בדרך לסגר בפסח? באר שבע חזרה להיות יישוב כתום

אחרי מספר ימים בהם נראה היה כי באר שבע תשוב להיות יישוב ''ירוק'' על פי מתווה הרמזור - שוב עליה בתחלואה. כמעט 3,000 איש בבידוד בב''ש
send whatsapp messsage send FB messsage
יהיו איתנו עוד הרבה זמן: מסכות ואלכוג'ל (צילום: Image by Klaus Hausmann from Pixabay)

הציון שינה כיוון: באר שבע חזרה להיות עיר כתומה על פי מתווה הרמזור. אחרי כמה ימים בהם היה נראה כי בירת הנגב חוזרת להיות עיר ירוקה, שוב חלה הרעה במצב התחלואה בעיר והיא חזרה להיות יישוב ''כתום''. במקביל, חלה עליה במספר המחוסנים: 56.89% קיבלו כבר את מנת החיסון הראשונה, 40.87% את מנ תהחיסון השניה. עם זאת, באר שבע עדיין רחוקה מאוד מלהבים, מיתר ועומר, בהם כ-78% מהתושבים כבר חוסנו. 

מספר המבודדים בבאר שבע גבוה מאוד: 2,956 איש בבידוד ביתי. מדובר בלא מחוסנים, שבאו במגע עם חולה קורונה מאומת. 953 איש אובחנו כחולים מאומתים בבאר שבע. אחוז הבדיקות החיוביות בעיר עומד על 6%.

ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב, רק 24.88% במנה הראשונה והיא מוגדרת יישוב אדום. הציון של באר שבע קרוב לזה של יישובים כמו אופקים, סחנין, בועיינה-נוג'ידאת או אבו ג'ווייעד. מקדם ההדבקה הארצי גם לא מבשר טובות והוא חצה הבוקר את הציון 1, מה שאומר שהמגפה כבר אינה בנסיגה. הנתון אינו כולל את שאירע בחג הפורים, עם מסיבות פירטיות שנערכו גם בדרום. במערכת הבריאות לא שוללים הטלת סגר רביעי, עם כל המשתמע מכך - זאת, כשהבחירות ממש מעבר לפינה - בעוד שלשוה שבועות. 

אם יוטל סגר רביעי, הוא עלול ליפול על תקופת הבחירות. סגר רביעי, ממושך, עוד פעם יוציא מאות אלפי עובדים לחל''ת ויעמיק את המשבר הכלכלי החמור בנגב. ''רק ביום שישי פתחתי חדש את החנות שלי, בעיר העתיקה. אני מחזיק את העסק בשיניים, רק לא לקרוס, אבל שוב פעם סגר יהיה טמטום'', אומר לנו אפי, בעל עסק קטן בעיר העתיקה בבאר שבע. בעיר העתיקה ולא רק בה, עסקים רבים סגרו את שעריהם לתמיד. למרות הדיבורים על כך שבזכות החיסונים ישראל עומדת להיות הראשונה שתצא מהקורונה, הנתונים בשטח מראים אחרת - והתחלואה עולה. החשש במערכת הבריאות הוא מפני תשניות (וריאנטים), עמידות לחיסונים, שעלולות לייתר את כל החיסונים שנעשו עד כה. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​