פרס בן גוריון לפרופ' ברכה רגר, עו''ד מינה קלמן-חדד ותיאטרון ב''ש

נשיא המדינה, יצחק (בוז'י) הרצוג, בטקס הענקת פרס בן-גוריון: ''המוסדות האקדמיים צריכים לראות לנגד עיניהם את כלל גווניה של החברה הישראלית''
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: שי שמואלי, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

יום האזכרה הממלכתי לדוד בן-גוריון (ו' בכסלו), הפך למסורת בה אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מוקירה אנשי רוח ומעשה המקיימים את מורשת ראש הממשלה הראשון, תורמים מיכולותיהם וכישוריהם לקהילה ולאנושות כולה בתחומים מגוונים. השנה הוענק הפרס במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו, הגב' מיכל הרצוג.

מדי שנה, ביום האזכרה הממלכתי לדוד בן-גוריון, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מעניקה אות לאנשי רוח ומעשה המקיימים את מורשת ראש הממשלה הראשון. ״אם יש מימוש שלם לחזונו השאפתני, הצופה קדימה של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון - הרי הוא מגולם בעשייה של כל אחד ואחת מכם", אמר נשיא המדינה למקבלי האות.

בפתח דבריו אמר הנשיא: "כבר בשמה של אוניברסיטת בן גוריון בנגב, היא רומזת לנו על גדלותה. השם, שהפך למותג מצליח, שוזר בתוכו שניים שהם אחד -  החולם והחלום – בן גוריון – שהיום יום פטירתו - והנגב. כולנו מכירים את הסיפורים והתמונות של בן גוריון המגיע לנגב. אוניברסיטת בן גוריון בנגב היא ההתגשמות של כל ישותו –  בחזון ומעש: בציונות, בידע, במחקר, בעשייה חברתית, וכל זה – בנגב."

הנשיא פנה למקבלי האותות ואמר: "כל אחת ואחד פורץ דרך בתחומו, ומביא טוב וכבוד רב לנגב, ולמדינת ישראל כולה. בתרבות, במדע, בחינוך, בכלכלה, בחומר וברוח, בביטחון ובהנהגה, כולכם עמלתם ופעלתם שנים רבות כל כך, במסירות עצומה ובתודעת שליחות, ותרמתם מכוחכם מחוכמתכם ומכישרונותיכם הייחודיים להצעיד אותנו עוד צעד קדימה. אם יש מימוש שלם לחזונו השאפתני, הצופה קדימה של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון - הרי הוא מגולם בעשייה של כל אחד ואחת מכם. אני מאחל לכם המשך פעילות ציבורית ומקצועית עשירה ופורצת דרך."

נשיא המדינה הוסיף ודיבר על חשיבותו של הגיוון בחינוך: "משימתו של המוסד האקדמי בישראל לא מסתכמת רק במצוינות המחקרית אלא גם באופן שבו הוא משפיע על החברה הישראלית, וגם מושפע ממנה. המוסדות האקדמיים צריכים לראות לנגד עיניהם את כלל גווניה של החברה הישראלית, ובאופן ממלכתי, מכיל ומקצועי – להבין שעבור חלק ניכר מהם זו ההזדמנות הראשונה לבסס שותפות עם מי שמגיע מקבוצות ורקעים שונים, לרכוש ידע, כישורים וחוויות שיהפכו אותם לחלק אינטגרלי מהחברה הישראלית".

נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' דניאל חיימוביץ, ברך את מקבלי הפרס ואמר: "המיקום הגאוגרפי שלנו - המייצר באופן טבעי נקודת מבט אחרת, לצד עושר אנושי, ממד רב-תרבותי ורב-תחומי פורה ומפרה, תוך שילוב כוחות עם כלל מגזרי המשק והחברה, הם שהופכים את אוניברסיטת בן-גוריון לייחודית. אנו מאמינים שהכל אפשרי ופועלים בתעוזה וביצירתיות כדי לברוא מציאות חדשה. כפי שציין דוד בן-גוריון עצמו: 'הגדלות היחידה, הצפויה לנו, הטבועה במהותנו, היא גדלות הרוח, המדע, הכרת עולם ומלואו, גלוי רזי הטבע וההוויה – בהם נעלה ונתעלה'.

אנו בקהילת האוניברסיטה רואים לעצמנו חובה וגם זכות לדבוק בחזון זה ובאחריות הנובעת ממנו. הנשים והאנשים רבי הפעלים, שמקבלים את האות על שם דוד בן-גוריון, נבחרו לכבוד זה כי הם מהווים מראה מאירה המשקפת את כל עקרונות היסוד המנחים את דרכנו. עושר אנושי, תרבותי ומקצועי, הטווה רקמה אחת חיה של תחומים, מגזרים ומגדרים, ובונה את הגשר של כלנו אל העתיד".

זוכות וזוכי אות בן-גוריון לשנת תשפ"ב הם:

אלוף (במיל.) ע​​מוס ידלין, מתוך הוקרה למי שהשקיע את זמנו, מרצו וכישוריו במשך עשרות שנים בשירותה של מדינת ישראל ובשמירה על ביטחונה. למי שבעומדו בראש המכון למחקרי ביטחון לאומי במשך עשור שנים, הוביל אותו לחוד החנית של מכוני החשיבה בארץ ובעולם ולמיצובו כמקור ידע חיוני ומרכזי בקביעת מדיניות אסטרטגית ולאות תודה על מעורבותו הפעילה למען שילובם של יוצאי אתיופיה בחברה.

שולמית (שולי) ​​מועלם-רפאלי, לאות כבוד לאשת חזון רבת-מעשים, שהקדישה את חייה לפעילות ציבורית בקשת מגוונת של תחומים, לרבות בתפקידיה כחברת הכנסת ה-19 וה-20. למי שפועלת רבות לטובת סיוע לניצולי שואה ולמען הנחלת זיכרון הקהילות היהודיות והמאבק באנטישמיות, לשעבר אחות מסורה במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, שכאשת ציבור פעלה ללא חת לצמצום הפערים בין מרכז ופריפריה במערכת הבריאות ולהקמת בית חולים שיקומי בנגב. בהוקרה לאחת ממקימי העמותה לזכר חללי אסון המסוקים, שמתוך הכאב האישי גייסה כוחות להובלת ארגון אלמנות ויתומי צה"ל והרחיבה את זכויותיהם בחקיקה ובפעילות ענפה ולאות תודה על מחויבותה העמוקה לקידום מעמד האישה ולהחלת שוויון בין כל תושבי הארץ, על אזוריו השונים, מתוך האמונה כי חיזוק כל החוליות בחברה הישראלית יבנה עתיד טוב יותר לכל אישה ואיש באשר הם.

ד"ר אפרת בר​​ון הר-לב, לאות הערכה לאשת-מעשים ורופאת ילדים מצטיינת, בוגרת בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מנהלת מרכז שניידר לרפואת ילדים, שהקדישה את מיטב שנותיה למען הציבור ולקידום שירותי הבריאות. לאות כבוד למנהלת מעוררת השראה, על השינויים מרחיקי הלכת שחוללה למען הנגשת שירותי רפואה מתקדמים בפריפריה ובתחומי הרשות הפלסטינית, ועל מחויבותה הבלתי מתפשרת לשיפור הטיפול הדחוף בילדים ולאות תודה על מסירותה למתן רפואה שוויונית לכל ילד, למען שיפור איכות החיים לכלל האזרחים באשר הם. 

רידא מסאר​​ואה,  סגן נשיא אינטל העולמית ובוגר המחלקה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. לאות כבוד למי שממונה על אלפי מהנדסים, שהיה פעיל ומעורב בכל הפרויקטים להקמת מפעלי אינטל בקריית גת, התורמים לצמיחה ולפיתוח הנגב, ואשר מוביל את החברה לשגשוג ולתנופת בנייה מתמשכת. מתוך הכרת תודה על שהוא רותם את ניסיונו וכישוריו המקצועיים לעשייה חברתית משמעותית, בהדרכת צעירות וצעירים ערבים בבחירת תחומי לימוד ובליווי מקצועי בתחילת דרכם, ובכך מעניק להם את ההזדמנות לממש את חלומותיהם ותורם לקיום חברה שוויונית וטובה יותר.

גבריאל תמן ז"ל, כאות הוקרה לאיש עסקים מצליח שהיה לעמוד תווך בקהילה היהודית של ג'נבה ואודות לתמיכתו במטרות נעלות נגע בחייהם של אנשים רבים מספור. תמן לקח חלק חשוב בהיסטוריית הקמתה של מדינת ישראל באמצעות מעורבותו בהעלאת אלפים מיהודי מצרים לישראל, ושאיפתו לאחוות אחים בין כל היהודים היתה נר לרגליו.

פרופ' ברכה ​​רגר, מתוך הערכה למדענית דגולה, חוקרת מצטיינת בווירולוגיה ואימונולוגיה, שמחקרה המעמיק ורחב היריעה אודות מנגנוני ההגנה של הגוף אל מול נגיפים ומחלת הסרטן פתחו אופקים של מחקר תיאורטי ויישומי והתוו דרכים רבות ערך למציאת חיסונים ולמאבק במחלות. לאות תודה על פועלה רב-הערך לקידום המחקר הרפואי והביוטכנולוגיה בישראל, במלאה תפקידים מרכזיים בארגונים ובוועדות לאומיות וכיועצת מוערכת לגופים רבים, לרבות כמדענית הראשית של משרד הבריאות, כחברה במועצה להשכלה גבוהה, כנשיאת האיגוד הישראלי למיקרוביולוגיה וכחברה בדירקטוריון של חברת "טבע" ומתוך הוקרה על תרומתה המהותית למאבק הבלתי-מתפשר במחלות זיהומיות ולהרחבת גבולות הידע האנושי מתוך מחויבותה לשיפור בריאותם של בני-אדם בעולם כולו.

פרופ' יוסי מז​​רחי, לאות כבוד לחוקר רב-פעלים, מחשובי המדענים בעולם בתחום אקלום של צמחי בר, שמחקריו החדשניים והמעמיקים הפכו לעמודי תווך של החקלאות בת-הקיימא בנגב. לאות תודה למדען מצטיין ורב-מוניטין, שפעל ללא לאות לתירבות צמחים בתנאי המדבר, והפך אותם לגידולים פורצי דרך, ביניהם הפיטאיה, הקובו, החוחובה והמרולה, ואשר פיתוחיו לגידול צבר מחוץ לעונתו הטבעית ולפיתוח עגבניות בעלות חיי מדף ארוכים ולשיפור טעמן באמצעות השקייתן במים מליחים, שינו את פני השווקים בארץ ובעולם. לאדם שופע חן וכריזמה, החולק בנדיבות את ממצאיו ואת ניסיונו רב-האנפין עם חקלאים ומדינות בכל רחבי העולם, לטובת שיפור מצבם של בני האנוש באשר הם ולאות הוקרה לשותף לדרכו של בן-גוריון, שתרם רבות לשמירה על הנגב כאזור ירוק המביא פרנסה ורווחה לתושביו ולכל מדינת ישראל.

עו"ד מינה ק​​למן-חדד, לאות כבוד לעורכת דין מצליחה המקדישה את חייה לפעילות ציבורית ומשקיעה מאמצים בלתי נלאים במשך עשרות שנים בתרומה לקהילה. לחברת מועצת העיר באר-שבע ויו"ר הוועדה העירונית לטיפוח ההתנדבות, מתוך הערכה על מסירותה לרווחתם של קשישים וניצולי שואה ועל חתירתה המתמדת לקידום נוער בסיכון ולתמיכה במשפחות במצוקה. לאישה בעלת חזון, שהקימה את האוניברסיטה העממית בבאר-שבע לטובת טיפוח חינוך למבוגרים ולהעצמת נשים, ואשר מתנדבת בקשת רחבה של מוסדות ועמותות, לרבות כיועצת משפטית בויצ"ו, כיו"ר יחידת האימוץ העירונית של חיל ההנדסה הקרבית, וכחברה בוועדות וארגונים רבים. למי שנתינתה רחבת הלב נוגעת בחייהם של אנשים רבים ומשפרת את איכות חייהם ולאות תודה על מחויבותה העמוקה ליצירת קהילה תומכת וחברה טובה יותר למען כולנו.

ד"ר ​רון צבר,  לאות הוקרה לחלוץ ופורץ דרך בתחום הטיפול הפליאטיבי ואשפוז הבית בישראל, הפועל למען רווחתם של חולים ולשמירה על כבודם וזכויותיהם. איש חזון ומעשה, שייסד את חברת צבר רפואה המצעידה את השירותים הרפואיים על עבר העתיד באמצעות מתן השירות הנרחב ביותר בארץ לאשפוז בבית ובקהילה, והענקת טיפולים מקצועיים מהמעלה הראשונה לאלפי חולים מדי יום בכל רחבי ישראל. בהערכה ליזם נמרץ, שהיה שותף להקמת בנק הקרניות במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, ואשר מקדיש את מרצו וניסיונו לייעוץ רב ערך לגופים ממשלתיים ורפואיים, לעמותות ולאיגודים מקצועיים רבים. לרופא מסור המעניק מזור לחולים כרוניים ולאלו השוכבים על ערש דווי, מביא לשיפור באיכות חייהם ומציע נחמה להם ולבני משפחותיהם. לאות תודה על עשייתו המשמעותית מתוך תחושת שליחות, המעניקה קרן אור של תקווה לאנשים רבים, ועל מחויבותו העמוקה לקידום רפואה טובה ואנושית יותר לרווחתם של בני האדם.

תיאטרון באר-שבע, מתוך הערכה על עשרות שנות היצירה שבהן התיאטרון מעשיר את חייהם של תושבי הנגב ומטביע את חותמו על התרבות הישראלית. למי שנוסד כתיאטרון עירוני והגשים את החזון של מוסד תרבות איכותי וחדשני, המביא בפני הציבור את מיטב המחזות הקלאסיים והמקוריים, בביצוע הטוב ביותר, והם מועלים על הבמות בכל רחבי ישראל ונוגעים בלבבותיהם של קהלים רחבים בכל הגילים. למי שמעסיק עשרות שחקנים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה ומשקיע מאמצים גם בטיפוח יצירה ושחקנים צעירים, לרבות במסגרות תרבותיות נוספות בעיר באר-שבע. לאות כבוד על מחויבותו העמוקה לעשייה חברתית משמעותית, באמצעות קידום מצוינות ופרויקטים חינוכיים בקהילה, וקיום שיתופי פעולה עם גופים ציבוריים ועסקיים מתוך מטרה להביא את אומנויות הבמה אל קהילות מגוונות בנגב ובהכרת תודה עמוקה על פועלו הרב לשגשוג התרבות בפריפריה, למען תושבי כל האזור, מתוך האמונה כי לכל אדם הזכות לחיים מרחיבי נפש.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com