דנילוביץ: ''לא הוגדר לי שבסמכותי לטפל בביטחון כללי ופשיעה''

הודעה חריגה מטעם ראש עיריית באר שבע, זמן קצר לפני כניסת השבת, עוררה סימני שאלה אצל תושבים רבים - לנוכח העובדה שרבים מתריעים על אובדן הביטחון האישי בב''ש ודורשים להכניס לעיר את משמר הגבול
send whatsapp messsage send FB messsage
התושבים דורשים להכניס את מג''ב לב''ש (צילום ארכיון: משטרת ישראל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

הודעות חריגות - וארוכות, של ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' ושל משטרת מחוז הנגב, לנוכח גל הפשיעה בעיר וכוונת קבוצות שונות לערוך הפגנות, בשל המצב בעיר - ואובדן ביטחון התושבים לטענתם. גם העיתוי (זמן קצר לפני כניסת השבת) וגם אורך ההודעה של ראש עיריית ב''ש, עוררו סימני שאלה.

לראש עיריית באר שבע היה דחוף לפרסם את ההודעה לפני כניסת השבת, הן בעמוד הפייסבוק האישי והן בהודעה לעיתונאי הנגב. דנילוביץ' טרח להבהיר בפוסט כי ''אני חייב להיות כן וישר אתכם, לומר תמיד את האמת. כאשר נבחרתי לראשות העיר לא הוגדר לי שבסמכותי לטפל בנושאים כמו: ביטחון כללי (מלחמות) וביטחון אישי (פשיעה ועבריינות) ובכל זאת, אני וחבריי נכונים ומחוייבים לקחת חלק באתגר (גם אם זה דורש זמן ואורך רוח)''.

הפוסט המקורי של ראש עיריית באר שבע (מקור: המטעה מתוך פייסבוק / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


הדברים מתפרסמים על רקע מעשי אלימות, הטרדה מינית של נשים, גניבות ופריצות ברחבי העיר, בחודשים האחרונים והן בשל הודעה שפרסם אתמול הוועד להצלת הנגב, בו הזהירו חברי הפורום כי תושבים בנגב כי ''לא רחוק היום שבו אנשי הנגב יקחו את החוק לידיהם''. אחד החששות הגדולים בקרב האמונים על ביטחון העיר הוא מפני פעולות אלימות, העלולות לגרור את באר שבע וסביבותיה לתמונות שנראו במהלך מבצע ''שומר החומות''. אמנם המשטרה עצרה, אבל בתי המשפט לא מיהרו להרשיע את המעורבים, בהם היו קטינים רבים ואזרחים נורמטיביים, ללא עבר פלילי.

זו ההודעה המקורית של הוועד להצלת הנגב, מאתמול: ''הוועד מזועזע מהאונס הברוטלי שהתפרסם הערב.  אנו שבים וקוראים לבית המשפט , תזדעזעו כמונו כשנשים נאנסות בנגב. בהזדמנות זו אנו קוראים לרוה"מ שהתפאר בהכי הרבה נשים בכנסת הנוכחית, מדוע קולן של השרות והחכיו"ת נדם? מדוע המדינה לא מזדעזעת?  היכן אירגוני הנשים שזועקות חדשות לבקרים על מעשים מחרידים אלו ? המוסר הכפול , והשתיקה הרועמת חושפות ערוותכן. אנו שבים ומזהירים לא רחוק היום שבו אנשי הנגב יקחו את החוק לידיהם''. 

גם המשטרה מהירה לצאת היום בהודעה דומה לזו של ראש עיריית באר שבע, בערב שבת: ''משטרת ישראל פועלת בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להעלות את תחושת הביטחון במרחב הציבורי''.

''עם כניסתו לתפקיד לפני כתשעה חודשים ולאחר שבחן את האתגרים העומדים לפתחו, החליט מפקד המחוז הדרומי, ניצב פרץ עמר, על הקמת 3 מפקדות,  מפקדת הצירים, מפקדה לעיר באר שבע ומפקדה לעיר רהט''.

''המפקדה של העיר באר שבע, בפיקודו של רפ״ק ניבי אוחנה, פועלת במרכזי הקניות הגדולים ובמרחבים הציבורים כנגד ביריונות, השתוללות ועוד''.

תחושה של אובדן הביטחון האישי בבאר שבע

נושא אובדן ביטחון האישי בבאר שבע אינו חדש. כבר לפני שנתיים סיפרו סטודנטיות לברנז'ה NEWS, כי הן סובלות מהטרדות, מהתנכלות לרכוש ולדירות (באחד המקרים - מריחת צואה על דלת הדירה). עדותן קיבל חיזוק מעדויות של נהגי מוניות, שסיפרו כי סטודנטיות היו מזמינות מוניות לנסיעה קצרה מהקמפוס עד דירותיהן, בשל פחד מסוטים וגנבים.

תחילה, כמובן, היו מי שהאשימו את התקשורת בניסיון להשחיר את פני העיר והכחישו את עצם קיום התופעה, אך התברר כי במהלך שנה אחת הצוברו מאות תלונות בנושא. 

גישה דומה הייתה אל מול דיווחים על פריצות, הטרדות, נגניבות רכב וחלקי רכב בעיר: האשימו את מי שדיווח כ''עתונאי שלילי, המונע מתוך אג'נדה אנטי-באר שבעית''. אלא שהמקרים רק התרבו - בהיקפם ובנועזות שבהם. תשובים דורשים להכניס לבאר שבע את משמר הגבול ואת השב''כ, למלחמה בפשיעה. ברשתות חברתיות שונות גם פורסמו קריאת להקמת משמרות פרטיים (ויג'ילנטים), צעד שמטריד את שירותי הביטחון בישראל.

יש לציין שהמשטרה הכניסה אמצעים חדישים להגברת הביטחון, בהם הקמת יחידה ייעודית, שימוש באמצעים גלויים וסמויים, שבמקרים לא מעטים הביאו לתפיסה מהירה של העבריינים. להגשת תולנה בזמן אמת חשיבות עליונה בתפיסת העבריינים. אלא שהבעיה בבאר שבע ובנגב הרבה יותר גדולה - פרי הזנחה של עשרות שנים, פטרנליזם וקריאה שגויה של המפה. הסימנים הרי היו בשטח.

לפשיעה בבאר שבע יש השלכות לא רק על תחושת אובדן חוסר הביטחון של תושבי העיר, אלא גם על כלכלת העיר, תדמיתה וכמובן, על הפוליטיקה העירונית. די לעיין ברשתות החברתיות המקומיות על מנת לחוש את חוסר האמון, בין אם מצודק או אם לאו, במערכות השלטון.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com