הפערים בנגב: אחוז המתחסנים גדל ככל שהיישוב עשיר יותר

עומר היא שיאנית החיסונים של ישראל: 42,48 % מתושביה קיבלו כבר את המנה הראשונה. בבאר שבע רק 22,76 % הגיעו להתחסן ובחלק מהייישובים הבדואים - פחות מאחוז
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דוברות מד''א

הפערים בתחום הבריאות בנגב באים גם לידי ביטוי בנכונות ובאפשרות של התושבים להתחסן כנגד נגיף הקורונה. בצמרת הרשימה הארצית של אחוז המתחסנים ביישוב נמצאת עומר: 42,48% מהתושבים קיבלו כבר את מנת החיסון הראשונה. בתחתית הטבלה הארצית נמצא אל עזזמה, עם  0.1 % מתחסנים.

אין בבאר שבע מחסור בחיסונים, אך רק 22,76 % מתושביה התחסנו. בניגוד לימים הראשונים של מבצע החיסון, היום הקופות מזמינות להתחסן בהתרעה של שעות: ''קיבלתי הודעה מהמרפאה ב-10:00 להגיע למאוחדת להתחסן. האמת, קצת חששתי, כמו כולם, אבל זה לקח שניה - וזהו'', מספר לנו יוסף, בן 50, שבדיוק יצא מהמרפאה. ''לא כואב, לא מרגישים כלום, אני מרגיש טוב. כבר יקבלתי תור לחיסון השני''.

יש אחרים שלא ששים להתחסן: בתיה, בת 66, קיבלה זימון ולא הלכה: ''לא יודעת, לא השתכנעתי שזה בטוח. הבן שלי עובד חיוני ובמקום העבודה שלהם חוסנו כולם. הוא גם התחסן. אולי בשבוע הבא אלך להתחסן גם אני. אנשים מפחדים וזה טבעי''.

אחוזי התמחסנים בנגב משקפים את ההבדלים הסוציו-אקנומיים בין היישובים: ככל שהיישוב מבוסס יותר, כך גדל בו אחוז המתחסנים. מצד שני, צריך לקחת בחשבון את הגיל הממוצע של התושבים, כי נכון להיום, מתן החיסון מגובל לגילאים מסויימים.

בראש הטבלה עומדת עומר - 42,48 % מהתושבים התחסנו במנה הראשונה. אחריה, להבים - 41,93 % ומיתר - 33,45 %.

בבאר שבע - 22.76% בלבד התחסנו בחיסון האשון. באופקים - 14,29 %. בנתיבות - 10 %.

בעיר השני בגודלה בנגב, רהט התחסנו בחיסון הראשון 5.8 % בלבד.

המצב אינו מזהיר במיוחד בערים אחרות בנגב: דימונה עברה את באר שבע: 26.16 % קיבלו את חיסון הראשון. בערד: 23,11 %.
בירוחם: 23,97 %. במצפה רמון: 13,91 % בלבד.

בתחתית הדירוג הארצי יישובים בדואים בנגב: תל שבע, חורה, ערערה, שגב שלום, לקיה, כסייפה, אבו קווידר ואום בטין - בהם בין 2.9 % לעשירית האחוז בלבד התחסנו.

על פי גורמי רפואה, כ-70% מאוכלוסיית ישראל חייבת להתחסן על מנת שניתן יהיה לפתוח את המשק באופן כמעט מלא. אלא שכ-30 אחוזים מתושבי ישראל הם מתחת לגיל 16. עוד כ-10 עד 20 אחוזים מתנגדים לחיסונים והשאר, חלקם מתחסנים וחלקם מתלבטים. 

על רקע נתוני התחלואה הגדולים, יש חשש ממשי כי הסגר יוארך וכי בניגוד לאמירת ראש הממשלה, את פסח הקרוב ייתכן ונבלה בסגר נוסף, שלא לדבר עם יום בחירות תחת סגר.על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​