הכנסת עצרה ייבוא רובי איירסופט: ''חשש שניתן להסב אותם לנשק חי''

בעבר, נשקי איירסופט שימשו בפעילות פלילית בנגב. בעלת מועדון איירסופט: ''אתם לא מצליחים לאכוף את החוק ואני משלמת את המחיר''
send whatsapp messsage send FB messsage
יו''ר וועדת הכלכלה, ביטון (צילום: ערוץ הכנסת), אקדח איירסופט ששימש בפעילות פלילית בב''ש (צילום: משטרת ישראל)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת הכלכלה אישרה בפעם השלישית עצירת ייבוא האיירסופט לחודשיים נוספים; היו"ר ביטון: ''לא יהיו הארכות נוספות – אם זה הצלת חיים צריך לפעול מהר''. החשש העיקרי מהשימוש באיירסופט הוא כי דגמים מסויימים יוסבו לנשק חי. בשנתיים האחרונות הראו בנגב  מקרי שוד, תקיפה ואיומים בהם גורמים פליליים עשו שימוש ברובי איירסופט, בין היתר בשוד חנות ''יילו'' בדרך מצדה, באיומים על נהג בכביש עוקף אופקים ועוד. בחלק מהמקרים המשטרה החרימה את הכלים.

וידאו: הדיון בוועדת הכלכלה  (צילום: דוברות הכנסת)


היו"ר ביטון אמר את הדברים לאחר שאושרה בקשת משרד הכלכלה לעצירת ייבוא רובי האיירסופט עד לתחילת אפריל; נציג המשרד לביטחון הפנים הציג את ההתקדמות בהסדרה אך הודה: לא ניתן לומר בוודאות שנסיים את הליך החקיקה בחודשיים; בעלת מועדון איירסופט: אתם לא מצליחים לאכוף את החוק ואני משלמת את המחיר

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה היום את בקשת משרד הכלכלה להאריך בחודשיים נוספים את הצו האוסר על ייבוא כלי איירסופט, עד 7 באפריל 2022, מחשש שניתן להסב אותם לשימוש כנשק חי. בתום הדיון הודיע היו"ר ביטון כי לא יאפשר הארכות נוספות, הוא קרא לממשלה לסיים עד אז את ההסדרה החדשה ולסייע בתקופת הביניים לבעלי העסקים שפועלים כחוק.

ח"כ רון כץ, שניהל את הדיון הקודם, הזכיר, כי מדובר בישיבה שלישית שמקיימת הוועדה בעניין בחודשים האחרונים, לאחר שבעבר אישרה הוועדה עצירת הייבוא לחודשיים ולאחר מכן אישרה עצירה לחודש נוסף. זאת על מנת להאיץ בממשלה לפעול להסדרת הנושא בחקיקה מהר ככל האפשר ולצמצם את הפגיעה בעוסקים בענף באופן חוקי. ח"כ כץ ביקש לדעת מה נשתנה בין הישיבה הראשונה לשנייה ולשלישית ושאל מה יקרה עוד חודשיים.

נציג המשרד לביטחון הפנים, עו"ד רועי הראל, אמר כי כחלק מהמאבק בפשיעה בחברה הערבית, נקבע בהחלטת הממשלה שייעצר הייבוא עד להסדרת השימוש בכלים הללו. הוא הוסיף כי פורסם תזכיר חוק שפתוח להערות הציבור עד לשבוע הבא, ולאחר מכן יובא לאישור הממשלה והכנסת. לדבריו, ההסכמה הייתה לבקש חודשיים, אבל לא ניתן לומר בוודאות שעד אז יסתיים הליך החקיקה.

המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, ינון אלרועי, אמר כי מאז שצו ההקפאה נכנס לתוקף ניתנו 5 רישיונות ייבוא, והייבוא לא נעצר כליל. הוא הסביר כי נעצר רק הייבוא של כלים שניתנים להסבה לנשק. ראש מעבדת נשק במשטרה, גיל הוכמן, הציג כלי איירסופט שבסרטון ביוטיוב נטען שלא ניתן להסבו לכלי נשק, והראה כיצד דווקא כן ניתן להפוך את מה שנראה כצעצוע לכלי נשק.

מנגד טענו היבואנים כי לא דיברו איתם ושם דבר ממה שהציעו בעבר לא נכנס לתזכיר הצעת החוק. מנהל התחום באיגוד לשכות המסחר, ערן טל, אמר כי "השאלה הבסיסית המתבקשת היא עד מתי? היבואנים הם הראשונים שמתנגדים לשימוש לא חוקי, הלכנו אתכם להסדרה, אבל תאפשרו לעבוד לפי הנוהל הקיים עד שיהיה מתווה". הוא הוסיף, כי בינתיים מגבילים 90% מהענף. אורי בוצ'צקי, מנהל מטווח פורטל ביקנעם, אמר כי הבעיה היא לא הייבוא אלא הזליגה לגורמים שעושים הסבות והיעדר אכיפה.

ח"כ יבגני סובה אמר כי הוא מבין את החשש של המשטרה, אבל אם יש בעיה של זליגה צריך לטפל בה, ולא להטיל כתם על כל הענף. ח"כ סובה ביקש לדעת כמה כלים יש ואמר כי מדובר על כ-100 אלף כלי איירסופט שיובאו לישראל בשנים האחרונות, מתוכם הוחרמו כ-17. סגן השר אביר קארה הזכיר כי עצרו פרנסה לאנשים לחמישה חודשים, וביקש הוכחות לכך שיש בעיה. היו"ר ביטון הזכיר לסגן השר קארה כי מדובר בצו שמבקשת לאשר הממשלה בה הוא חבר.

קראו עוד:

שוד מזוין ביילו דרך מצדה: חשודים מתראבין ברחו עם סיגריות ואלפי ש'רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬