צה''ל משיק תוכנית רחפנים בתיכונים בב''ש

האם תוכנית הרחפנים של צה''ל היא זו שתצליח לשלב צעירים מהפריפריה ביחידות הטכנולוגיה העילית - ולפתוח להם צוהר לעולם ההיי-טק?
send whatsapp messsage send FB messsage
רחפן צה''לי (צילום: דובר צה''ל)

בחודש הבא, בכפוף למגבלות הקורונה, תיפתח תוכנית "להבים" בעיר באר שבע - תוכנית הרחפנים הראשונה של "עתידים". נערים ונערות בכיתות י' עד י"ב ילמדו להטיס, לייצר, להדפיס בתלת מימד, להרכיב, לפרק, ובעיקר - ידעו הכול על הכלי המעופף. סא"ל בן צבי:: "התחום הזה התפתח באופן משמעותי בשנים האחרונות. בתר"ש תנופה יש התייחסות רב מימדית ללחימה - והרחפנים משחקים בה תפקיד מרכזי". 

עולם הרחפנות מתבסס על מספר תחומי חקר, ביניהם אלקטרוניקה, תוכנה, מכניקה ואווירונאוטיקה. למעשה, הוא מתחבר למקצועות העתיד, המחייבים את החיבור בין מספר תחומים שעד כה התייחסו אליהם בנפרד.  היום אפשר למצוא רחפנים כמעט בכל מקום בצבא, ולכל צורך: החל בהגנה, איסוף מידע ולוגיסטיקה, ועד לדברים שאולי ישמעו כחלק מסרט אקשן עתידני ורווי פנטזיות קולנועיות. 

יחידה 81' מרכזת את כל הידע הטכנולוגי והמקצועי בתוכנית "להבים" החדשה, שהוקמה תחת דירקטיבת מפקד היחידה, אל"מ ל', ובחיבור עם עמותת "ידידי עתידים". "מלבד רישיון ההטסה האזרחי והידע הטכנולוגי שירכשו 'בוני הרחפנים', התוכנית תהווה מקפצה גדולה לעתיד שלהם", אומרת מיטל שקד, מנהלת תוכנית קדם עתידים בעמותה, "אני מחכה לראות את בוגרי התוכנית משתלבים בתפקידים הבכירים ביותר שיש ובחברות הייטק נחשבות".

"תקופת ההכפלה"

"להבים" תיפתח בתחילת החודש הבא, בשלושה מרכזים אזוריים - מכללת אורט בראודה בצפון, אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, ובירוחם במסגרת חבירה לתוכנית רחפנים קיימת. בסך הכול, במחזור הקרוב יוכלו להיכנס לפרויקט החדש כ-175 תלמידי כיתה י'.

על רקע החלטת הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, לפני כשבועיים להכפיל את מספר המשתתפים בתוכנית "עתידים" -  מארגניה כבר טבעו שם חדש לתקופת הזמן הקרובה: "תקופת ההכפלה", ומוכנים לכוון גבוה.

"המטרה היא להשפיע בצורה משמעותית על כמה שיותר מוקדים, 40-20 ערים ורשויות נוספות ללא גבול גיאוגרפי. לכל ילד וילדה מגיע לעסוק במה שהם אוהבים - ולרוב זה מתכתב עם צרכי הצבא ויכול לתת דחיפה ענקית קדימה לאזרחות", מצהיר סא"ל בן צבי.

לדברי גורמים בצבא, מפקדי צה"ל ומובילי התוכנית מהעמותה נותנים מעטפת מלאה למשתתפים, הכוללת את הידע הטכנולוגי הנדרש, וכן תכני העשרה, מנהיגות והדרכה לקראת הגיוס. "אנחנו מתאימים לכל משתתפי התוכנית את החליפה המושלמת", מסבירה מיטל. 

בצה''ל מסבירים כי 'עתידים' מלווה את בוגרי התוכנית מיום גיוסם, דרך השירות ולאחריו. גם אלו שלא נכנסים לתוכניות עתידים במהלך השירות בצה"ל, יפגשו אותן עם השחרור במסגרות שונות שיוצעו להם: "אנחנו מבינים שיש פוטנציאל רב שטמון בפריפריה, ולכן יש תוכניות נוספות שנמצאות כעת בשלבי בנייה". 

"'להבים' מותאמת באופן מושלם לצורכי צה"ל", מציינת מנהלת תוכנית קדם עתידים בעמותה, "המחשבה מאחורי רעיון הקמתה, היא ההבנה שתחום הרחפנים מתפתח בקצב מואץ בשנים האחרונות. השילוב בין צרכי צה"ל לבין הידע הטכנולוגי שמספקת 81', מאפשר לנו לבנות תוכנית חדשנית, מקצועית וייחודית שמהווה יתרון מובהק לבני הפריפריה - במיונים לצה"ל, וגם באזרחות לאחר השירות", אומרים בצה''ל.

סא"ל עידן בן צבי, שבעוד מספר ימים יפתח את המיונים לתוכנית: "אני גאה לעשות את החיבור בין המשימה הלאומית של צה"ל לבין מתן הזדמנות לצעירים ולצעירות הפריפריה לשרת ולהשתלב בתפקידים בקדמת הטכנולוגיה. כקצין בצבא, זו זכות גדולה להביא את הידע והניסיון שצברנו כיחידה אל תוך תוכנית שיכולה לשנות חיים, ודווקא בתקופת ההכפלה. ברור שמדובר בקפיצת דרך משמעותית, שתסייע לצה"ל בשדה הקרב העתידי".