''הפעלת שב''כ למיגור הפשיעה בחברה הערבית - חריגה מסמכות הארגון''

צוות השרים למאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית החליט כי צבא ושב''כ יסייעו במיגור הפשיעה בחברה הערבית, ארגון עדאלה שלח מכתב בו הוא מתריע כי הדבר מהווה חריגה מסמכות
send whatsapp messsage send FB messsage
זירת הרצח בב''ש (צילום: מד''א), כלי נשק (צילום: משטרת ישראל), הירי בקטין בתל שבע (צילום ללא קרדיט)

עדאלה  - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, יוצא נגד החלטת צוות השרים למאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית להשתמש בשב''כ ובצה''ל למאבק בשפיעה - ומתריע כי הדבר מהווה חריגה מסמכותם של שני הארגונים האלה - והמשך ישיר של הממשל הצבאי.

החלטת צוות השרים מגיעה אחרי רצף אירועים אלימים בחברה הערבית בכל רחבי הארץ - בהם רצח בבאר שבע, פתיחה באש לעבר בית בשכונה ותיקה בעיר במסגרת סכסוך בין משפחות, ירי מתנקש שפצע באורח אנוש קטין מתל שבע - ועוד. על פי נתוני יוזמת אברהם, מתחילת השנה נרצחו בישראל 100 איש במסגרת אירועים אלה. מעבר לאירועי אלימות, שגלשו את תוך העיר באר שבע, ישנן תופעות של הטרדות, גביית דמי חסות, פגיעה ברכוש, גניבה ועוד. 

גורמים אזרחיים בבאר שבע דרשו לא מכבר להכניס לעיר פלוגות מג''ב ולהגביל את הכניסה לבאר שבע של מי שאינם תושבים, כמו גם הצבת מחסומים קבועים ועמדות בידוק של כל הנכנסים לעיר, דבר שהוא בלתי ישים.

מכתב שנשלח אל ראש הממשלה, שר הביטחון והמפכ"ל מבהיר מרכז עדאלה, כי ההחלטות שהתקבלו על ידי צוות השרים למאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית בדיון שנערך אתמול, ראשון, חורגות באופן קיצוני מהסמכות שהוגדרה לשב"כ ולצבא בחוק; עדאלה: "זהו המשך ישיר של הממשל הצבאי", אומרים בארגון.

וידאו: דברי ראש הממשלה בפתח הישיבה שעסקה בפשיעה בחברה הערבית (צילום: דוברות רוה''מ / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​

עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל פנה אל ראש הממשלה, שר הביטחון, מפכ"ל המשטרה וראש השב"כ בדרישה להימנע מהפעלת השב"כ והצבא לצורך מאבק בפשיעה. פניית עדאלה מגיעה לאחר שמשרד ראש הממשלה הצהיר בתום ישיבת צוות השרים למאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית בדיון שהתקיימה היום, על הכוונה להיעזר בעבודת השב"כ והצבא. 

במכתב שנשלח באמצעות עו"ד חסן ג'בארין ממרכז עדאלה, נטען כי ההחלטה מעידה על יחס ביטחוני, עוין ולא שוויוני כלפי האזרחים הערבים וכי והיא ממשיכה את המגמה המתייחסת אל האזרחים הערבים בתור זרים-אויבים. כמו כן נטען כי הסמכת השב"כ לפעול למיגור פשיעה מהווה חריגה קיצונית מסמכות השב"כ על-פי חוק השב"כ, דבר המקבל חיזוק מקביעות בית המשפט העליון בפסק דינו בעניין איכוני השב"כ. מרכז עדאלה גם הדגיש כי מנגנון חשאי כמו זה של השב"כ, הפועל ללא פיקוח הולם וללא שקיפות אינו יכול להיות מופקד על עניינים אזרחיים גם כשמדובר בתופעת פשיעה פלילית קשה, והפעלתו עלולה להביא עימה פגיעה קשה בזכויות יסוד. עוד ציין עדאלה כי החוק אינו מסמיך גם את הצבא לפעול לפעולות שיטור בתוך ישראל.

לקריאת המכתב

מעדאלה – המרכז המשפטי לזכיות המיעוט הערבי בישראל נמסר: "החלטת הממשלה היא צעד מסוכן המהווה המשך של מדיניות ישראל כלפי אזרחיה הערבים הנמשכת מאז ימי הממשל הצבאי. בניגוד להצהרותיה, החוק אנו מסמיך את פעולת הצבא והשב"כ לבצע משימות אכיפת חוק שבאחריותה של המשטרה. ההחלטה העקרונית לאפשר פעילות חשאית שאין לדעת מה טיבה וכלפי מי היא מופעלת, מסמנת סכנה לפגיעה נוספת בזכויות יסוד של אזרחים ערבים שממילא נרמסות באופן שיטתי על ידי המשטרה כבר כיום. הכשרה של מערכת אכיפה שנועדה רק כלפי קבוצה אתנית ולאומית אחת, היא החלטה גזענית שמייצרת שתי מערכות חוק, ואנו ניאבק בה בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותנו". 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com