''סבירות לגל תחלואה נוסף, לנצל את ההפוגה להיערכות''

ראיון עם פרופ' נדב דוידוביץ: האם אווירת סוף הקורס גרמה למקדם ההדבקה להפסיק לרדת, מה יעשה להדבקה הווריאנט הישראלי והאם לגל הפליטים יהיה השפעה על היקפי ההדבקה בארץ?
send whatsapp messsage send FB messsage
פרופ' נדב דוידוביץ (צילום: עצמי, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

"מגיפת הקורונה לא תסתיים מחר בבוקר ותדרוש מאתנו אחריות רבה להתחסן ולשמור על הכללים", כך אמר לי בראיון שערכתי עימו בנובמבר 2020 פרופ נדב דוידוביץ, מומחה לאפידמיולוגיה ולבריאות הציבור יו"ר איגוד רופאי הציבור מאוניברסיטת בן גוריון. 

מאז הקורונה שיחקה בנו וגבתה אלפי קורבנות בנפש ורבים שעדיין בשלבי שיקום. עד לפני כמה ימים דומה היה שהקורונה נעלמה מחיינו, אם לשפוט על פי התנהגות הציבור בעקבות החלטות הממשלה המקלות חלק מהתקנות,  שנתנו הרגשה של ''סיום קורס'',
המציאות בעולם ובישראל היא שונה.

בתחילת השבוע נרשמה בסין התפרצות מחודשת וזינוק משמעותי בתחלואה: 3,602 חולים חדשים ביממה לעומת 1,437 חולים יום קודם לכן. גם באירופה נרשמה עלייה במספר המקרים. בישראל נבלמה הירידה בתחלואה."לצערי אני חושב שבישראל אנחנו נוטים לקיצוניות  - או סקנדל או פסטיבל. אני בהחלט חושב שצריך לחיות לצד הקורונה אבל כבר בתחילת הקורונה הדגשנו שהקורונה לא תיעלם והיא תישאר איתנו ולכן דווקא כאשר יש ירידה צריך לעשות את זה בזהירות וגם לנצל את הזמן ולהתכונן להמשך, בעיקר להאיץ את קצב ההתחסנות ולא להפחית אותו, להתכונן להיבטים של אוורור כיתות שזה עולה כסף. זה נעשה אבל בפחות מ-10 אחוזים של הכיתות בארץ. יש לחזק את מערך הניטור ועוד. קיימת סבירות שיהיה גל תחלואה נוסף"האם זה עדיין האומיקרון או הוורינט הבא BA2?!
פרופ נדב דוידוביץ: "הקורונה ממשיכה להיות אתנו. ווריאנט האומיקרון ba2 גורם בכל העולם להאטה בקצב ירידת התחלואה. בישראל הוא כבר אחראי לעליית הבידודים של סדר גודל של 60 % מההדבקות. כלומר, הוא משתלט על ההדבקות. הוא מדביק יותר מהר מהאומיקרון,  מה שקשה להאמין, ביותר מ-15%, אך מבחינה קלינית הוא די דומה. רואים מספר מקרים, אבל זה באמת המיעוט של אנשים שיש להם הדבקה חוזרת של הווריאנט ba2.

ראינו את זה עם האומיקרון: יש פה שילוב של הורדת מגבלות, בסך הכל אנחנו רוצים לחיות לצד הקורונה ויש צורך בהמשך עטיית מסיכות במקומות סגורים, עדיין מאוד כדאי, משום שהקורונה עדיין אתנו''.


מה באשר לקצב ההתחסנות?
"לצערי הוא כמעט אפסי והרבה אנשים כבר צריכים לקבל בוסטר בין אם מנה שלישית או רביעית והם לא כל כך מגיעים להתחסן.
כל הדברים האלה משתלבים ויוצרים האטה בקצב ירידת ההדבקה. מקדם ההדבקה הוא מתחת לאחד כלומר עדיין מספר המקרים יורד אבל זה כבר לא באותו קצב, אלא איטי יותר. בעולם אנחנו רואים התפרצויות בעיקר במדינות אירופה אבל גם במקומות שהם חשבו שהצליחו להגיע לאפס הדבקות כמו הונג קונג''.

''יצאו עכשייו כמה מחקרים המצביעים שהתמותה העולמית מוערכת בסדר גודל פי שלוש מהדווח כלומר 18 מיליון אנשים ולא 5.5 מיליון .החישוב הוא על פי מודלים שונים."

מתחם בדיקות קורונה (צילום: דני בלר)​​​​​​​

האם לאור מה שאתה אומר נהגה הממשלה בחכמה ובאחריות בהחלטותיה המקלות שנתנו לציבור תחושה של סיום קורס וניצחון על הקורונה ?
"לצערי אני חושב שבישראל אנחנו נוטים לקיצוניות  - או סקנדל או פסטיבל. אני בהחלט חושב שצריך לחיות לצד הקורונה אבל כבר בתחילת הקורונה הדגשנו שהקורונה לא תיעלם והיא תישאר איתנו ולכן דווקא כאשר יש ירידה צריך לעשות את זה בזהירות וגם לנצל את הזמן ולהתכונן להמשך, בעיקר להאיץ את קצב ההתחסנות ולא להפחית אותו, להתכונן להיבטים של אוורור כיתות שזה עולה כסף. זה נעשה אבל בפחות מ-10 אחוזים של הכיתות בארץ. יש לחזק את מערך הניטור ועוד. קיימת סבירות שיהיה גל תחלואה נוסף".

האם ישנה היערכות מיוחדת בעקבות קליטת הפליטים מאוקריינה?
"חלק מהצוותים הרפואיים שלנו שנסעו לאוקריאנה מדווחים שיש שם תחלואת קורונה משמעותית. זו מדינה שהתחסנו שם פחות מ-25% מהאוכלוסיה. אני יודע שחלק מהצוותים הישראלים נדבקו שמה בקורונה וכמובן יש לזה משמעות לגבי הפליטים שמגיעים לישראל. אני אישית תומך מאוד בקליטה, זו אבל צריך לראות ולדאוג לחסן אותם ולבדוק שהם גם לא מביאים אתם את המחלה לכאן.
אז כן כפי ששאלת בתחילת הראיון הקורונה בעולם ובישראל קצת מרימה ראש .יש לנו עכשיו 370 חולים קשים ואת הזמן הזה צרכים לנצל לחזק את המערכת, להמשיך לעטות מסכות ולהתחסן."

יצויין, כי בבדיקת ריצוף שהתקיימה בימים האחרונים, התגלו במדינת ישראל 2 מקרים של מאומתים מזן משולב של הזנים BA1 (אומיקרון) ו BA2. זן זה אינו מוכר עדיין בעולם, והמאומתים התגלו בזכות בדיקת ה PCR המתבצעת בנתב"ג בכניסה למדינת ישראל.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3BMuCfS

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬