המשק חוזר לחיים, אך אתר התו הירוק תקוע

באר שבע והנגב חוזרים לסוג של שיגרה וחלק מהמקומות יהיו פתוחים רק למחוסנים או מחלימים
send whatsapp messsage send FB messsage
קניונים, תרבות, חנויות רחוב. התגעגענו (צילומים: דני בלר)

היום לו חיכו בבאר שבע, בנגב ובישראל כולה: עם ירידת נתוני התחלואה, חלקים נרחבים מהמשק נפתחים - אך למחוסנים בלבד. בין היתר, חוזרים לפעול אתרי תרבות, הופעות, אירועי ספורט, בריכות שחייה, מוזיאונים, חדרי כושר וחדרי סטודיו - רק לבעלי תו ירוק. העיר באר שבע חזרה להיות לצבע צהוב על פי מתווה הרמזור, כאשר בימים האחרונים ניכרת ירידה במספר החולים הפעילים ועלייה במספר המתחסנים, כ-50% מתושבי באר שבע חוסנו כבר בחיסון הראשון.

נכון לשעה 22:00, מוצאי שבת, גם לוח הבקרה לקורונה וגם אתר התו הירוק אינם זמינים ובמשרד הבריאות מסבירים כי הדבר הוא בשל עומס חריג.

בשבועות הקרובים, וע ליפ מתווה שקבעה הממשלה, הכפוף להיקפי התחלואה וההתחסנות, המשק יישוב לפעול. אף כי בקיבנט הקורונה מסתייגים מהטלת סגר בן 3 ימים בפורים, החשש הוא מאירועים המוניים, שיביאו לעליה בתחלואה. תאריך מבחן אחר הוא פסח והחשש הוא כי אירועים משפחתיים עלולים להביא גם הם לתחואה גבוהה. גם כאן לא ברור אם יהיה צורך בהגבלות או בסגר מלא לשבוע ימים.

וועדת השרים אישרה כי ממחר ניתן לקיים אירועי תרבות וספורט  למחלימים ומחוסנים בלבד, בתנאי שהקהל יתפוס עד 75% מהתפוסה המרבית של המקום, ובכל מקרה לא יותר מ-300 איש במבנה ו-500 בשטח פתוח. האירועים יתקיימו בישיבה בלבד, ללא ריקודים ואכילה. אם ההנחיות יופרו, מפעיל האירוע יורה להפסיק אותו. רכישת הכרטיסים לאירועים תיעשה רק באופן מקוון או בטלפון. בין הקהל לבמה יהי מרחק של ארבעה מטרים.

המוזיאונים ייפתחו למחוסנים ומחלימים, לפי המתווה שאושר. סיורים מודרכים יתקיימו בקבוצות של עד 10 אנשים.בתי המלון ייפתחו ללא חדר אוכל.

מכוני הכושר וחדרי סטודיו ייפתחו למחוסנים ומחלימים, תוך שמירת מרחק של שני מטרים בין המכשירים. בריכות השחייה ומקווה הטהרה לגברים ייפתחו למחוסנים ומחלימים - לאדם אחד על כל 7 מ"ר, ובתוך המים אדם אחד ל-6 מ"ר. 

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', בירך הערב את תושבי באר שבע לכבוד החזרה לשיגרה: ''החל ממחר בבוקר מתחילים לחזור לשגרה, תחת הגבלות ותנאי התו הסגול והתו הירוק. אני רוצה לאחל בהצלחה לילדי וילדות העיר ולעסקים שחוזרים לפעול, ומבקש מכולנו לשמור על ההנחיות משרד הבריאות''. 

''הקורונה עדיין כאן וחשוב שננהג באחריות ונקפיד על ההנחיות במוסדות החינוך, בבתי העסק, בבתי הכנסת, במרחב הציבורי וכל אחד בביתו עם משפחות''. 

''במקביל, חשוב להמשיך ולהתחסן כמה שיותר מהר. החל ממחר ניידת החיסונים תתמקם במרכזי שכונות ובמרכזי המסחר. מחר בין השעות 12:00 ועד 20:00, תפעל במרכז המסחרי בנווה זאב, לכל קופות החולים ללא תאום תור. הורדת התחלואה תאפשר החזרה של כיתות ז'-י' ללימודים בבתי הספר והקלות לעוד עסקים לחזור לפעילות''.

נתוני משרד הבריאות: החיסון מונע 99.2% של תחלואה קשה

משרד הבריאות מפרסם הערב את דיווח מועילות החיסון נגד נגיף הקורונה בישראל על ידי האגף לאפדימיולוגיה במשרד הבריאות.  מדובר בתוצאות מועילות החיסון כפי שהן עולות מהנתונים שנאספו בישראל עד ל-13 בפברואר. מועילות החיסון מודדת את הסיכון לחלות במחלה לאנשים שחוסנו ב2 מנות חיסון לעומת אנשים שלא חוסנו כלל. 
על פי הנתונים העדכניים ביותר, החיסון נמצא עם מועילות גבוהה מאוד נגד תחלואה, תחלואה קשה אשפוזים ותמותה.

מועילות החיסון כעבור 14 יום מקבלת מנת חיסון 2:

95.8% במניעת סך מקרי התחלואה. 
98.0% במניעת מחלה עם חום ו/ או תסמינים נשימתיים.
98.9% במניעת אשפוזים עקב קורונה.
99.2% במניעת תחלואה קשה עקב קורונה.
98.9% במניעת תמותה עקב קורונה.
תמצית עדכון מתווה ללימודים משולבים

מערכת החינוך פרסמה את המתווה לחזרה ללימודים

מערכת החינוך תמשיך לפעול תוך עדכון מתווה הלימודים ואורחות החיים ע"פ העקרונות הבאים הצפויים להיכנס
לתוקף  החל ממחר, ראשון, ה-21 בפברואר:
ביישוב או באזור "ירוק", "צהוב" וברשויות הכתומות שהוחרגו ללמידה פיזית, גני ילדים (ושלב גן הילדים בחט"צ) - יפעלו 6 ימים בשבוע לפי מערכת השעות הרגילה. צהרוני ניצנים בגני הילדים: ימשיכו לפעול כבשגרה 5 ימים בשבוע, בקבוצות קבועות ובצוותים קבועים.
גני ילדים וצהרונים ביישובי מועצות אזוריות – פעילותם מותרת ביישובים שהוגדרו על-ידי משרד הבריאות.

בכיתות א'-ב'-  למידה בכיתות מלאות, 5 ימים בשבוע, 5 שעות ביום. בתי הספר יהיו פתוחים 6 ימים בשבוע. מורה יוכל ללמד תוך מעבר בין 3 קבוצות אורגניות קבועות, לכל היותר.
ה. צהרוני ניצנים/ מיל''ת בכיתות א' ו-ב': יפעלו כבשגרה 5 ימים בשבוע, בקבוצות קבועות ובצוותים קבועים. המשתתפים בצהרון, ישהו באותה כיתה שבה שהו בשעות הלימודים, ללא מעבר בין כיתות.
בכיתות ג'-ד': ילמדו בקבוצות קבועות של עד 20 תלמידים בקבוצה, 5 ימים בשבוע, 5 שעות ביום. בתי הספר יהיו פתוחים
6 ימים בשבוע. מורה יוכל ללמד תוך מעבר בין 4 קבוצות אורגניות קבועות, לכל היותר.
בכיתות ה'-ו': ילמדו בקבוצות קבועות של עד 20 * תלמידים בקבוצה, לפחות 3 ימים בשבוע. בתי הספר יהיו פתוחים 6 ימים
בשבוע. מורה יוכל ללמד תוך מעבר בין 4 קבוצות אורגניות קבועות, לכל היותר.
כיתות ז' – י': ילמדו מרחוק במהלך כל ימי השבוע.
כיתות י'א' – י''ב: ילמדו בקבוצות קבועות של עד 20  תלמידים בקבוצה, לפחות יומיים בשבוע.  מורה יוכל ללמד תוך מעבר 4 קבוצות אורגניות קבועות, לכל היותר. תלמיד יוכל לעבור בין 2 כיתות אורגניות/קבוצות/מגמות.

פעילות בשטח פתוח – פעילות בשטח הפתוח של גן ילדים, בית ספר יסודי, על-יסודי ועל תיכוני, בקבוצה של 20 משתתפים לכל היותר, כולל אנשי צוות ובהתאם למסמך הנחיות משרד החינוך. קבוצת התלמידים הקבועה תיפגש עם איש צוות קבוע אחד בכל המפגשים. איש הצוות החינוכי יוכל לעבור בין 4 קבוצות התלמידים הקבועות.