דו''ח הפשיעה החמור על הנגב: עליה של 108% במעצרים על סחיטה

נתונים חמורים על הפשיעה בנגב. בדיון בוועדת ביטחון הפנים בכנסת סיפרה שיר צדוק, סטודנטית מבאר שבע: ''צעירות אומרות לי: הטרדה מינית זה חלק מהסיכונים שאת לוקחת כשאת עוברת לדרום''
send whatsapp messsage send FB messsage
שני חכ''ים מהנגב, פרידמן ואוחנה, בדיון (צילום: נועם מוסקוביץ')

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

מספר המעצרים הפליליים ומספר עבירות האלימות הפיזית והאיומים במחוז דרום הוא הגובה מבין 7 המחוזות במשטרה. על רקע זה קיימה היום, שלישי, הוועדה לביטחון פנים, בראשות ח"כ מירב בן ארי דיון על חיזוק הביטחון האישי של תושבי הדרום.  בין השנים 2017-2020, מספר תיקי עבירות הנשק שנפתחו במחוז הדרום כמעט הוכפל מ-629, ל-1171. 

מהמשטרה נמסר לוועדה לקראת הדיון על עלייה שנתית במחוז דרום, של 177% במעצר עד תום הליכים בהצתות, עליה של 161% במעצר עד תום הליכים בעבירות ירי, עליה של 108% בתום הליכים סחיטה,  עליה של 34% במעצר עד תום הליכים באמל״ח, עליה של 23% בתום הליכים הטרדה מינית. תפיסות אמל״ח עליה של 30%, עליה של 15% במעצר עד תום הליכים בעבירות פע״ר.

יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי: "מטריד אותי נושא הפוליגמיה מתחת לאף, שאנו מעודדים בכספי מדינה. מטריד דור ב' – נוער שנולד לאב בדואי ישראלי ולאם מיו"ש או עזה. צריך להגביר את הפיקוח על רשת הטיק טוק, שהפכה פתח להטרדת נשים והתפארות בכלי נשק. אפגש עם נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע. יש בעיה אמיתי בבתי המשפט, כשפוסקים מעצר בית במקום שלא ניתן לפיקוח. נקיים דיון חסוי על הגנת עדים. מטרת הוועדה לסייע לתושבי הדרום, יהודים ובדואים נפגעים כשיש אלימות".

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב עמר פרץ: "הקמנו מפקדה ברהט של 300 שוטרים. מפקדה שניה בתוך באר שבע. היו הרבה תפיסות. בין היתר תפסנו מעל 60 רכבי טויוטה קורולה מזויפים. חלם הוחזרו לחברות ביטוח או לבעלים. יש כמות גדולה של נוסעים ללא רישיון רכב. התפיסות יצרו יציבות נשלטת. 

המפקדה השלישית שהקמנו היא מפקדת צירים, עליה מפקד מפקד יחידת יואב. על מי שיזרוק אדם מהכביש ייעצר. אין לו סיכוי לברוח. יש יחידת רחפנים שמזהה, וכל מי שמתפרע פוגש ניידת משטרה ונעצר. מאז התחלנו עם זה היקף העבירות הצטמק למספר נסבל, בדומה לשאר חלקי הארץ. מרמת נגב דרומה אנו עובדים בשיתוף פעולה עם פיקוד דרום. בעבר לא ראו שם משטרה. היום יש לנו ניידות משולבות חייל ושוטר. ההתפרעות על הצירים צומצמה משמעותית. 
אנו מנסים לשרת את הציבור הבדואי שרובו נורמטיבי. יש קומץ קטן שעושה רעש בלתי נסבל. הסדרת היישובים הבדואים תתרום לשיפור המצב. מי שיש לו כתובת, שמשלם ארנונה, מים וחשמל, הופך לאזרח מן השורה".

ח"כ עאידה תומא סלימאן: "אני רוצה לראות ענישה יותר חמורה של פשיעה. רוצה שהשב"כ יסיר חסינות של קבוצות פשיעה כי הם משת"פים שלו. רוצה ביטחון אישי לכל אנשי הדרום, במיחוד לאוכלוסיה הערבית בדואית. אמרו כאן שהצעירים הבדואים מרגישים פלשתינית. איך לא נרגיש פלשתינים? אנחנו כאלה. פלסטינים אזרחי מדינת ישראל".

ח"כ יואב קיש: "פרוטקשן זה המנוע. אם נצליח לפצח את הפרוטקשן כמקור לעידוד פשע, כל התמונה תשתנה". 

ח"כ רות וסרמן: "רוצים לראות ענישה יותר קשה, וזה צריך להיות בחקיקה. לתת מעטפת שתעזור מול הפושעים". ח"כ קיש: "החקיקה קיימת. הפרקליטות ובתי המפט לא אוכפים". ח"כ וסרמן: "לחוקק ענישה שקשורה להלבנת הון, שאפשר יהי לעשות משהו. הממשלה חייבת להתוות מדיניות שתיתן כלים. בלי משילות אי אפשר להמשיך. הצרחות כאן לא יעזרו למגר פשיעה". 

ח"כ בן גביר : "למה ימ"ר ש"י יכול לפתוח יחידה לפשיעה לאומנית? למה זה לא נעשה אצלכם? אולי אתם עובדים בכיוון לא נכון? יש שופט בבאר שבע שנטען שהוא מחמיר בענישה, במקום לקדם אותו למחוזי, עצרו לו את הקידום".

סילמן עתיקה, עיריית רהט: "אנו נגד פשיעה מכל סוג, מגניבת סיגריות ועד רצח. אנו רוצים למצוא את הסיבות שגרמו לזה. בחברה הבדואית יש יישובים לא מוכרזים שמוזנחים עשרות שנים. אנו קוראים לכל משרדי הממשלה להסדיר את הקרקעות. לתת לנו עצמאות בתכנון ושיווק. היו עשרות מקרי רצח על רקע סכסוכי קרקעות. אנחנו נותנים את הכל הכוח שלנו להסביר לצעירים שאסור לעשות את מה שעשו ב'שומר החומות'. שזה רכוש של עיריית רהט. אנו נגד הכללה לגבי כלל הבדואים. צריך לשבת יחד, חברי מועצות יהודיות וערבים, וגם המשטרה צריכה להיות מעורבת. רוצים שהנגב יהיה של כולם, יהודים וערבים, לשמור על עתיד הדור הבא".

שיר צדוק, סטודנטית מבאר שבע: "אני תושבת באר שבע שמפתחת צעירים והזדמנויות. אנו לא מוגנים בבית שלנו. צעירות אומרות לי: הטרדה מינית זה חלק מהסיכונים שאת לוקחת כשאת עוברת לדרום. הדרום זה עתיד המדינה. ביטחון זו זכות יסוד שמגיעה לכולנו".

מנהל סיעת רע"מ, וליד הוואשלה: "יש בעיית פשיעה בנגב. יהודים וערבים באותה קלחת. צריך לצאת מהפלונטר הזה. מחצית מהאוכלוסיה הבדואית מתחת גיל 15. יש הזנחה של שנים רבות – אבטלה. שנים לא מצליחים להרם אזור תעשייה בתל שבע, אין דיור לזוגות צעירים. צעיר בדואי בונה בית, המדינה הורסת. בונה שוב, המדינה הורסת. אז הוא מתייאש ועובר לפשיעה".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com