הצעת החוק של רע''מ שתיטיב במיוחד עם אימהות בבאר שבע

וועדת העבודה והרווחה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק של חברי הכנסת מרע"מ, על פיה אם יחידנית תוכל לסרב לעבוד בין חצות לשעה 7:30 בבוקר. בירת הנגב מובילה באחוז המשפחות החד הוריות
send whatsapp messsage send FB messsage
אם יחידנית. צילום הדמיה: Photo by Tiger Lily from Pexels

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

הורה יחידני לא יועסק בעבודה מחצות הליל ועד לשעה שבע וחצי בבוקר - כך לפי הצעת חוק שאושרה בקריאה ראשונה בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת. אם החוק יאושר, מדובר בבשורה של ממש למשפחות רבות בב''ש: בירת הנגב מובילה בישראל באחוז הגבוה ביותר של משפחות חד-הוריות עם ילדים עד גיל 17  –   מכלל המשפחות בעיר חד הוריות, נתון גבוה מהממוצע הארצי, העומד על 6 אחוזים. 

וועדת העבודה והרווחה אישרה היום (שלישי) לקריאה ראשונה את הצעת החוק של חברי הכנסת מרע"מ, אימאן חט'יב יאסין, מנסור עבאס, מאזן גנאים וווליד טאהא, שמאפשרת לאישה לסרב לעבוד בשעות הלילה, מחצות הלילה ועד 07:30 בבוקר, במקום עד חמש או שש בבוקר, הקבוע בחוק כיום. יו"ר הוועדה, אפרת רייטן-מרום (העבודה) ציינה כי יש לבחון בזהירות הגבלה שכזו – כדי להימנע מאי-קידום נשים בעבודה. 

אחת מיוזמי החוק, אימאן חט'יב יאסין (רע"מ), הסבירה כי חוק עבודת נשים, התשי"ד–1954, מגדיר "עבודת לילה" כפרק זמן של אחת עשרה שעות ובהן השעות שבין 24.00 ובין 06.00, ובחקלאות בשעות שבין 24.00 ובין 05.00, כאשר בפרק זמן זה לא ניתן לחייב אישה להגיע לעבודה, למעט במקרים מיוחדים שפורטו בחוק.

מטרת התיקון המוצע היא להקל על נשים שהן הורה עצמאי – שמגדלות את ילדיהן ללא בן זוג, ולהרחיב את פרק הזמן המוגדר כלילה לשעות שבין 24.00 ובין 07:30, והיא נועדה לסייע לנשים אשר צריכות לטפל בילדיהן עד ליציאתם לבתי הספר ומוסדות החינוך. יאסין הדגישה כי בעיקר בגיל צעיר של הילדים, האישה היא זו שמטפלת בהם בבית, ויש לאפשר לה את מילוי תפקידה כהורה וכאם. "הדבר יביא לרווחתם הנפשית וההורית של הילדים והאימהות", ציינה. לדבריה, "ילד" הוא עד גיל 12, והחוק לא יפגע ברצון המעסיקים להעסקת-נשים כיוון שמי שלא מעוניין להעסיק אישה, ימצא סיבות אחרות. 

ענת בן שבת, היועצת המשפטית של וועדה, ציינה כי החוק מתייחס בעיקר לעבודות המתרחשות בלילה, ולא למורים. בנוסף, לא ניתן לסרב לעבודת-לילה במקום המטפל בחולים, וכן במלונאות, תפקידי הנהלה שונים ומקרים נוספים שנקבעו בחוק עבודת נשים. מי שנדרש לעבוד בלילה – יצטרך להצהיר על סירובו לעבודה זאת בשלב הקבלה לעבודה.

עילם שניר, ממחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים, הדגיש כי לא תוקנה הדגרת "לילה" לחבות המעביד לכל חוק אחר, למשל הגבלת שעות העבודה מעל 12 שעות, הסעות למקום העבודה ועוד. בנוסף ציין שניר, את חלות החוק גם לגבי הורה יחידני שהוא גבר. 


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬