השרה שקד: 'חוק האזרחות חשוב לביטחון המדינה ושמירת זהותה היהודית'

חוק האזרחות עובר מהממשלה לכנסת וככל הנראה יובא להצבעה מחר, שני. מטרת החוק: למנוע איחוד משפחות בין פלסטינים לישראלים ויהיה לו השפעה ניכרת על תושבים בנגב
send whatsapp messsage send FB messsage
משכן הכנסת (צילום: דני בלר)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

בישיבת הממשלה שנערכה היום, ראשון, הוסרו הערערים שהגישו שר החוץ יאיר לפיד והשרה לאיכות הסביבה תמר זנדברג נגד חוקי האזרחות, שמטרתם העיקרית  למנוע איחוד משפחות בין ערבים ישראלים לפלסטינים תושבי השטחים. לחוק עלולה להיות השפעה ניכרת על האוכלוסיה הבדואית בנגב, בה קיימים נישואים בין נשים מהרצועה והגדה, לגברים בדואים, במסגרת איחוד משפחות.

החוקים יעלו להצבעה השבוע בכנסת וככול הנראה כבר מחר, שני. עד כה מעל 100 חברי כנסת תומכים בחוק . בישיבת הממשלה הותקפה השרה שקד על ידי השר ניצן הורוביץ שטען כי לא היה צורך בחוק אם השרה הייתה מטפלת בכל בקשות האישור העומדות לפתחה.

השרה שקד ציינה כי החוק במהותו הוא חוק חשוב לביטחון המדינה ולשמירה על זהותה היהודית.

השר יועז הנדל (תקווה חדשה) ציין כי "אני בעד אחדות למרות המחלוקות, אבל יש כאן חציית קו. הממשלה הסכימה על על סטטוס קוו, לא לספח ולא לוותר על שטח. לדחות את חוק האזרחות זה נוהל של 18 שנה. יש חוקים ציונים אחרים שנובעים מהיותה של ישראל מדינת לאום יהודית. חוק השבות, התיישבות, שירות צבאי וקליטת עלייה. אי אפשר לקבל את מה שניצן אמר שזה חוק גזעני. יש מדיניות הגירה גם במדינות דמוקרטיות .להתנגד למדיניות ההגירה שלנו זה לפעול הפוך ונגד האינטרס הציוני."

השרה מרב מיכאלי (העבודה) אמרה כי "מפלגת העבודה תמיד הייתה מפלגה ביטחונית וגם עכשיו היא תתמוך בחוק מסיבה בטחונית". אבל הוסיפה: "אי אפשר להתעלם מהבעיות שהחוק מעלה ,והבעייה הגדולה היא הסכסוך הידראלי פלסטיני".

מפלגות מר"צ ורע"מ איימו לפגוע בקואליציה אם יינתן חופש הצבעה. על מנת להעביר את החוק זקוקה שקד לעזרת האופוזיציה.
אם עד כה התנהלה הקואליציה במעין ירח דבש כמין נשואין ללא סדקים ומשברים. הרי שתי החלטות ממשלה מאיימות על יציבותה של הממשלה: האחת הסדרת שלושה יישובים בנגב, השנייה תוכנית החומש למגזר הבדואי. והשלישית חוק האזרחות שיידרש השבוע לאישור בכנסת''.

שרת הפנים אמרה: "החוק הזה הוא סטטוס -קוו ,לא חורג מהסטטוס קוו כבר 18 שנה .בגלל שהחוק לא היה קיים חצי שנה,הקפאתי את כל הבקשות ביום שלישי שעבר,בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה,הגשתי תשובה לבג"ץ שיש 1.600 אנשים שהם מעל גיל 50 ואנחנו מתחילים לבדוק אותם באישור שב"כ."

שר התרבות והספורט חילי טרופר אמר: "חופש הצבעה זו טעות, החשיבות של הקואליציה זה באחדות שלה וזה פתח מסוכן שכל אחד לא מצביע על דברים שחשובים לו''.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3FSWzTO
​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬