגוררו באזור הכי פקוק ועמוס בעולם כולו. המדינה יוצרת בעצמה שתי מדינות - אחת צפופה וחזקה סוציו-אקונומית, ומדינה חלשה בלי רוב יהודי".

נהג אגד מנטרל את המחבל בפיגוע בבאר שבע (צילום ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

אכן, על פי נתוני המוכצה הלאומית לכלכלה, שפורשמו לפני כארבע שנים ועודכנו לאחרונה, העיר באר שבע אמנם תגדל, אך יהיה בה מיעוט חילוני, לצד קבוצות כמעט שוות בגודלן של מוסלמים וחרדים. רוב האוכלוסיה החילונית של ישראל תתרכז באיזור גוש דן. על פי התסריט השמרני ביותר, האוכלוסיה הבדואית בנגב תוכפל. רק לאחרונה, בעת סיור שערך ארגון אג'יק, נמסר כי מדי שנה מתווספים לשנתון 7,000 בדואים בנגב, המגיעים לגיל 18, ואין להם אופק השכלתי או תעסוקתי. עם זאת, בהשקעה ניכרת, מוצעים מסלולים אקדמיים, שאוז ההצלחה של הצעירים הבדואים השמתתפים בהם גבוהים מאוד.

דנילוביץ' הסביר מדוע בחר לדבר אל הציבור דווקא כעת: "החלטתי לצאת במסע בקרב מקבלי ההחלטות של המדינה, הקדשתי את החודשים האחרונים לשיח עמוק יחד עם קברניטי המדינה בתחום הפוליטי, המדיני והביטחוני והבנתי שהגיע הזמן לעשות מעשה. אני פה כי אני השליח של המדינה הזו. ממשלות מתחלפות, אך המדינה תמיד נשארת. המדינה צריכה להיות מעל הכל.משהו לא טוב קורה למדינת ישראל".

הפרות הסדר בשומר חומות (צילום: ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

לדבריו, לצד חוסר המשילות בדרום, גם הפערים במערכת הבריאות ובתעסוקה אחראים למציאות העגומה: "אני חש את זה. ראינו את המחאה הציבורית המוצדקת  בנושא עליית המחירים, אבל זה לא רק על יוקר המחייה, זה גם בבריאות. הפחד הגדול שלי זה שיקום פה דור שלא יהיה ממלכתי כמונו ואני חושש שהדור הזה ירים את ידו על המדינה ויהיה פה מרי אזרחי". 

כבר לפני מספר שנים, פורסמו בברנז'ה חדשות דוחות של משרד הבריאות, שחשפו נתונים מדאיגים - אם זו תועלת חיים נמוכה יותר בנגב, אם זה תחלואה בסרטן, אם זה נפגעי התמכרויות וגם - פגיעה בריאותית בגלל הרגלי חיים לקויים, תולדה של הזנחה חברתית.

דנילוביץ': "כמה אפשר לקבל פה עוד דו"ח ועוד דו"ח של מבקר המדינה? למה לוקח כל כך הרבה זמן עד שמניעים תהליך? ההחלטה על בית חולים נוסף בנגב התקבלה ב-2014. מאז ועד היום, כל הממשלות שהיו לא הבינו שצריך לשנות את התפיסה. עדיין רק 120 סטודנטים וסטודנטיות לומדים רפואה בבאר שבע,,.

''בשנת 2025 יהיה משבר אדיר בסורוקה, כשהרופאים והרופאות שעלו מברית המועצות בשנות התשעים יצאו לפנסיה. זה מחר בבוקר. גם 2030, ו-2050 יגיעו מהר יותר ממה שאנחנו תופסים''. 

הפיגוע הרצחני בבאר שבע והעובדה כי היו אלה אזרחים - ולא שוטרים, שניטרלו את המחבל, הינם מבחנת דנילוביץ' עדות לכך שיש לשנות את התפיסה של המשטרה: "אני רוצה לחזק שוטרות ושוטרים, אבל צריך לומר ביושר - המשטרה חבוטה וחבולה בדימוי הנוכחי שלה. עם כוח האדם שיש לה היא לא מסוגלת להתמודד עם היקף הפשיעה והטרור האזרחי. הגיע הזמן לבנות מותג חדש למשטרת ישראל, שהפכה למותג שלילי. אני זוכר שהתחפשנו לשוטרים כילדים ותראו מה קרה למותג של שוטר או שוטרת".

דנילוביץ' הזהיר: "אני קורא לכל המערכות הבטחונייות להתגייס כי האירוע הזה הוא בסדר גודל לאומי. אי אפשר להפריד אותו אם הממשלה לא תחליט להקים גוף אחד שיתכלל את כל הגורמים. לכל אחד יש גרסה אחרת, אבל אנחנו לא מחפשים אשמים אלא רוצים להבין מה קרה ולאן אנחנו הולכים. צריך להפסיק עם משחקי האגו של כל הגופים מדינה. על הממשלה לקבל החלטה שיש גורם אחד שמתכלל. במצב שאליו נקלעה מדינת ישראל,  כל האמצעים החוקיים כשרים".

לדבריו, יש להקים  משמר לאומי, שיוכל לפנות את המשטרה לטיפול בפשיעה החמורה:  "יש המון אזרחים טובים ואכפתיים, אם המדינה תדע לרתום אותם, אנשים יתגייסו לשמור על הבית. איני קיצוני, לא הסכמתי שיהיו מיליציות מבחוץ ושאזרחים יחזיקו נשק , אך אני מצפה מהמשטרה ומגופים אחרים לשנות את התפיסה ולהבין את הרוח החדשה כי בסוף זה האינטרס של כולנו".

דנילוביץ' מצטייר בתקשורת תמיד כאופטימיסט, אך דברין השתנו אצלו בשל המצב הקשה אליו נקלעה העיר: "שיניתי סטטוס, גם אני מתוסכל... אני זועק ואומר את הדברים האלה כבר זמן מה. האופי שלי ממלכתי כי אני מאמין בממלכה, במשך השנים אני מכבד את הממלכה כי כך צריך לנהוג. אני השליח של מי שנמצא בשלטון ומחויב לומר את הדברים האלה. הנגב לא יכול להמשיך באותה מגמה., אי אפשר שבשטח של יותר מ-60% מהמדינה יחיו פחות מ-9% מתושביה. מי שמעודד את זה זו המדינה עצמה שיוצרת את אזורי הביקוש''.

פשיעה בבאר שבע: רכב שחוט בשכונה ותיקה (צילום: ללא קרדיט)​​​​​​​

"יש לנו יריב משותף שצריכים להתחיל לטפל בו, וכרגע כולם נאבקים בכולם מבפנים... צריך לומר לציבור ביושר שאנחנו הולכים לתקופה מורכבת, ושלא יהיו פתרונות קסם. נעשה הכל כדי שיהיו עוד יוזמות, אבל המדינה צריכה לגבות ולתת יותר סמכויות". 

דנילוביץ' התייחס לעובדה כי תושבים רבים בנגב נולדו לאמהות מרצועת עזה וחברון שנישאו לבדואים מקומיים, אשר אינם מכירים במדינה ובשלטון החוק: "הם עושים מה שהם רוצים. מטילים אימה על רוב האוכלוסייה הבדואית שרוצה לחיות ולהשתלב כאן. אני צריך לשמוע את זה מכל מני גורמים בכירים בחברה הבדואית שהאוכלוסייה הזאת מאיימת בטרור? אתם לא מבינים שאיתם זה רק בכוח? תיכנסו בהם כבר!". "זה אינו קשור לימין או לשמאל, מישהו צריך לקבל החלטות כי זה האיום הקיומי הביטחוני על מדינת ישראל", אמר.

דנילוביץ' הציג במסיבת העיתונאים את המתווה שמסר לראש הממשלה, המדבר על הקמת משטרה עירונית חזקה. בינתיים, הכוונה לגבות היטל ביטחון מתעכבת, מאחר והיא חייבת לעבור את האישורים של משרד הפנים. כמו כן, דיבר דנילוביץ' על הדחיפות להקים בתי חולים שני בנגב, עליו החליטה הממשלה לפני 8 שנים וקרא להעניק הטבות מס לתושבי באר שבע וליישובים הסמוכים , החזקים יותר מבחינה סוציו-אקונומית.רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3BMuCfS

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬