וועדת החוקה: עונש מינימלי של מאסר בפועל למטפל מתעלל

ועדת החוקה אישרה: תבקש מהמליאה להחיל דין רציפות להצעת חוק הקובעת מאסר בפועל למטפל המתעלל בקטין או חסר ישע
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום הדמיה: Image by Ulrike Mai from Pixabay

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

הוועדה בראשות ח"כ גלעד קריב אישרה היום (ב') את בקשתו של יוזם הצ"ח, ח"כ אופיר כץ, להציע להחיל עליה דין רציפות. אם תאשר מליאת הכנסת את החלת הרציפות, יימשך הדיון בוועדה להכנתה לקריאות שנייה ושלישית. היוזם ח"כ כץ: "תדע כל מטפלת מתעללת שאם היא מרימה יד על הילדים שלנו היא תשב בכלא".  היו"ר ח"כ קריב: "הוועדה תידרש לאחוז הנמוך יחסית של הגשת כתבי אישום בתחום זה, כ-10% מכלל תיקי החקירה הפליליים". משרד המשפטים: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה להחיל דין רציפות בתיאום עם המשרד ביחס להצ"ח ממשלתית דומה שאושרה לאחרונה בוועדת השרים ואף היא הונחה על שולחן הכנסת הקודמת.

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב (העבודה): "ההמלצה שלנו היא תנאי מחייב אך ההכרעה הסופית היא של המליאה. עבירת הקטינים נמצאת באותו סימן עבירה של תקיפת קשישים שם קיים כבר עונש מינימום וכך קיים חוסר הלימה בין שתי האוכלוסיות. הונח לפנינו גם מסמך ממ"מ של תיקי חקירה לפי בקשת ח"כ כץ. שם עולה קושי חוזר של המשטרה לבצע פילוחים סטטיסטיים מתקדמים. זה מחייב מחשבה איך מתויגים הנתונים שיאפשרו בהמשך מחקר לטובת שיפור הנתונים. דבר נוסף שנידרש אליו הוא אחוז נמוך יחסית של הגשת כתבי אישום בתחום זה, כ-10% מכלל תיקי החקירה הפליליים". 

ח"כ אופיר כץ (הליכוד) הודה באופן אישי ליו"ר הוועדה על התמיכה ואמר: "מהרגע הראשון הבעת נכונות ורצון לסייע ולקדם את החמרת הנורמה. מאז פרשת כרמל מעודה נכנסתי לעובי הקורה וראיתי ענישה מקלה ללא שום מדתיות או הרתעה. יש מקרים מזעזעים של ילדים שנחבלו ונשארו נכים והעונש שהוטל הוא עבודות שירות. הצ"ח עברה ברוב של 89 ח"כים בטרומית ולאחר מכן בקריאה ראשונה. עודכנתי בתזכיר החוק של משרד המשפטים ושר המשפטים הביע נכונות לשנות את החוק ולהחמיר ענישה. אנחנו עדיין לא במקום שרואים כל פסיק אותו הדבר אך אפעל בתיאום תדע כל מטפלת מתעללת שאם היא מרימה יד על הילדים שלנו היא תשב בכלא".

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): "תמכנו בחקיקה למרות שעמדתי העקרונית היא נגד הגבלת שיקול דעת ולכן יש לנו סייגים מסוימים שעליהם נדון בהכנת הצ"ח". 

עו"ד אביגיל סון פלדמן, ממשרד המשפטים: "ועדת השרים החליטה לאשר דין רציפות בתיאום עם משרד המשפטים. באותו מעמד אישרה הוועדה הצ"ח ממשלתית דומה מאוד להצ"ח הנוכחית".

רציפות הדיון בהצעות חוק לפי חוק הרציפות: ח"כ מכהן בכנסת נכנסת שאינו שר או סגן שר, רשאי לתת הסכמתו להחלת דין רציפות על הצעת חוק שהציע בכנסת היוצאת בין כיוזם (אף אם אינו היוזם הראשון) ובין כמצטרף. ועדה שאליה הועברה הצ"ח הפרטית או הצ"ח מטעם ועדה בכנסת היוצאת, רשאית להחיל עליה דין רציפות וההצעה מובאת להכרעת מליאת הכנסת. אם החליטה הכנסת להחיל רציפות על הצ"ח, לפי הצעת ועדה או לפי הצעת הממשלה, יימשך הדיון באותה ועדה להכנתה לקריאות שנייה ושלישית.

תמכו : היו"ר ח"כ גלעד קריב (העבודה) והח"כים אופיר כץ (הליכוד), אוסאמה סעדי  (הרשימה המשותפת), ענבר בזק (יש עתיד).


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com