הלקוחות שמו לב שהתותים בחנות באר שבעית - מעזה

נתפסו 400 ק''ג תותים מעזה שהיו אמורים להימכר בחנות בב''ש: לקוחות עירניים שמו לב לכיתוב בערבית ומשרד החקלאות מנע את השיווק
send whatsapp messsage send FB messsage
התותים העזתיים שנתפסו בב''ש (צילום: משרד החקלאות)

אזרחים ערניים שהגיעו לעשות קניות בחנות לממכר ירקות ופירות בבאר שבע, הבחינו בכיתוב בערבית ואנגלית על קרטוני התותים ועל קופסאות הפרי, אשר מעיד שהם יוצרו בעזה. התותים היו מונחים על מדפי החנות בסמוך לפירות וירקות אחרים המשווקים במקום. בעקבות הגילו פנו האזרחים למשרד החקלאות ודיווחו על הממצא החריג. בעקבות התלונה הגיעו מפקחי היחידה  המרכזית  לאכיפה  וחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות לבדיקה מקיפה.

בחיפוש במחסן מאחורי החנות התגלו 90 קרטונים שכל אחד מהם מכיל 16 מארזים במשקל של רבע קילו. מחקירה ראשונית עלה כי מדובר בסחורה מוברחת מרצועת עזה. נגד בעל המקום נפתחו הליכים משפטיים, והתותים הועברו להשמדה. 

על פי חוק שיווק תוצרת חקלאית ישנם מספר תנאי סף לכניסה של תוצרת חקלאית לארץ, בין התנאים: חובת מעבר סחורות במקומות מוסדרים על פי חוק; דיגום מיקרוביולוגי של התוצרת החקלאית ובדיקת שאריות חומרי הדברה וחובת היתר משווק מורשה מאת משרד הבריאות. במקרה זה, אף אחד מהתנאים לא התקיים, ועל כן המכירה מהווה סכנה לבריאות הצרכנים מחד, ומאידך מהווה סכנה לכניסה של מזיקים ונגעים, העלולים להרוס ענפי חקלאות רבים. 

במשרד החקלאות מדגישים, אם נתקלתם בארגזים של ירקות ופירות אחרים עליהם מצוין כי מקורם בעזה יש לזרוק אותם לפח ולדווח למוקד משרד החקלאות הפעיל 24/7 בטלפון: 6016*.

רואי קליגר, מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: "זהו עוד מקרה בו מפקחי היחידה עצרו ממש ברגע האחרון קנייה ומכירה של תוצרת שמקורה בעזה, שגודלה ללא פיקוח או בקרה. קבלת המידע מהאזרחים הערניים, סייע לנו לשמור על בריאות הציבור ולהגיע למקום במהירות. אנו מברכים על שיתוף הפעולה של הצרכנים, ומבקשים להמשיך ולדווח לנו למוקד השירות של המשרד, בטלפון: 6016*". 


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬