הרצח ברחוב סמילנסקי: מרדף אחריו היורים, בערב אלים בב''ש

מת מפצעיו אחמד אלג'רג'אוי, שנורה אתמול בבר ברחוב סמילנסקי בב''ש. ''ירי במרכז העיר ב"ש הוא סנונית ראשונה לבאות... הרג של אזרחים חפים מפשע הוא עניין של זמן'', מזהיר הוועד להצלת הנגב
send whatsapp messsage send FB messsage
הנרצח, אחמד אלג'רג'אוי, צילם עצמו לני כמה חודשים אוחז בנשק בכניסה לתחנת משטרה בעיר (צילום: רשתות חברתיות / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

שעות אחרי הודעת הרגעה כביכול, שהוציאו ראש עיריית באר שבע והמשטרה - רצח בבאר שבע, ברחוב סמילנסקי, רובע התרבות של בירת הנגב. אלמונים הגיעו לבר נרגילות - ופתחו באש לעבר שני צעירים, בני 25, שישבו במקום. אחד מהם, אחמד אלג'רג'אוי, נפצע באורח אנוש ונפטר מפצעיו. המשטרה הזרימה כוחות רבים לבאר שבע ולתל שבע הסמוכה, בה היה הערב ירי רב, בעקבות רציחתו של הצעיר. נודע, כי הירי הוא תגובה לאירוע בו הנרצח היה קשור לכאורה.

זירת הרצח בבאר שבע: בר נרגילות בסמילנסקי (צילום: תיעוד מבצעי מד''א)

תקרית הירי החמורה, ברובע התרבות של באר שבע, שהומה אדם בימי שישי, בא אחרי שראש עיריית באר שבע פרסם פוסט ארוך, בו ביקש לחזק את תחושת הביטחון של התושבים ולהסביר מה נעשה להבטיח את שלומם, לנוכח גל הפשיעה בעיר. גם המשטרה פרסמה, ממש ערב כניסת השבת, פוסט דומה. ברשתות החברתיות הורמה גבה לנוכח העיתוי ואורך הפוסט.

כמה שעות מאוחר יותר, אירע הרצח ברחוב סמינלסקי, רק אחד מכמה אירועי אלימות שאירעו במהלך הלילה בבאר שבע. ברי הנרגילות פופולריים מאוד בעיר העתיקה וגם הבאר שבעים אוהבים לשבת בהם מעת לעת. רחוב סמילנסקי ממותג כמרכז התרבות של באר שבע, מושך אליו הרבה מאוד צעירים וסטודנטים. 

המקום בו אירע הרצח, קפה ''ג'יראן'' (שכנים), שוכן בצומת הרחובות סמילנסקי והרצל (הרחוב בו גם שוכן מטה המשטרה). באופן אירוני, על הקיר שממול הקפה ישנה כתובת גראפיטי ''כאן נפגשים במקרה ומתחילים שלום''. קפה גי'ראן מוכר לבאי רחוב סמילנסקי כמקום עם קפה טעים, נרגילות ואווירה מיוחדת. לא אחת, היו נערכות במקום מפגשים של פעילים למען דו קיום וסטודנטים שלומדים את השפה הערבית היו פוקדים אותו מעת לעת. לקפה שולחנות ברחוב ובפנים ובסופי שבוע הוא מלא. 

בית הקפה  -והגראפיטי שלידו (צילום: גוגל מפות / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')​​​​​​​

הבוקר נודעה זהותו של הנרצח: אחמד אלג'רג'אוי, תושב שגב שלום. בעבר, הוא פרסם ברשתות חברתיות סרטונים, בהם נראה נוסע כשנשק בידיו וכשהוא יורה באוויר. כמו כן, הוא הצטלם, בפברואר השנה, כשהוא מחזיק נשק רובה M16, בכניסה למשרדי המשטרה ברח' הנרייטה סולד בבאר שבע. הוא נעצר ונחקר. הערב הוא נרצח, צעיר שישב לידו, בלתי מעורב, נפצע מהירי. אלג'רג'ואי היה מוכר למשטרה ועלה חשד כי הרצח הוא בשל יריבות בין פלגים, על רקע סכסוך.

אחמד אלג'רג'ואי תיעד עצמו יורה בנשק אוטומטי בנגב (מקור: רשתות חברתיות, AMAR ASSADI / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')​​​​​​​

וידאו: אחמד אלג'רג'אוי, בתמונה ובסרטוני שהעלה לרשתות חברתיות. ירי בתל שבע, בתגובה לאירועים (מקור: רשתות חברתיות, טלגראם AMAR ASSADI / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


חקירת הרצח הוטלה על היחידה המרכזית בבאר שבע. על פי נתוני יוזמת אברהם, אחמד אלג'רג'אוי הוא הנרצח ה-97 בחברה הערבית מתחילת השנה. 

ההודעות מטעם המשטרה ועיריית באר שבע, מגיעות בין היתר בעקבות התארגנות תושבים בוועד להצלת הנגב, שהכריז על כוונתו לערוך הפגנה גדולה בבאר שבע, בעקבות גל הפשיעה בעיר, אובדן ביטחון התושבים ומקרים רבים בהם הותקפו נשים בעיר.

''רק אתמול הכרזנו על שורת צעדי מחאה, כמה שעות לאחר מכן נורה למוות צעיר ונפצע נוסף (בלתי מעורב) באירוע ירי במרכז העיר'', אומרים בוועד להצלת הנגב. 

''כפי שהתרענו מזמן לפשיעה אין גבולות גיזרה, ירי במרכז העיר ב"ש הוא סנונית ראשונה לבאות ועליית מדרגה חמורה שמביאה את מלחמת המיליציות אל תוך עיר המטרופולין של הנגב, הרג של אזרחים חפים מפשע הוא עניין של זמן''. 

''אנו קוראים לממשלת ישראל, הפעולות הנדרשות במיידי הן: איסוף הנשק הבלתי חוקי ועונשי מינימום בעבירות מסוג פשע , ללא שיקול דעת השופט''. 

אתמול פרסם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', זמן קצר לפני כניסת השבת, פוסט ארוך בו אמר בין היתר: ''רגע לפני כניסת השבת, חשוב לי לעדכן אתכם: נושא הביטחון האישי (במדינה בכלל ואצלנו בפרט) דורש טיפול שורש יסודי ורב מערכתי. טיפול אמיתי, לא באמירות מהבטן, אלא בתכנון מהראש, יחד עם כל הגורמים שנושאים באחריות. אנחנו כעיר, לא מחכים לאחרים (גם אם הם נושאים באחריות המלאה לביטחוננו האישי), אלא פועלים לגיבוש מודל עירוני שישלים את מה שכוחות הביטחון אמורים לבצע''.

הפוסט של דנילוביץ' (מקור: פייסבוק / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

דנילוביץ סיפר כי הוא עורך פגישות עם אנשי ביטחון וסטארטאפיסטים, לפיתוח אפליקציות שיגבירו את תחושת הביטחון של תושבי העיר ופועל בשיתוף ובתאום עם המשטרה.

מהמשטרה נמסר: ''משטרת ישראל פתחה בחקירת חשד לרצח בבית עסק נרגילות בבאר שבע. במשטרת ישראל התקבל אמש סמוך לשעה 2300 דיווח אודות אירוע ירי בבית עסק נרגילות ברח' סמילנסקי בבאר שבע (העיר העתיקה). עפ"י גורמי רפואה פונו לבית החולים שני פצועים קשה ובינוני. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום, נפתחו סריקות והחלה חקירה. הבוקר נמסר על מותו של אחד הפצועים. בתם הערכת מצב שערך מפקד מרחב נגב, תת ניצב נחשון נגלר, הוטלה החקירה על היחידה המרכזית של מרחב נגב''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com