שנת הלימודים תפתח מחר, למרות תחלואת השיא. ב''ש: יישוב כתום

ישראל הפכה למובילה בעולם בתחלואה בקורונה - אך בממשלה החליטו לפתוח את שנת הלימודים כסדרה. בבאר שבע, המוגדרת יישוב כתום, תתקיים למידה מלאה
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום הדמיה: Image by Wokandapix from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

ישראל הפכה למדינה המובילה בעולם בתחלואה למיליון איש, ביישובים רבים - בעיקר במדרג סוציו-אקונומי נמוך, אחוזי ההתחסנות נמוכים - אך שנת הלימודים תפתח כסדרה, עם התאמות שייעשו בדרך, כפי שאמרה שרת החינוך, יפעת שאשא-ביטון. היישובים בנגב מוגדרים כתומים ואדומים. השנה, לראשונה, ההורים יהיו אלה האחראים לבצע בדיקות מהירות לילדיהם. הכוונה היא לאפשר השנה כמה שיותר למידה פרונטלית.

שנת הלימודים הקודמת הייתה אחת הקשות בישראל, אי פעם. הנזקים של הלמידה בזום, יחד עם היבדוד החברתי ממנו סבלו התלמידים, עדיין נלמדים. 

עם אישור התקנות על ידי קבינט הקורונה, משרד החינוך פרסם היום, שלישי, את התכנית הלאומית לפתיחת שנת הלימודים, באופן מלא, מקיף ומפורט. התכנית הלאומית נשענת על עקרונות היסוד, לפיהם הלימודים יתקיימו באופן פיזי, רציף ומלא, כדי להעניק לתלמידי ישראל יציבות, ודאות ושגרת חיים. הלימודים בתוך בתי הספר וגני הילדים יאפשרו לתלמידים לצמצם את הפערים הלימודיים שהם צברו ואת הקשיים הרגשיים והחברתיים שהם חוו לאורך הקורונה בשנה וחצי האחרונות. בד בבד הם יעניקו להם עוגן משמעותי. בנוסף, התכנית מתבססת על מתן גמישות למנהלים בבחירת אופן צמצום המגעים, ועל מספר שכבות הגנה (צעדי מניעה, איתור ובקרה), שיבטיחו את בריאותם ואת שלומם של התלמידים ושל אנשי החינוך.  

שנת הלימודים תתנהל בהתאם למתכונת הלימודים הבאה:
ביישובים ירוקים/צהובים/כתומים:
•    גני ילדים, צהרונים וכיתות א'-יב' יקיימו למידה מלאה על פי מערכת השעות הקבועה, בכל ימות השבוע.

בישובים אדומים
•    בגני הילדים, בכיתות א-ד' ובצהרונים: הלמידה תתנהל כרגיל, בתוך המסגרות. 
•    בכיתות ה'-ז': הלמידה תמשך אך תוך נקיטת פעולות ל"צמצום מגעים" (בישובים כתומים ואדומים). המשמעות: בתי הספר יוכלו לבחור, למשל, ללמוד במתכונת של קבוצות או בשטח פתוח או במתכונת אחרת.
•    בכיתות ח'-יב': יעברו ללמידה בשטח פתוח או למידה מרחוק, אם בכיתת האם יש פחות מ-70% פטורי בידוד. אם בכיתה יש יותר מ-70% פטורי בידוד – ימשיכו ללמוד פיזית, במסגרות. 
•    אופן חישוב 70% פטורי בידוד: בחישוב זה נכללים תלמידים מחלימים, מחוסנים בחיסון שני וחיוביים בבדיקה סרולוגית, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. יחד עם זאת, במהלך חודש ספטמבר גם תלמידים שקיבלו מנת חיסון ראשונה יכללו במניין הנדרש (70%), אך הדבר לא מקנה להם פטור מבידוד במקרה של מגע עם מאומת. 
•    תלמידים בשילוב אישי בחינוך הרגיל: ילמדו ככל יתר תלמידי הכיתה. 
•    חינוך מיוחד ונוער נושר ובסיכון: ימשיכו ללמוד כרגיל במסגרות. 

הצגת תו ירוק או תוצאת בדיקה שלילית בבתי הספר ובגני הילדים:
•    כל הבאים לגני הילדים ולבתי הספר ובכלל זה, עובדי הוראה, מפעילים חיצוניים והורים יציגו תו ירוק או תוצאת בדיקה שלילית בכניסה, פרט לתלמידים הלומדים במקום. יש לציין כי רק תוצאה של בדיקה מהירה (אנטיגן) שבוצעה בתחנת בדיקה, ויש לה אישור ממשרד הבריאות (באמצעות אימות או ברקוד), תתקבל. 
•    כל אחד מאלה שצויינו מעלה שלא יציג בדיקה, לא ייכנס אל הגן או אל בית הספר. עובד הוראה שבחר לא התחסן ולא להציג בדיקה לא ייכנס אף הוא. 

הורים בתקופת ההסתגלות בלבד:
• בתקופת ההסתגלות למסגרת החדשה: במהלך שבעת ימיו הראשונים של התלמיד בגן או בבית הספר, יתאפשר להורה ללוות את ילדו רק בשטח פתוח של הגן או בית הספר (בחצר, למשל), גם אם אין לו תו ירוק או תוצאת בדיקה שלילית בבדיקה. 

תלמידים:
• ביום הראשון ללימודים (1.9), המורים, המורות והגננות יאספו מילדי הכיתה או הגן את אישורי ההורים על תוצאה שלילית בבדיקה המהירה הביתית. 


בבאר שבע, המוגדרת יישוב כתום, 44955 תלמידים יפתחו את שנה"ל תשפ"ב. 9,719 מתוכם יפקדו את גני הילדים, טרום טרום חובה, טרום חובה וחובה.
 
19,225 יחבשו את ספסל הלימודים בבתי הספר היסודיים מהם 3,278 תלמידים נרגשים יחלו את לימודיהם בכיתות א'. בבתי הספר התיכוניים ילמדו כ-16,011 תלמידים.

אלה צבעי היישובים בנגב, על פי תקנות משרד החינוך:
באר שבע: כתום
רהט: כתום
אופקים: אדום
נתיבות: אדום
ערד: אדום
דימונה: כתום
מצפה רמון: כתום
שגב שלום: ירוק
חורה: צהוב
לקיה: ירוק
ערערה בנגב: צהוב
מיתר: כתום
להבים: אדום
עומר: צהוב
תפרח: כתום
שדרות: אדום
קאסר א-סאר: ירוק
אבו רקייק: ירוק
אום בטין: ירוק
אבו רביעה: ירוק▬▬▬▬▬▬▬▬
משרד החינוך פותח קו פתוח לשיחות עם הורים, תלמידים וצוותי החינוך
מספרו: 6552* , שלוחה 5
▬▬▬▬▬▬▬▬
החל ממחר, יום רביעי ה- 1.9, בשעה 6:30 פותח משרד החינוך את הקו הפתוח לשיחות עם הורים, תלמידים ואנשי חינוך. הקו נועד לתת להם סיוע ותמיכה רגשית באמצעות מומחים להתמודדות במצבי לחץ מטעם השירות הפסיכולוגי ייעוצי. הקו יפעל עד לשעה 20:00. 

לאורך השבוע, בימים : א-ה
שעות הפעילות: 20:00-8:00 
ובימי שישי 14:00-8:00.

הקו אינו נותן מענה בנושאי בריאות והנחיות קורונה. 


להודעה הרשמית של עיריית באר שבע פתיחת שנת הלימודים


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com
​​​​​​​