למרות החיסונים והסגר: תחלואת הקורונה עולה. 634 חולים פעילים בב''ש

הסגר השלישי כבר כאן, אבל ההשפעה שלו תיראה רק בעוד שבועות. התחלואה עולה ובאר שבע קרובה להפוך עיר ''כתומה''. 3,809 איש בבידוד בית
send whatsapp messsage send FB messsage
סגר? התנועה הבוקר בכניסה לב''ש - כמעט בהיקפים רגילים (צילום: מצלמות התנועה של נתיבי ישראל)

למרות הסגר ומבצע החיסונים, תחולאת הקורונה ממשיכה לעלות ובאר שבע, שרק לפני שבועיים נחשבה עיר ''ירוקה'' על פי מפת הרמזור של משרד הבריאות, מתקרבת לדירוג ''כתום''. עם זאת, תכוכנית הרמזור של משרד הבריאות לא כל כך רלוונטית: הסגר גורף על כלל הערים בישראל.

בבאר שבע יש כרגע 634 חולי קורונה פעילים, רובם שוהים בבידוד בבתיהם. מספר מבודדי הבית - אנשים שבאו במגע עם חולה מאומת או חזרו מחו''ל -עלה בצורה חדה: 3,809 איש בבאר שבע שוהים בבידוד. במקביל, נמשך מבצע החיסונים. בסורוקה נפתח מוקד חיסונים, הקופות פתחו מוקדי חיסון נוספים ביישובי הנגב. בבאר שבע עדיין מדווחים קשיים בהשגת תורים לחיסון הראשון וכי מי שמבקשים להתחסן מקבלים תורים לתאריכים רחוקים יחסית. 

בעניין הזה, צריך לציין כי פתיחתם של תורים חדשים מתרחשת כל הזמן. המטרה של המערכת הרפואית היא לחסן כמה שיותר אנשים - כרגע בני 60 ומעלה ואנשי כוחות הביטחון, צוותי הרפואה וההצלה. כך למשל, הבוקר נפתחו מספר תורים בסניף אחת הקופות - וכאלה שהתור שלהם היה לתאריך רחוק קיבלו הודעה להגיע להתחסן מוקדם מהצפוי. ההערכה היא קצב החיסונים נוכחי יימשך ואף יגבר. 

משיחות עם כאלה שכבר התחסנו, בהן שתי נשים בגילאי 60 ו-70 וגבר בן 60 - עולה כי לא היו להם תופעות לוואי - מלבד כאב חולף במקום הזריקה. ''לא שינינו סדר יום, לא חשנו ברע, אחרי הזריקה חיכינו במרפאה כרבע שעה - אבל הכל היה בסדר. עכשיון מחכים לחיסון השני - כדי שנוכל לחזור לראות את הנכדים ולהתחבק עם הילדים. רוצים לחזור לשיגרה. די!''.

הציון של באר שבע ע''פי תוכנית הרמזור הוא 5.7. ברגע שתגיע לציון 6, היא תהפוך לעיר כתומה. סך כל הבדיקות החיוביות בבירת הנגב עומד על 4%, פחות מחיפה למשל (5%), ערד (8%), חורה וירושלים (11%) ותפרח וערערה בנגב (18%). 

ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב, 8% מכלל הבדיקות החיוביות נמצאו חיוביות. בעיר יש 132 חולים פעילים והיא מוגדרת יישוב ''כתום'', עם ציון 6. 

הערכה: הסגר יוחמר, יימשך כחודש

מעבר לאותם ענפי מסחר שנסגרו בהוראת קבינט הקורונה, התנועה בבאר שבע כמעט רגילה - מאחר ויש מקומות עבודה שפעילים ומערכת החינוך פעילה על פי המתווה. ''יש לי קליינטים שאני מכיר ולמרות שהחנות סגורה, אני עושה להם משלוחים בעצמי'', אומר בעל חנות נעליים. ''מתקשרים, אני מצלם להם בוואצאפ, הם יודעים את המידה, משלמים לי באשראי ואני מניח להם בפתח הבית. זה לא עבודה מלאה, אבל לפחות להביא קצת פרנסה הביתה. הבעיה, תאמין לי, לא בחנות שלי, אני לא מכניס יותר מאדם אחד כל פעם''. 

גם חנויות אחרות, שהוגדרו חיוניות, צמצמו את הפעילות: ''אני פותחת מהבוקר ועד הצהריים'', מספרת לנו בעלת חנות למוצרי תקשורת בעיר העתיקה. ''יש פה מחיצות, לקוח אחד כל פעם, אני מודדת חום בכניסה, עשיתי הכל להמשיך לעבוד, אבל קשה, לא יודעת איך נשרוד הפעם. התחסנתי כבר, אני עושה הכל, אבל מרגישה שזה לא תלוי בנו האזרחים ושההחלטות לא הגיוניות''.

בין היתר, נשקלת סגירתה של מערכת החינוך - במקרה שהתחלואה תמשיך לעלות. הערכת מצב בנושא תיערך סמוך לסוף השבוע. ייתכן וישראל תלך בסופו של דבר לסגר מחמיר, דוגמת הסגר הראשון. בין היתר, תוגבל תנועת אזרחים בין ערים גם במהלך היום והעבודה תצומצם למינימום. בממשלה נזהרים מאוד מנקיטת הצעד הזה, בשל עלותו הכלכלית הכבדה והפגיעה החמורה בשוק העבודה. על פי הערכה, אלפים בנגב הוצאו שוב לחל''ת.

" סימן שאלה גדול לגבי יעילות הסגר! בימים הקרובים ככל הנראה נאלץ להמליץ על החמרה. כך אמר היום ראש מגן ישראל, הפרויקטור פרופ' נחמן אש. אש אמר את הדברים במסגרת מפגש מקוון שקיים עם איגוד דוברי הרשויות המקומיות בישראל. במפגש השתתפו עשרות דוברי רשויות ומועצות בארץ.
 
אש הוסיף וציין כי בעקבות הסגר יש ירידה של כ-20% בתנועתיות אך ביחס לזה בסגרים קודמים נרשמה ירידה של 60%. כמו כן, ציין אש שיש קשר בין התנועתיות לרמת ההדבקות. " אני מודאג מאד שבתחרות עם התחלואה לא נצליח לחסן מספיק, אמר."
 
באשר לראשי רשויות שאינם אוכפים את ההנחיות בערים בראשן הם עומדים ציין אש כי הם לא מבינים את חומרת המצב. לדבריו במסגרת שיחה שקיים עם שר הבריאות השר אמר שאם הוא יראה אמירה מפורשת של ראש רשות הוא יצא כנגדו מאחר ומדובר בחוסר אחריות.
 
לשאלה בנושא התערבות פוליטיקאים בקבלת החלטות ציין אש ש "אין לי ספק שמערכת הבחירות מכניסה דברים נוספים לשיקולי קבלת ההחלטות. זה ברור!
האתגר שלי לשכנע את הפוליטיקאים שמקבלים את ההחלטות. אני נזהר לא להיכנס לשדה המוקשים הפוליטי."
 
לשאלה מתי ניתן יהיה לקיים אירועים המוניים השיב אש:
עד יום העצמאות זה ריאלי שאפשר יהיה לקיים אירועים המוניים מוגבלים. עד למאי אני מקווה שנצליח לחסן 60%-70% מהאוכלוסייה וזה מקנה מינימום חיסון עדר.
 
לשאלה מתי ניתן יהיה להסיר את המסכות? השיב אש כי המסכות ייעלמו כשנגיע לחסינות עדר. כאשר אחוז האוכלוסייה שיהיה מחוסן יגיע ל70%-80%.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​
​​​​​​​