פתרון זמני? בעירייה מודים כי היטל הביטחון ייגבה אם המדינה תאפשר

היום, שישי, ראש עיריית באר שבע פרסם סרטון בו הוא מציג לתושבים את תוכנית הביטחון של העירייה ומסביר למה דבר בסיסי כמו ביטחון לתושבים עולה להם בתשלום נוסף
send whatsapp messsage send FB messsage
דנילוביץ' בסרטון (צילום מסך, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

למה צריך לשלם על הביטחון בבאר שבע? ראש עיריית באר שבע פרסם היום, שישי, סרטון המיועד לתושבים ובו הוא מסביר את הסיבות להיטל הביטחון החדש, שיתווסף לארנונה ולגל ההתייקרויות במשק. מעתה, דבר בסיסי כמו ביטחון, יהיה בתשלום. היטל הביטחון ערר ביקורת ציבורית רבה והיו שכינו אותו ''כניעה לפרוטקשן''. בעירייה מבהירים, שמערך הביטחון העירוני אינו בא להחליף את המשטרה, אלא להוסיף עליה.

לאחרונה עיריית באר שבע העבירה פה אחד במועצת העיר חוק עזר עירוני, המאפשר לעירייה לגבות תשלום חודשי של כ-20 שקלים לבית בגודל 100 מ''ר, כהיטל ביטחון. זאת, לאחר שבמהלך השנה האחרונה הפשיעה בבאר שבע גברה, כמו גם אירועי האלימות וההטרדות, בעלות אופי מיני ואחר. משטרת ישראל הקימה יחידה יעודית לטיפול בפשיעה בבאר שבע, במיוחד באותם מוקדים שהעבריינים סימנו כטרף קל, בהם מתחמי קניות מסויימים, שכונות ותיקות ושכונות בשולי העיר. 

''בחיים הציבוריים, כאשר המציאות משתנה, צריך לדעת לקבל החלטות'', כתב היום, שישי, ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' בפייסבוק.  ''שמענו את הזעקה המוצדקת שלכם ומיד נקטנו בפעולה והובלנו יוזמה. לא חיכינו! התחייבנו לתת לכם הסבר מלא ומפורט, בשקיפות מקסימלית (עוד לפני שגובים מכם כסף)''.

וידאו: הסרטון שראש עיריית באר שבע העלה בפייסבוק (הטמעה מהדף, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​


''אני מבקש שתקדישו מספר דקות כדי לשתף אתכם במה שעשינו בשבועות האחרונים, מתוך אחריות, ועל מנת שתוכלו לקבל מענה מקיף לכל השאלות שלכם''. נוסח החוק שאושר פה אחד במועצת אינו מופיע עדיין באתר העירייה, בו מפורסמים חוקי העזר העירוניים. 

ראש העירייה גם טרח לסייג בסרטון את נושא גביית התשלום. הינה תצלום מסך:


למרות הפריסה המשטרתית הרחבה, היקף הפשיעה לא פחת, ולתחושת התושבים, גבר. העניינים הגיעו לשיא בזמן מבצע ''שומר החומות'' ובאר שבע, עיר שקטה בדרך כלל, הפכה לשדה קרב בין קבוצות ומחנות שונים ופעילים פוליטיים מכל המחנות. נדמה  היה שהעיר עומדת לצאת מכלל שליטה.

עניין הפשיעה בבאר שבע אינו חדש. בברנז'ה NEWS אנחנו מדווחים מזה שנים אודות אירועים של פריצה לכלי רכב ולבתים, הטרדות ואיומים על סטודנטים בשכונות הסמוכות לאוניברסיטה, גניבת חלקי רכב לאור יום, פריצה לבתי עסק וגביית דמי חסות ומעשי שוד של עסקים, חלקם לאור היום. בממסד טענו שעצם הפרסום ''מגמתי'', אך עם הזמן התברר ההיקף המבהיל של התופעות בעיר.

מועצת עיריית באר שבע הצביעה פה אחד, ללא התנגדות האופוזיציה אפילו, על גביית היטל ביטחון מהתושבים, שיעמוד על כ-20 שקלים לחודש לבית בגודל 100 מ''ר, שיגבה בנוסף לארנונה. נוסח חוק עזר שאושר טרם הוצג לעיון הציבור  באתר עיריית באר שבע וראש עיריית באר שבע מסביר, בסרטון, כי ההיטל ייגבה כל עוד יש צורך וכל עוד הוא יקבל אישור. 

לדבריו, הכסף שייגבה ישמש לצרכי ביטחון בלבד ויממן כ-28 ניידות סיור (כ-20 ניידות בלילות ובשבתות), שיחרשו 24/7 את רחובות העיר ויצטרפו ל-2,600 מצלמות אבטה הפרוסות בנקודות שונות בעיר. כל המערך הזה יפעל במקביל למשטרה. לדברי דנילוביץ', יש עוד 80 רשויות בישראל, בהן תל אביב, נתיבות ועומר, שגובות היטל ביטחון. 

בין האמצעים שיופעלו: סיירים, משמרות שכונתיים ורחפנים שיופעלו בכניסות לבאר שבע. באר שבע היא בירת המחוז והעיר הגדולה במרחב (העיר השניה בגודלה בנגב היא רהט). בשל אופיה וחשיבותה של העיר, לא ניתן לא להציב מחסומי קבע וגם אי אפשר לסגור אותה הרמטית בשעות מסויימות, כמו שלא ניתן למנוע אליה כניסה או לעכב יציאה. 

נושא הביטחון בבאר שבע מטריד את קברניטי העיר: בראש ובראשונה, כי התחושה היא שבאמת הביטחון בבאר שבע אבד ורצף האירועים הפליליים של החודשים האחרונים הפך בלתי נסבל וכי הוא גורם פחד בלב התושבים ונזק תדמיתי לעיר. בשיחות סגורות, יש מי שדעתם אינה נוחה מקבוצות שקמו לאחרונה ומבקשים להרגיע את הרוחות ולתת לרשויות לעשות את העבודה בשקט, הרחק מהרעש התקשורתי. 

רק אתמול קיבלו תושבי באר שבע תזכורת למצב הביטחון בעיר, כאשר קול פיצוץ עז החריד את שכונה ו' החדשה ואדם פונה ללא רוח חיים מזירת האירוע. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com