דנילוביץ' על הפשיעה בנגב: ''הממשלה צריכה להכניס את השב"כ למשימה''

לבקשת שר הרווחה מאיר כהן, התכנסו בעיריית ב''ש 16 ראשי מועצות מהאיזור לדון בדרכים לטיפול בבעיית הפשיעה. ביו היתר, הוצע להקים מכללה, לספק תעסוקה ולהגביר את השיטור
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דיאגו מיטלברג / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

שישה עשר ראשי רשויות בנגב בראשותו של ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ", נעתרו לפנייתו של שר הרווחה מאיר כהן והגיעו לפגישה ראשונה מסוגה שמאגדת את הרשויות היהודיות והבדואיות כאחד, שנערכה באולם מועצת ב''ש.

שר הרווחה והביטחון החברתי מאיר כהן הממונה על ההתיישבות הבדואית, כינס את ראשי הרשויות בנגב בדואים ויהודים לשיח סביב המצב בנגב: "הממשלה החדשה מבינה את מצב הנגב והטיפול נמצא בראש סדר העדיפויות, כראש עיריית דימונה בעבר אני מכנס את הרשויות כי המנהיגים כאן הם השותפים הראשונים לפיתרון"

ראשי הרשויות הבדואיות קבלו על העובדה שבניגוד לראשי הרשויות היהודיות, הם כפופים לרשות להסדרת ההתיישבות הבדואים: "אנחנו דורשים עצמאות  ידינו כבולות ואין לנו יכולת למשול", אמר ראש מועצת אל קאסום אל אטרש. השר השיב לו:"אנחנו בדרך לשם שהמתווה יהיה סמכות עם אחריות. סמכויות לחינוך, בריאות ובנייה ואחריות לאכיפה".

בין הנקודות שהעלו ראשי הרשויות היו: הקמתה של מכללה לבדואים בנגב שתמנע לימוד של צעירים בדואים בשטחים, חיזוק התעסוקה ברשויות הבדואיות בהן אחוז האבטלה עומד על עשרות אחוזים, חיזוק החינוך במגזר וכמובן מאבק נחוש בפשיעה. ראשי הרשייות הבדואיות אמרו כי הם הראשונים לסבול מהאלימות והפשיעה ואין להם מענה:"אין לנו שיטור, אז מה אנחנו יכולים לעשות". אחד הרעיונות שעלו הוא קידום הקמתם של אזורי תעסוקה משותפים כמו עידן הנגב שבצומת להבים:"שיתוף פעולה כזה הוא פתרון כלכלי וחברתי מעולה. לצערי אנחנו לא מקבלים רוח בבית מהממשלות, אני מקווה ומאמין שעכשיו שהנושא על סדר היום, זה ישתנה", כך אמר ראש מועצת בני שמעון. האווירה בישיבה הייתה עניינית ונדמה כי ראשי הרשויות יהודים ובדואים מאוחדים סביב הבנת הבעיה כעניין משותף.

שר הרווחה מאיר כהן: "אנחנו הולכים לקראת שורה של שינויים חשובים, החל מעיבוי כוח השיטור ומאבק בלתי מתפשר בפשיעה, דרך שיפור התשתיות ברשויות הבדואיות כולן. אני מוביל קו ברור של עצמאות לרשויות הבדואיות, זו תהיה סמכות עם אחריות. ראשי הרשויות בנגב הם כלי מרכזי בהנעת פתרון, הם מכירים וחיים את הבעיה מקרוב, אני אעבוד בצמוד לפורום הזה ואביא את הרוח הגבית של הממשלה שכבר מבינה את תחושת החירום".

רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר שבע: ''המדינה הזניחה לאורך השנים את הטיפול בבעיית הפשיעה בנגב ואפשרה את חוסר המשילות.  הרוב המכריע של תושבי הנגב, יהודים ולא יהודים רוצים לחיות כאן בנגב ביחד, בשקט ובביטחון. אבל קבוצה של אנשים שהלכה וגדלה הודות לאוזלת היד והיעדר טיפול של המדינה קוראת תיגר על הרצון והשאיפה של  כולנו. הפשיעה היא בעיה לאומית חריפה, שהמדינה חייבת להתמודד איתה בנחישות, ביד חזקה וללא פשרות. הממשלה צריכה להכניס את השב"כ למשימה, לחזק את המשטרה על ידי הוספת אלפי תקנים והקמת תחנות בישובים בנגב. המדינה צריכה לחוקק עונשי מינימום ובית המשפט צריכים להחמיר בענישה''. 

''הממשלה, הרשויות מקומיות, המשטרה, הפרקליטות, בתי המשפט, כולנו צריכים לשתף פעולה ולפעול מהר ובנחישות. זה הנגב שלנו זו המדינה שלנו!''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com