דיון בועדת הכספים: תמיכה בעמותות - בתנאי שיציגו אישור ניהול תקין

במהלך הדיון העלו חברי הוועדה סייגים שונים לעניין אופן אישור העמותות, ובמסגרת כך נקבעה רביזיה על אישור ההקלות לעמותות שאינן בעלות אישור ניהול תקין, עד לקיום דיון מהותי בסוגיה
send whatsapp messsage send FB messsage
דיוני הוועדה (צילום: ערוץ הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

ועדת הכספים בראשות ח"כ אלכס קושניר, קיימה היום (א') דיון לעניין אישור הקלות במס לעמותות במסגרת סעיף 46 לפקודת מס הכנסה וסעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין, במסגרת הדיון אושרו הקלות במס לעשרות עמותות מתחומי פעילות שונים. עוד קודם לאישור, נקבע כי הוועדה תחזור לפעול במסגרת הנוהל הקודם, הנוגע לאישור ההקלות לעמותות, נוכח קביעת בג"ץ כי פסילת 2 עמותות מצד הוועדה, במסגרת הנוהל החדש שקבעה ביוני 2020, התקבלה בחוסר סמכות.

כזכור ועדת הכספים קבעה ביוני אשתקד נוהל לעניין מנגנון אישור הקלות במס לעמותות. במסגרת הנוהל נקבעו הפרוצדורות השונות במסגרת אישור סעיף 46, להקלות במס לעמותות, ונקבע, כי לבקשת חבר ועדת הכספים, תקיים הוועדה דיון נפרד לעניין עמותה ספציפית, וכי בהמשך לכך, במידה ויושג רוב של שני שליש מחברי הוועדה, שמתוכם שליש חברי אופוזיציה, יוכלו חברי הוועדה לדחות בקשת עמותה להקלות, בנימוק ש"מטרותיה של עמותה מסוימת או פעילותה שנויות במחלוקת ציבורית עמוקה באופן כזה שמביא לכך שלדעתם אין זה ראוי לאשר תקצוב עקיף דרך סעיף 46".

וידאו: מתוך דיוני הוועדה (צילום: ערוץ הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​


במסגרת החזרה לנוהל הקודם, ציין יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר כי כדי שלא לעכב את הסיוע לעשרות העמותות תחזור הוועדה זמנית לנוהל זה: "יש לנו צבר עמותות שמבקשות וצריכות את האישור הזה, אבל הנוהל שהתנהלו במסגרתו בשנה האחרונה לא תקף נוכח החלטת בית המשפט. אף על פי שדעתי לא נחה באופן מוחלט עם הנוהל הקודם, כשאני בוחן את לוח הזמנים שעומד בפנינו יש לנו סדר עדיפות לקיום דיונים על חוק ההסדרים בוועדה, לכן היום נאשר את הנוהל החדש וכן נאשר את מתן ההטבות לעמותות שברשימה, אשר עומדות בתנאי הנוהל". 

כך ציין יו"ר הוועדה, כי בהמשך ואחר סיום הליכי חקיקת התקציב, תפעל הוועדה לקביעת נוהל חדש, שייתכן שיקבע במסגרת חקיקה: "לאחר חוק ההסדרים נסדיר אחת ולתמיד את הנוהל, כדי לא להיות נתונים לחסדיהם של גורמים כאלה ואחרים, ונביא לידי ביטוי את כלל השיקולים שרואים לנכון חברי הוועדה"

הנוהל הקודם, אליו חזרה הוועדה, הינו טכני בעיקרו ובמסגרתו רשאים חברי הכנסת שלא לאשר עמותה אם מצאו כי זו לא עומדת בקריטריונים שקבעה רשות המיסים לעניין כך, או לבקש בחינה מחודשת לעניין המסכת העובדתית שהוצגה על ידי רשות המסים לגבי אותה עמותה, אם יש להם ספק לעניין עמידת העמותה בקריטריונים או התנאים שקבעה רשות המסים לאישור ההקלות עמותות.

במהלך הדיון עלה כי גובה ההקלות לעמותות במסגרת זו, מגיע ל-כחצי מיליארד ₪ בשנה. כך הועלו עמדות שונות מצד חברי הוועדה, מחברי כנסת שסברו כי יש לעשות בחינה מחודשת ואולי לוותר על ההקלות במס במתכונתן הנוכחית, דרך חברי כנסת שסברו שיש לעשות בחינה מחודשת של דרך הענקת ההטבות במישור העקרוני ומניעת התערבות ברמת העמותות הבודדות, ועד חברי כנסת שסברו שיש להותיר את מתן ההקלות במצבן הנוכחי, בלי התערבות מהותית בדרך האישור הנוכחית. יו"ר הוועדה סבר כאמור כי יש לאשר את הרשימות הנוכחיות ולהסדיר את הנושא בהמשך.

במהלך הדיון, חלק מחברי הוועדה קראו להשהות עד לבחינה המחודשת את המצב הקיים, במסגרתו רשות המיסים מאשרת את ההטבות, גם לעמותות חדשות שטרם זכו לאישור ניהול תקין - הניתן לעמותות לאחר שנתיים של פעילות.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com