''שוטר ופקח'' יאיישו את נקודת המשטרה החדשה בשכונה ג'

האם זה מה שיגביר את תחושת הביטחון של הסטודנטים בשכונה ג'? פוסט של אגודת הסטודנטים מגלה את היקף הכוחות, אך מבהיר: זה לא תחליף לפניה למשטרה
send whatsapp messsage send FB messsage
עבריינים בשכונה ג', שתועדו במצלמות אבטחה של התושבים (מקור: רשתות חברתיות / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

שוטר ופקח - זה הכוח שיגביר את תחושת הביטחון של תושבי שכונה ג' בכלל ושל הסטודנטים בפרט - כך נחשף בפוסט שהעלתה אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון. כזכור, נחשף על ידי ברנז'ה NEWS כי באוניברסיטת בן גוריון הצטברו מאות תלונות של סטודנטיות, אשר סיפרו כי הוטרדו מינית, מילולית או ביתם נפרץ או נפגע על ידי גורמים עברייניים המטילים אימתם על השכונה הותיקה. 

העדות הראשונה הייתה של נהג מונית, שסיפר על תופעה מוזרה בעיניו: סטודנטים היו מזמינים מונית לנסיעה מהיציאה של הקמפוס, לשכונה ג', מרחק עשרות מטרים בלבד. משיחות עם הנוסעות, עלה כי הן חוששות לחזור לדירתן בלילה ומזמינות מונית, כדי לא להיתקל עם עבריינים וסוטים בדרך. תחילה גורמים שונים הכחישו את קיום התופעה ומיהרו להאשים את התקשורת בניסיון מגמתי להשחיר את פני העיר, מתוך איזו שהיא אג'נדה פוליטית. אלא שאז התברר כי באוניברסיטה התקבלו מאות תלונות במהלך שנה אחת.

הפוסט של אגודת הסטודנטים:


ב-2 בפברואר השנה פרסמה עיריית באר שבע כי בסיכום בין ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ' לבין מפקד תחנת באר שבע, נצ"מ טירן יהוד, הוחלט כי כבר בתוך מספר שבועות תפתח עמדת השיטור, אותה יאיישו שוטרי תחנת באר שבע והשיטור העירוני.

בין היתר נמסר אז כי פעילות העמדה תכלול: מתן פתרונות משטרתיים וקהילתיים לתושבים ולבעלי העסקים בשכונה. עוד סוכם בין ראש העיר למפקד התחנה כי במקום החדש יופעלו תוכניות לגיוס מתנדבים שיצטרפו למאמצים להגברת הביטחון. כמו כן, ישולבו סטודנטים בפעילות זו, במסגרת פרויקטים משותפים עם אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון.יש לציין כי בכוונת המשטרה ועיריית באר שבע להרחיב את יחידת המתנדבים לפעילות בשכונות נוספות בעיר. בימים הקרובים ייבחנו מספר חלופות למבנה המיועד, מתוך כוונה להתחיל תוך מספר שבועות בפעילות העמדה.

ב-27 ביולי נערך  מפגש היכרות בין צוות נקודת שיטור ופיקוח בשכונה ג'. במפגש השתתפו גורמי תחנת משטרת באר שבע, מחלקת שיטור עירוני ונציגי הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול, נמסר בפוסט של אגודת הסטודנטים. המפגש התקיים בנקודת השיטור והפיקוח החדשה שנפתחה בשכונה ג'.

בפוסט הוסבר כי ''הנקודה נפתחה כחלק מהפעולות האופרטיביות שהרשות קידמה בתיאום מול תחנת משטרת באר שבע, לצורך הגברת תחושת הביטחון האישי בקרב תושבי השכונה בכלל וציבור הסטודנטים בפרט''.

גם אולכוסיית היעד הוגדרה: ''מטרת הפגישה הינה חיזוק הקשר וממשקי העבודה הקיימים בין האגודה הסטודנטיאלית לבין מחלקת שיטור עירוני. אנחנו מברכים על שיתוף הפעולה הפורה בין הגורמים השונים''.

ואיזה כוח אדם ייתן מענה למאות הסטודנטים המתגוררים בשכונה ג'? ''לנקודות השיטור והפיקוח בשכונה ג' הוגדרו שוטר ופקח ייעודיים''. באשר לאיוש המקום, נכתב כי '' הנקודה פועלת לסירוגין 5 ימים בשבוע בין הימים א'-ו' , בשעות שונות לרבות שעות הצהריים והערב''. 

עם זאת, מבהירים כי ''הנקודה לא מהווה תחליף לתחנת המשטרה וצוות הנקודה נדרש לבצע סיורים ברחבי העיר, תוך טיפול בפניות ובאירועים המופנים אליהם.  לכן, ייתכן והנקודה לא תהיה מאוישת בכל נקודת זמן.  אמנם, אין קביעות ברמה הפיזית, אך קיימת זמינות טלפונית ברמה גבוהה לעניינים שאינם דחופים''.

כלי רכב שנפרצו בשכונה ג' (מקור: רשתות חברתיות ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

''בעניינים דחופים עדיין קיימת חשיבות גדולה לפתוח אירוע באמצעות מוקד 100.  בשבועות הקרובים נקיים מעגלי שיח משותפים בהם ישתתפו סטודנטים.ות מהשכונה בהם נעלה צרכים, חששות ורעיונות לשיפור פני השכונה''.

שכונה ג' היא אחת הותיקות בבאר שבע ומתגוררים בה כ-13,000 תושבים: באר שבעים ותיקים, בהם יוצאי עירק, מצרים, מזרח אירופה, מרוקו וטוניס. עימם, עולים חדשים מכל גלי העליה הגדולים - מחבר העמים ואתיופיה, תושבים רבים מהצפון העובדים או לומדים בבאר שבע וסטודנטים. בשכונה חיים גם תושבים שנאלצו להילמט מעזה בעת פינוי חבל קטיף.

השכונה הפכה לבוננזה נדל''נית בעיקר בגלל קהל הסטודנטים, שרוצה להתגורר סמוך לאוניברסיטה. תושבים בשכונה סיפרו כי יש תחלופה גדולה של שוכרים, וכי ''אין עם מי לדבר'', בכל הנוגע להשתתפות בהוצאות תחזוקת הרכוש המשותף, כדבריהם.

בעיות הביטחון בשכונה נחשפו לא פעם באתר ברנז'ה NEWS ובמאות פוסטים בקבוצת ''באר שבע ביחד'', שהעלו תושבים בשכונה, סטודנטים ובאר שבעים כאחד.

קרא עוד באותו נושא:
''איבדנו את הביטחון בשכונה'': עם רדת החשיכה מתחילה חגיגת הגנבות

העירייה מקימה ''משמר שכונתי'' ב-ג'. האם ירתיע עבריינים וסוטים?

​​​​​​​