''אי אפשר שבגלל מעשי קומץ, יפגעו באוכלוסיה שלמה''

כ-1,600 איש, תושבי היישובים והכפרים הבדואים בנגב הפגינו היום, חמישי, כנגד מה שהם מכנים ''אלימות השלטונות'' כלפיהם: ''מענישים בגלל קומץ, שולחים חיילים ממסוקים, מדברים בכוח ולא בפתרונות למצוקות''
send whatsapp messsage send FB messsage
(העצרת אבו סבילה חשם זנה) (צילום: באדיבות ראאד אבולקיען / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

''אנחנו רוצים לחיות חיים שלווים, לעבוד, ללמוד. אי אפשר שבגלל מעשי קומץ, יפגעו באולכוסיה שלמה. באיזו מדינה נראה שמדינה שולחת חיילים ממסוקים לפשוט על הכפרים - של התושבים שלה עצמה?'' - אומר בכאב ראאד אבולקיען, תושב אום חיראן, שהשתתף היום, חמישי, בהפגנה שערכו תושבים בדואים בנגב, אליה הגיעו למעלה מ-1,600 איש. התושבים מחו כנגד היד הקשה לדבריהם מפעילה המשטרה כנגדם, מאז החל גל הפשיעה בנגב. הם קובלים על כי בשל מעשי מעטים, נענש כלל האוכלוסיה בנגב, המונה למעלה מ-300,000 איש.

וידאו: העצרת בכניסה לאבו סבילה (צילום: באידבות ראאד אבולקיען / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​


העצרת המרכזית של ההפגנה נערכה בכניסה ליישוב אבו סבילה (חשם זנה). ראאד עצמו מתגורר באום אלחיראן, צפון-מזרחית לעיירה חורה. תושבי הכפר הם אנשי שבט אבו אל-קיעאן שהועברו לאזור ב-1956 על ידי הממשל הצבאי. יתרת השבט מתגוררת במועצה המקומית חורה ובכפר הבלתי מוכר עתיר.

תושבי הכפר עובדים בעיקר בענף הבנייה, בייחוד בסלילת כבישים בדרום, וכן כקבלנים ובענפי הניקיון. רוב הילדים לומדים בבתי ספר בחורה. ראאד כועס על היחס לו זוכים תושבים בדואים: ''אנחנו בעצמנו התרענו לפני שנים שיש לאסוף את הנשק הבלתי חוקי, שיש לטפל במצוקות של תושבי הכפרים הבלתי מוכרים והיישובים הבדואים. אנשים גרים בפחונים והמדינה באה והורסת את הפחונים. המדינה שולחת שוטרים ממסוקים לפשוט על כפרים. מדינה צריכה להציע פתרונות, לא לדבר אל התושבים בכוח''.

צילום: באדיבות ראאד אבולקיען / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

ראאד משוחח איתנו וניכר שהוא מאוד מתרגש. בן דודו, יעקוב אבולקיען, נהרג באירוע פינוי הבתים באום אל-חיראן, ב-18 בינואר, 2017, באירוע בו נהרג גם רס"ם ארז עמדי לוי. האירוע הוגדר על ידי המשטרה כפיגוע דריסה והיא פרסמה שהירי הראשוני היה באוויר. אדם שהיה במקום העלה אפשרות שהדריסה התרחשה לאחר שהנהג נפגע ואיבד שליטה על רכבו.  בספטמבר 2020 התנצל ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בשידור טלוויזיה על הצהרתו סמוך לאירוע, שיעקוב היה מחבל שניסה לבצע פיגוע טרור ולפגוע בשוטרים, ואמר כי הצהיר כך בעקבות המידע שקיבל מהמשטרה. 

חברי הכנסת ח'טיבו וטיבי, ח''כ בעבר טאלב אלסענע, מבית משתתפי העצרת (צילום באדיברות ראאד אבולקיען / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

רצף האירועים האחרון בנגב, כך עולה משיחות עם תושבים בדואים רבים, פגעו בדו-קיום שהיה קיים שנים. ראאד: ''יש רופאים, אחים, אחיות, רוקחים ורוקחות, עובדים בכל המקצועות, בני כל היישובים הבדואים, שעובדים בבאר שבע ובכל מקום בנגב. אני ורצה שהבת שלי תלמד עם הבת שלך, שאני אגיע לבאר שבע כמו תמיד, לא שינחתו לנו שוטרים ממסוקים. אני אומר חד משמעית: יש לאסוף את הנשק הלא חוקי, יש לטפל בפשיעה. במקביל, יש לטפל בכל המצוקות של היישובים הבדואים. היום בעצרת היו חברי הכנסת עודא, ח'טיב, טיבי, היו ראשי מועצות, אנשים דיברו מתוך כאב. לא ייתכן להכליל את כולנו, כי יש רוב מוחלט שהוא עובד, לומד, חי מאז ומתמיד בנגב דו קיום''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬ ​​​​​​​​​​​​​​