אם לארבעה מדימונה, שחלתה בלימפומה, עברה טיפול מהפכני בסורוקה

הטיפול בתאים מסוג CAR-T הוא טיפול חדשני ופורץ דרך לטיפול בחולי לוקמיה ולימפומה של תאי B, ונחשב כיום לטיפול המתקדם ביותר בממאירויות המטולוגיות. הטיפול פותח במכון וויצמן
send whatsapp messsage send FB messsage
מרצדס קריאף (במרכז), עם צוות הרופאים שהעניק את הטיפול החדשני (צילום: דוברות סורוקה)

תושבת דימונה בת 50 ואם לארבעה.  מרצדס חלתה לפני כשלוש שנים בלימופומה קשה עם מעורבות בכבד ובעצמות, טופלה והחלימה פעמיים, אך המחלה חזרה אצלה בפעם השלישית.  בשלב זה הוצע לה לקבל את הטיפול החדשני CAR-T.

הטיפול  ב- CAR-T  משפעל את מערכת החיסון כנגד הגידול ומסייע לזהות תאים סרטניים באמצעות תאי T מהונדסים. אלו תאי דם לבנים ששייכים למערכת החיסונית  של המטופל ושפעילותם העיקרית היא הגנה על הגוף מפני וירוסים, חיידקים והתפתחות של גידולים. תאים אלה עוברים הנדסה גנטית כדי "ללמדם" לזהות גידולים, ומרגע שזוהו תאי הגידול, תאי ה-T משמידים אותם ומביאים במקרים רבים להחלמה מלאה. יתכן שבעתיד ניתן יהיה להשתמש בטכניקה זו גם למחלות סרטן אחרות, למחלות אוטואימוניות ויתכן שאף לטיפול בזיהומים.

הטיפול ניתן בכמה שלבים: תחילה נאספים תאים ממערכת החיסון של המטופל הכוללים את תאי ה .T-אלו נשלחים למעבדה בחו"ל ובה מתבצע הינדוס גנטי לתאים, כדי שיכילו קולטן מיוחד לזיהוי של תאים סרטניים. במעבדה מגדלים כמות גדולה של תאי T מהונדסים שמוחזרים ארצה, מוזרקים חזרה לגופו של המטופל ופועלים כנגד התאים הסרטניים.

צוות רב מקצועי בסורוקה מאפשר למטופלים לקבל אותו באופן מקצועי ובטוח. הצוות כולל את: ד"ר אורי גרינבוים, מומחה בהמטולוגיה ובטיפול ב-CAR-T, אנשי צוות מבית המרקחת, מבנק הדם, מהיחידה למחלות  זיהומיות, ממחלקת נוירולוגיה וצוותי טיפול נמרץ.

ד"ר אורי גרינבוים, מומחה בהמטולוגיה במערך לגסי הריטג' לאונקולוגיה בסורוקה: "היתרון העצום של הטיפול הוא בכך שהוא חד פעמי ויכול להביא להחלמה מלאה. לפני החדרת התאים למטופל, ניתנות לו תרופות כימותרפיות במשך כמה ימים כדי לדכא את המערכת החיסונית העצמית שלו ובכך לתת עדיפות לתאים המהונדסים להתרבות בגוף ולתקוף את הגידול". 

ד"ר איתי לוי, מנהל המערך ההמטולגי במרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה בסורוקה: "לטיפול CAR-T  תוצאות מבטיחות בשיעור של כ-40 אחוזי ריפוי אצל חולי לוקמיה לימפואידית  ו-40 – 50 אחוזי  ריפוי אצל חולי לימפומה של תאיB  גדולים  -  אצל חולים שנכשלו בכמה קווי טיפול קודמים. החולים יכולים להשתחרר לאחר אשפוז של כשבועיים, שבמהלכו משגיחים על המטופל ומטפלים בתופעות לוואי כמו חום, ירידת חמצן בדם וירידת לחץ הדם  המצריכות מעקב צמוד".

פרופ' יצחק אביטל, מנהל מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה בסורוקה: "מרכז לגסי בסורוקה הוא מהמרכזים הרפואיים הבודדים בעולם ומהמעטים בישראל שמאפשרים את הטיפול החדשני הזה. חשוב לנו להנגיש למטופלים שלנו את הטיפולים והשירותים שעומדים בחוד החנית של הטיפול במחלה. שיעורי ההצלחה של הטיפול מדברים בעד עצמם, אך חשוב לזכור כי הענקת הטיפול תלויה בסוג המחלה, בחומרתה ובגורמים נוספים שנבחנים לגופו של כל מקרה".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​