לפיד: ''אסור להפקיר את העצמאים'', אך המפתחות אצל ליברמן

שר החוץ ויו״ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס בפתח ישיבת הסיעה למצבם העגום של העצמאים שנפגעו ממשבר האומיקרון. מעניין מה חושב על זה שר האוצר
send whatsapp messsage send FB messsage
עסקים להשכרה בב''ש (צילום: דני בלר)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

שר החוץ ויו״ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס בפתח הישיבה של סיעת ''יש עתיד'' למצבם העגום של העצמאים, שנפגעו ממשבר הקורונה והגל האחרון, בו לא ניתן פיצוי. על מנת להמחיש את גודל המשבר, די לראות את כמות העסקים עם שלטים ''להשכרה'' בבאר שבע וגם בערים אחרות בפריפריה. 

''העצמאים הם הלב הפועם של הכלכלה הישראלית. המשימה הראשונה שלנו היא להחזיק אותם בחיים, לשמור על אבטלה נמוכה, לוודא שהם עוברים את התקופה הקשה'', אמר לפיד. ''אסור להפקיר את העצמאים''.

בעניין גל עליות המחירים, בהם כאלה היזומים על ידי משרד האוצר עצמו, אמר: ''הרשתות הגדולות צריכות לדעת שלא נהסס להפעיל מולם את רשות התחרות ואמצעים נוספים. יש הבדל בין העלאת מחירים להפקעת מחירים והתנהגות מונופוליסטית חסרת בושה''.

עם זאת, המפתחות בענייני כלכלה נמצאים אצל שר האוצר, אביגדור ליברמן ובעניין מחירי המזון, אצל שר החקלאות, עודד פורר. שניהם מנהלים מאוד אגרסיבית באשר לאי-מתן פיצוי לעצמאים שנפגעו בגל האחרון ולפתיחת שוק החקלאות לייבוא זול, אך לא תמיד איכותי.

לדברי לפיד: ''גל האומיקרון נמצא במגמת עצירה. הכלכלה הישראלית התחילה במגמת עליה. זה מבורך, זו תוצאה של מדיניות נכונה של הממשלה, אבל יש נפגעים ואסור להפקיר אותם. בעיקר נפגעו העצמאים. העסקים הקטנים והבינוניים''.

''הממשלה לא יכולה לפצות 100 אחוז מהנפגעים ב-100 אחוז מהפגיעה'' 

''אנחנו לא נפקיר אותם. היתה לי על זה שיחה ארוכה אתמול עם ראש הממשלה. אנחנו יושבים עם שר האוצר ליברמן, עם שרת הכלכלה ברביבאי. מתחיל תהליך. הוא לא יהיה ארוך והוא לא יהיה איטי. נטפל בזה עכשיו. המתווה הנכון הוא קודם כל דחיית תשלומי מס, ואז פיצוי מול ירידה בהיקף ההכנסות מעל אחוז מסויים. זה יאפשר לנו להתמקד בענפים שנפגעו הכי קשה: תרבות, אירועים, תיירות, חנויות שהן לא חלק מרשתות''.
 
''עשיתי את זה כשהייתי שר האוצר, מיד אחרי מבצע צוק איתן. זה הזניק את המשק ואת הצמיחה. זה מה שנעשה עכשיו. לא נשתולל, לא נפזר כספים באופן חסר אחריות, אבל נטפל במי שנפגע''.
 
''העצמאים הם הלב הפועם של הכלכלה הישראלית. הם מעמד הביניים הישראלי. המשימה הראשונה שלנו היא להחזיק אותם בחיים, לשמור על אבטלה נמוכה, לוודא שהם עוברים את התקופה הקשה''.
 
''אני לא מדבר על רשתות גדולות. שם מסתדרים מצויין. וגם הן, צריכות לדעת שלא נהסס להפעיל מולם את רשות התחרות ואמצעים נוספים. יש הבדל בין העלאת מחירים להפקעת מחירים והתנהגות מונופוליסטית חסרת בושה. אני מדבר על סאונדמן שלא עבד חודשיים, על פועל במה, על חנות קטנה שאף אחד לא נכנס כבר חודש, על אולם אירועים שספג שורת ביטולים''.
 
''הממשלה לא יכולה לפצות 100 אחוז מהנפגעים ב-100 אחוז מהפגיעה, אבל היא תכנס לזה עכשיו בכל הכוח. בימים הקרובים נקיים שורת דיונים דחופים. נייצר מנגנון נכון ויעיל, נוודא שהוא נגיש לכל העצמאים שנפגעו''.