ב''ש ירדה 4 מקומות במדד החופש, אך מובילה בסעיף מפתיע

תל אביב כבר לא העיר החופשית ביותר במדינה ואילו באר שבע וחיפה חופשיות באותה מידה. מה גרם לבירת הנגב לרדת 4 מקומות במדד ''ישראל חופשית'' ואיזה קהילה נהנית בה מיחס של 10/10?
send whatsapp messsage send FB messsage
באר שבע. חופשית בליגה של הגדולות (צילום: דני בלר)

באר שבע נחשבת לעיר חופשית, שיוויונית ומכבדת את כל הקהילות החיות בתוכה. במובן הזה היא במדד כמעט זהה לעיר גדולה אחרת - חיפה והרבה יותר חופשית למשל מרחובות. המדד של תנועת ''ישראל חופשית'' התפרסם היום, ראשון והוא מביא איתו לא מעט הפתעות. 

תל אביב כבר אינה העיר החופשית בישראל. היא איבדה את הבכורה לגבעתיים. באר שבע ירדה 4 שלבים במדד - על כך שלטענת התנועה ''השנה העירייה לא פרסמה את התקציב העירוני שלה ומועצת העיר עדיין לא עסקה בבחירת נציגים למועצה הדתית''. תגובה לטענה זו לא התקבלה עדיין מעיריית באר שבע וכשתתקבל, נפרסמה. 

מבחינת יחסה לקהילת הלהט''ב, בתחום הקבורה האזרחית וביחסה לזרמים ודתות - באר שבע נמצאת בצמרת הטבלה, יחד עם תל אביב וערים רבות ואמידות במרכז הארץ.


זוהי ''תעודת הציונים'' של באר שבע בבדיקה שנערכה השנה:

תחבורה ציבורית בשבת: אין תחבורה ציבורית בשבת. יש מוניות שירות החוצה מהעיר. הציון: 3 מתוך 17.

מסחר בשבת:
על פי החוק אסור חנויות או תרבות, מותר מסעדות, והחוק מחריג את מי שאינו יהודי. בפועל יש מרכולים כמעט בכל חלקי העיר, מסעדות עובדות כמעט רק באזור מסחרי ובעיר העתיקה, ואין ניסיון של המועצה לשנות את החוק. הציון :6 מתוך 15.

תקציבי דת: ''
הרשות לא פרסמה את התקציב העירוני שלה, ולא נענתה לבקשתנו לקבלת מידע זה'', נטען על ידי התנועה. ציון: 0 מתוך 13. 

חינוך:
התכניות באחריות משרד החינוך. בתי הספר חייבים ליידע את ההורים. ציון: 9 מתוך 13.

קהילת הלהט''ב: 
העירייה תומכת ומפיקה את מצעד הגאווה. העירייה תומכת בבית הגאה, ויש עו"ס לקהילה. איגי ותה"לה פועלים בתמיכת העירייה. ציון: 10 מתוך 10.

נוהל אירועים בהפרדה:
לעירייה אין נוהל שאוסר או מגביל הפרדה מגדרית באירועים שהיא עורכת. העירייה הצהירה כי היא פועלת על פי ערך השיוויון גם במתן תמיכות לאירועים. ציון: 2 מתוך 6. 

בריכות בהפרדה
: אין בריכה עירונית, לכן הציון שניתן הינו ממוצע סטטיסטי, אשר הביא בחשבון את נתוניהן ביתר התחומים. ציון: 2 מתוך 4. 

קבורה אזרחית:
 יש קבורה אזרחית לכל תושבי מדינת ישראל. ציון: 7 מתוך 7.

המועצות הדתיות: 
מועצת העיר עדיין לא עסקה בבחירת נציגים למועצה הדתית. ציון: 0 מתוך 6. 

פלורליזם דתי:
העירייה כן מקצה משאבים לקהילות לא אורתודוקסיות (שתי קהילות), העירייה כן מקיימת אירועים בשיתוף קהילה לא אורתודוקסית (תומכת כלכלית), העירייה כן מקיימת אירועים לכבוד נובי גוד. ציון: 9 מתוך 9.

נישואים אזרחיים:
אין אפשרות לרישום זוגות עירוני. ציון: 0 מתוך 9.