סוף לשיווק מגרשים ברמות ורקפות? בב''ש רוצים הסכם גג חדש

הסכם הגג שנחתם ב-2015 התממש חלקית בלבד והתחזיות הורודות למעבר עשרות אלפי תושבים ''איכותיים וחזקים'' לבאר שבע נותרו על הנייר. בב''ש רוצים הסכם גג חדש, מותאם יותר לצרכים האמיתיים של תושבי העיר
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: Image by Michael Gaida from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

בבאר שבע מבקשים הסכם גג חדש - אחרי שההסכם הקודם, שנחתם בשנת 2015, לא התממש. את הסכם הגג החדש מבקשים בעיריית באר שבע להתאים לתוכנית המתאר החדשה של העיר, הראשונה מאז 1969, שתתחשב יותר בתושבים הקיימים ולא באלה שאולי יבואו.

במרץ 2019, התפרסם דוח של בנק ישראל, על מצב הדיור בפריפריה. מהדוח עלה כי היעדר אפשרויות תעסוקה ותחבורה ציבורית לא יעילה, גורמים לירידה חדה בביקושים לנדל''ן - כי הציבור מצביע ברגליים: אנשים רוצים לגור במקומות בהם יש עבודה, אפשרויות קידום ואיכות חיים. 

​​​​​​​אחד הנתונים המדאיגים שהוצגו בדוח הוא אחוז המימוש מתוך היעד של הסכמי הגג, אותם הסכמים עליהם הוכרז בקול גדול בבאר שבע ובערים אחרות בנגב. הסכם הגג בבאר שבע נתחם בחודש אוקטובר, 2015. על פי ההסכם, היו אמורות להיבנות בבאר שבע 18,140 דירות חדשות. יעד השיווק עד סוף 2018 דיבר על 10,000 דירות. במציאות, שווקו 4,890 דירות בלבד - פחות ממחצית היעד, 48.9 אחוזים ליתר דיוק. 

טל אל על, מ"מ ראש העיר באר שבע והממונה על אגף ההנדסה בעירייה התייחס לעצירת הסכמי הגג בבאר שבע ואמר: "לפני עשור חתמנו על הסכם גג גדול, לצורך כך התגייסנו בצורה בלתי רגילה והפתענו את עצמנו ביכולות ונבנו למעלה מ 12,000 יחידות דיור. מדובר בפיק משמעותי שהעמיס על המערכת ולכן החלטנו לפתוח מחדש את הסכם הגג. בלמנו את השיווקים בשכונת רקפות. כך גם בשכונת רמות, לא נשווק בשלב זה עד שנחתום על הסכם גג מחודש. לצערי נפלנו בתקופת מעבר של ממשלות וכולי תקווה שהממשלה החדשה תסייע".

מימוש הסכמי הגג בבאר שבע (מקור: בנק ישראל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

באשר לתכנון העיר באר שבע אמר אל על כי: "לאחר 13 שנה מאז בחירת רוביק דנילוביץ' לראש העיר, אנחנו יודעים ומבינים איפה אנחנו רוצים להיות ואיך אנחנו רוצים לבנות, בקרוב נאשר תכנית מתאר לעיר באר שבע לראשונה מאז שנת 69'. אני גאה בכך מאוד, עד היום לא החיתה הסתכלות כוללת על העיר, לא על התשתיות, לא על התנועה שנוצרה בתוך העיר. גם בור ציבור הקבלנים מדובר ביתרון שכן התוכנית נותנת ודאות מה מותר ומה אסור לבנות בעיר".

את הדברים אמר אל על בשבוע שעבר, בכנס המקצועי השנתי וטקס הרמת כוסית לראש השנה של ארגון קבלני הנגב. את הכנס הנחה מנכ"ל הארגון, צביקה ליבנה, והוא כלל בין היתר, תערוכת בנייה, בה הציגו חברות בנייה שונות את החידושים בענף. אלי אביסרור, יו"ר הארגון פתח את הכנס כשהציג את הישגי הארגון בשנה האחרונה ואף קרא לנציגי הרשויות שנכחו בכנס לטפל ולסייע בתהליכים בירוקרטיים המעכבים את הענף.

תזכורת: 2015 - רוה''מ נתניהו בחתימת על הסכמי הגג בעיריית באר שבע, מדבר על ''עיר של חצי מיליון תושבים תוך 12 שנים''. 7 שים אחרי, העיר מונה 222,451 תושבים.

וידאו. צילום: משרד ראש הממשלה / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'תוכנית המתאר החדשה של באר שבע מדברת בין היתר על  התכנסות אל תחומי השטח הבנוי של העיר, המשתרע כיום על כ- 50,000 דונם, תוך הגדלת הצפיפות הממוצעת, ויצירת מגוון של שימושי קרקע מעורבים בליבת העיר, לשם עידוד חיים עירוניים בכל שעות היממה.

מתן מענה תכנוני כולל לעיר בת 280,000 תושבים וקיבולת 374,000.

מירכוז הבינוי ומשיכתו דרומה, כהיפוך למגמת התרחקות שכונות המגורים צפונה, הרחק מהמרכז העירוני, באמצעות הקצאת שטחים חדשים מדרום לנחל באר שבע. כפועל יוצא, מציעה התכנית השהיית הביצוע של העוקף המערבי – כביש 40 , עד להשלמת הביצוע של טבעת 30 הפנימית יותר.

כמו כן, התוכנית מציעה צמצום הפערים בין השכונות הוותיקות והחדשות והחזרת אוכלוסייה צעירה אל המרכז, באמצעות קביעת הוראות להתחדשות עירונית, שידרוג המרחב הציבורי וחידוש תשתיות מיושנות, עירוב שימושים ומילוי נתקים ליצירת מרקם אורבני חי ומתפקד.

על פי נתוני הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, יש כרגע בבאר שבע 3 פרויקטים בלבד להתחדשות עירונית, אשר אושרו לפני שנים:

מפת ההתחדשות העירונית בב''ש: פרויקט בשכונה ד', 2 בשכונה ג' (מקור: הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מתחם פינוי-בינוי בשכונה ד', בו קיימות כרגע 160 - ועל פי התוכנית צפויות להבנות 860 דירות נוספות. מדובר בתוכנית שאושרה ביולי 2014. 

מתחם פינוי-בינוי השכונה ג', שתוכניתו אושרה בדצמבר 2016, במסגרתו יפונו 40 דירות וייבנו במקומן 294. 

תוכנית מתחם אורות, שנמצא בהליך תכנון - 111 דירות יפונו ובמקומן ייבנו 964 דירות. על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com